MENU

Україна на межі повного зриву закупівель ліків для хворих у 2015 році, – експерти

1470 0

Станом на середину літа досі не розпочато закупівлі медичних препаратів для пацієнтів України та існує загроза повного зриву закупівель у 2015-му році. Про це в ході круглого столу "Медичні закупівлі сезон 2015/2016: проблеми, пропозиції, очікувані результати" заявив експерт Центру політичних студій та аналітики Гліб Канєвський.

"Через бюрократичну тяганину та бездіяльність окремих чиновників мільйони українців ризикують залишитися без життєво-необхідних для них ліків, - повідомив Гліб Канєвський. - Головна завдання, яке сьогодні стоїть перед Міністерством охорони здоров'я - знайти правильне рішення і зупинити катастрофу, яка може коштувати десятки тисяч життів".

Як повідомив експерт, відповідно до нещодавно прийнятого закону, функції закупівель медичних препаратів для українських пацієнтів мають бути передані від Міністерства охорони здоров'я до міжнародних організацій таких як ООН, ЮНІСЕФ та інших. Проте станом на кінець липня Міністерство досі не передало ці повноваження. Оскільки процес від оголошення закупівель до фактичної поставки ліків у деяких організацій може тривати до 5-6 місяців, українці ризикують залишитися у 2015 році повністю без життєво-необхідних ліків. Закупівлі, на які в держбюджеті виділено близько 4 мільярдів гривень, можуть провалитися.

"Закон про передачу ліків міжнародним організаціям був прийнятий ще 19 березня, - розповів Дмитро Шерембей, голова правління "Пацієнти України". - Тим не менше, Міністерство охорони здоров'я не зробило жодного кроку, щоб втілити цей закон. Перелік підзаконних актів, які мало розробити Міністерство були прописані в самому законі, тим не менше цей саботаж їх розробки та прийняття свідчить лише про одне - цього року, як і всі попередні роки на життях пацієнтів вирішили знову заробити, а для цього їм потрібно і надалі залишити закупівлі під керівництвом МОЗу".

За словами юристу Центру протидії корупції Олени Щербан, причиною провалу закупівель є корупція.

"Системною проблемою в організації закупівель є те, що вона орієнтована не на пацієнта, а на збагачення конкретних осіб, - підкреслила Олена Щербан. - У світовій практиці існує безліч механізмів для забезпечення безперебійного постачання ліків людям за помірними цінами. Такі механізми наявні і в законодавчому полі України (рамкові угоди, переговорна процедура, усунення дискримінаційних умов на ринку), але для їх реалізації потрібно лише 2 важливих компоненти - політична воля та ефективна команда".

Як підкреслив менеджер програми "Громадське здоров'я" Міжнародного Фонду "Відродження" Олена Кучерук, в умовах відсутності ліків, тягар їх закупівель лягає на плечі і без того зубожілих протягом останніх двох років пацієнтів.

"Відсутність низки закупівель ліків 2015 року призвело до хаосу у регіонах, - зазначає менеджер. - Така ситуація склалася з придбанням препаратів для дітей з рідкісними захворюваннями, тож за все платять батьки хворих дітей".

В ході обговорень експерти дійшли висновку, що Міністерство охорони здоров'я має не пізніше 5 серпня передати закупівлі міжнародним організаціям, а ті, які будуть здійснюватися самим МОЗом мають бути вже оголошені на сайті. В противному випадку в Україні відбудеться колапс із забезпеченням пацієнтів ліками, адже весь процес закупівель займає щонайменше 6 місяців.

Захід організовано за фінансової підтримки Програмної ініціативи "Громадське здоров'я" МФ "Відродження" в рамках проекту "Підвищення фінансової прозорості та бюджетної підзвітності місцевих управлінь охорони здоров'я шляхом впровадження громадського антикорупційного контролю"

За матеріалами Центру політичних студій та аналітики.

Гліб КАНЄВСЬКИЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини