MENU

Ганьба в Дніпропетровську: чому система ProZorro стала «незручною»

2606 0

Мер Дніпропетровська Борис Філатов (у центрі)

Завдяки використанню системи місто заощадило майже 6 мільйонів гривень. Але місцеві чиновники намагаються "надихатись перед смертю". Про це пише заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов на сайті "Новое время". 

В середу Дніпропетровська міська рада вивела з під дії системи публічних електронних закупівель ProZorro комунальне господарство, метрополітен та капітальне будівництво. З юридичної точки зору це рішення нібито нічого не порушує: згідно Закону «Про публічні закупівлі», місто буде зобов'язане проводити всі великі, надпорогові, закупівлі через ProZorro лише з 1 серпня 2016 року. Але насправді це - величезний крок назад у запровадженні прозорих закупівель, оскільки рішення по суті виводить частину тендерів з-під громадського контролю та обов'язкових аукціонів! То ж жителі Дніпропетровська та місцеві активісти не зможуть відслідкувати використання власних податків, а місцевий бізнес втратить можливість безперешкодно знаходити та брати участь в закупівлях міста та підпорядкованих йому комунальних підприємств.

Справа в тому, що вже декілька місяців місто Дніпропетровськ використовувало ProZorro на допорогових закупівлях, щоб проводити тендери вартістю від 3 тис. грн. Всього з початку застосування системи ProZorro у Дніпропетровську було проведено 2273 тендера на з суму 21 млн грн. На цих закупівлях бюджет міста зміг станом на початок квітня зекономити 5,66 млн грн. http://dnipro.depo.ua/ukr/dnipro/dnipropetrovsk-cherez-prozorro-zmig-zekonomiti-mayzhe-6-mln-08042016151100

Величезний економічний ефект від використання ProZorro відзначає і обласна влада Дніпропетровщини, яка є одним із лідерів по впровадженню електронних закупівель як за кількістю, так і за якістю торгів. За прогнозами ОДА, у 2016 році Дніпропетровщина на зекономлені завдяки прозорим електронним закупівлям кошти зможе побудувати вдвічі більше доріг, дитсадків та водогонів. В цілому очікується, що протягом 2016 року ProZorro дозволить області заощадити 1,5 млрд. грн! http://nf.dp.ua/2015/10/pivtora-milyardy-hryven-zekonomyt-dnipropetrovshchyni-systema-prozorro/

На численних заходах для державних замовників, представників бізнесу, журналістів ми приводили Дніпропетровську область в якості прикладу. Я завжди наголошував, що тут - дуже сумлінні активісти, які активно борються з порушеннями і звертають на них увагу спільноти, як, наприклад, у випадку з закупівлею алкоголю і тютюну міським трамвайним депо. Тож як так сталося, що центр області, місто Дніпропетровськ із взірця для інших перетворився на місто-реакціонера? Чому система, яка зекономила міському бюджету майже 6 мільйонів, раптом стала неефективною і небажаною для найбільш ласого шматка міського бюджету?

Давайте подивимося на текст цього рішення. Причини в ньому зформульовані досить туманно. «З огляду на той факт, що бюджет м. Дніпропетровська прийнятий 30 03.2016 та зважаючи на виняткову потребу у виконанні робіт та наданні послуг у секторі житлового господарства, комунального господарства та транспорту», дію старого закону «Про державні закупівлі» подовжено для Департаменту комунального господарства та капітального будівництва, Управління житлового господарства та підпорядковані ним комунальні підприємства, а також на КП "Дніпропетровський метрополітен".

Тобто ці підрозділи, принаймні, на кілька місяців повернуться в старе «паперове» минуле. Як відомо, Закон «про державні закупівлі» створював середовище для процвітання корупції, тому повернення його до використання навіть на місяць означає повернення до старих корупційних схем. При цьому єдине, що чиновнику будуть демонструвати в системі ProZorro - це звіт про підписання договору. Таким чином влада міста отримала потенційну можливість "правильно" протендерити всі великі закупівлі до 1 серпня.

Аргументи мера Дніпропетровська Бориса Філатова про те, що ProZorro нібито не дозволяє забезпечувати оперативні потреби метрополітену, просто не витримують критики. У нас під рукою - приклад київського метрополітену, який за допомогою ProZorro проводить свої тендери і забезпечує себе всім необхідним. Сподіваюся, не треба пояснювати, що потреби Київського метро набагато більші, ніж Дніпропетровського, і задовольнити їх важче. Проте ProZorro справляється з цим на ура. Чому ж вона не підходить для Дніпра?

У мене відповідь тільки одна: хтось вирішив на останок гульнути по старих схемах і «перевірених» «надійних», «авторитетних» постачальниках. А те, що ці постачальники скоріш за все виявляться чиїмось «кумом, сватом, братом» - це не страшно, так? За даними місцевих активістів, у грудні було проведено торги в ProZorro по 20 позиціям щодо ремонтів в ЖЕКах, і в результаті вартість робіт впала в середньому в 2 (!) рази від запланованої.

Тому ми вважаємо, що це рішення Дніпропетровської міської ради створює умови для корупції. Ми закликаємо всіх місцевих депутатів оговтатись і, поки не пізно, відмінити це ганебне рішення. Тому що нормальних аргументів робити те, що ви зробили, немає.

Я також хочу подякувати активістам Громадського Контролю, які билися проти прийняття цього ганебного рішення до кінця. Саме вони добилися того, щоб дію рішення було скорочено, а регламент закупівель в тій сфері, яка все таки буде проводитись в електронній формі, було покращено. Нажаль, місцева влада до них далеко не завжди прислухається. Чому? Можливо просто відчувають безкарність, або не вірять, що реформу буде доведено до кінця.

Саме до таких чиновників я хочу звернутися: перехід на електронні закупівлі невідворотний! І ми не збираємось сидіти і дивитися на те, як ви повертаєте старі схеми. Весь наявний у нас ресурс ми спрямуємо на те, щоб розслідувати кожен суттєвий тендер, який ви збираєтесь провести повз ProZorro, і винесемо на світ божий всі «договорняки» і оборудки.

І насамкінець звернуся до жителів Дніпропетровська. Серед вас дуже багато свідомих громадян, які навчилися контролювати роботу держави і питати з влади, на які потреби і яким чином використовуються ваші чесно зароблені гроші. Зараз вам треба мобілізуватися і тиснути на місцеву владу, вимагаючи відмінити це рішення. Від вашої активності залежить, чи підуть ваші податки на будівництво доріг і дитсадків, або на чергову віллу для чиновника і його кума.

Стоїмо!


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини