MENU

П'ять стратегічних пріоритетів роботи уряду на найближчий час

2184 0

Учора, в четвер 19 травня, прем'єр-міністр Володимир Гройсман презентував план пріоритетних кроків уряду на 2016 рік, нагадує в своєму блозі на "Новому часі" економіст Олександр Жолудь. Зокрема, Кабмін виділив п'ять стратегічних пріоритетів роботи на найближчий час. Спробую коротко прокоментувати кожен з них.

1. Макроекономічна стабілізація. Пік падіння економіки України припав на 2015 рік. На сьогоднішній день ситуація покращилась, і більшість економістів очікують за підсумками року невелике зростання, хоча стовідсоткової гарантії дати ніхто не може.

Разом із тим, досягнута стабільність крихка. Якщо відбудеться серйозне загострення ситуації на сході країни, нинішню стабільність можна легко зламати, що спричинить новий виток проблем. Тому, мабуть, доречніше говорити не про макроекономічну стабілізацію, а про забезпечення умов зростання економіки, що багато в чому залежить від тих ключових напрямків роботи, які виділив для себе новий уряд.

2. Створювати сприятливі умови для розвитку бізнесу уряд планує шляхом проведення податкової реформи, реформи управління державними підприємствами, приватизації, дерегуляції, а також земельної та енергетичної реформ. Всі перераховані пункти є важливими напрямками, на яких дійсно досить багато роботи і її треба робити.

Деякі речі можна реалізувати швидко, для інших необхідний час. Наприклад, реалізація реформи енергетичного сектора, яка повинна завершитися тим, що в країні з'явиться безліч виробників і споживачів енергоносіїв, які укладають між собою прямі договори (як це працює в більшості країн ЄС), вимагає близько п'яти років. Перед новим урядом стоїть завдання успішно продовжити розпочате попереднім.

Це ж стосується питання приватизації. У списку на приватизацію налічується сто підприємств, а першочергових – менше десяти. Підготувати їх до приватизації можна досить швидко, вже цього року. Іншими словами, у кожному з перерахованих підпунктів є те, що в англійській мові називають low-hanging fruit (плід, який можна зірвати рукою) – швидко і легко вирішувані завдання. Водночас є завдання, для яких потрібен час.

3. Встановлення верховенства права та протидія корупції. Корупція – один із факторів, що заважають економічному зростанню. Це використання державних коштів на догоду приватним інтересам. Таким чином, порушується конкуренція на ринку. Відповідно, компанії, які не використовують корупційні механізми, можуть піти з ринку. Ось чому цей напрямок настільки важливий і чому так важливо знизити рівень корупційних ризиків для бізнесу, готового працювати в Україні.

4. У питанні підвищення якості державного управління і державних послуг уряд відзначає два підпункти: децентралізація та реформа держслужби. Децентралізація потихеньку просувається. Те, що Міністерство юстиції запланувало у цій сфері на 2015 рік, багато в чому було виконано. Безліч регуляційних повноважень передані на місця, інші – прибрані.

Реформа держслужби також дуже важлива. Враховуючи досить велику кількість держслужбовців, які складають значну частину робочої сили. Держуправління потрібно оптимізувати так, щоб мати можливість виплачувати працівникам гідну зарплату. Зокрема, варто скоротити їх кількість.

5. Відновлення безпеки держави. В умовах, коли частина території країни окупована, безпека стає першочерговим питанням. Це важливо не тільки для громадян, але і для економіки. У зведеннях новин інвестори в основному чують про бойові дії на сході. Відповідно, вони десять разів подумають перед тим, як вкладати кошти в Україну, навіть якщо їх цікавить регіон, розташований в сотнях кілометрів від зони АТО. Таким чином, питання безпеки дуже важливе. Воно впливає на економіку і на те, як Україна сприймається зовнішніми інвесторами.

В цілому обраний урядом курс, на мій погляд, є правильним. Багато в чому він продовжує курс Кабміну Арсенія Яценюка. Враховуючи поліпшення економічної ситуації, є певні сподівання, що новий уряд зможе проводити реформи в більш сприятливому кліматі, тобто, вони будуть не такими болючими. Адже в умовах економічного зростання, коли росте те, що можна перерозподіляти, удар пом'якшується.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини