MENU

Ірина Геращенко аналізує два законопроекти, що стосуються захисту української мови на радіо

3787 0

Я хотіла викласти своі міркування щодо закону про квоти на радіо тоді, коли вкладуться емоціі і, можливо, люди почнуть чути раціо.

Мені дуже прикро, що обговорення цих важливих законопроектів пішло не по суті обговорення самих текстів, а в дусі "я сорок років на естраді і тому треба голосувати за цей закон і проти іншого" або "наш закон писали патріоти, а інший - рука Москви" ( і це звучить з вуст голови одного з парламентських комітетів )....

Все ж законопроекти треба обговорювати, як мінімум, прочитавши їх, дискутувати по змісту, стаття за статтею, а не в стилі полум'яного виступу на ТБ- шоу.

Одже, є два законопроекти, що стосуються захисту української мови на радіо.

У зв'язку з тим, що в Україні діє "Закон про телебачення і радіомовлення" (можливо, автори 3288 не врахували це, а можливо планомірно забули про присутність украінської мови на ТБ ), ми з колегами подали альтернативний законопроект, де також ввели необхідність збільшення українськоі мови і на радіо, і на ТБ, в т ч на музичних телеканалах, за рахунок власного телепродукту. Хто проти цього? Питання риторичне.

Ті, хто говорять, що ТБ вимагає окремого закону, не мають логічного пояснення, чому ми маємо відтягувати питання збільшення украінської мови на ТБ і чим пояснимо розділ радіо і ТБ, питання яких в Украіні регулюються ОДНИМ законом.

Обидва законопроекти вимагають збільшення украінської музики. Перший вимагає щогодини. Наш, альтернативний - в час найбільшої аудиторії, з 6 до 22. Але ми даємо редакціям право самим вибудовувати свій ефір в залежності від концепції радіостанції чи ТБ каналу.

Бо якщо в когось концепція передбачає годину французького ретро - нехай буде, але потім протягом доби глядач і слухач має почути якісну українську музику у достатньому обсязі.

Але українське має звучати ВДЕНЬ, в ПРАЙМ, а не вночі, з 24 до 5!

І якщо хтось баче лобізм в тому, що ми даємо право редакції вдень самій формувати свої програми, а не ВР виписує кожній українській редакції вимоги, що вона щогодини має показувати і слухати - то це непрофесійно. Не має право ВР виписувати редакцям іх погодинний графік! Наше завдання встановити норми і правила, а не втручатися в редакційну політику радіо і ТБ.

І да, коли шахтарі чи аграрії в ВР захищають своі сфери, то це ок. Але коли люди, що мають журналістську освіту і довго працювали в ЗМІ, закликають залу почути голос розуму і знайти здоровий компроміс між гуманітарними питаннями, захистом українського виконавця і сферою ЗМІ, в якій, до речі, працюють десятки тисяч українців, сплачують податки в бюджет і яку просто не можна уніфікувати, то це обзивають лобізмом.

Також наш законопроект передбачає штраф за недотримання квоти. Нацрада, нарешті, повинна взяти на себе відповідальність і жорстко моніторити ефір, штрафуючи порушників, а не лише погрожуючи пальчиком "ай- ай-ай".

Також ми пропонуємо певні преференції для молодих виконавців, в них ще немає сорока років стажу на сцені, грошей і високих покровителів, в т ч в залі ВР, їм важче потрапити в шот-листи. Тому ми хочемо іх захистити. Хто проти цього?

Я щиро шаную різноманітність нашоі ВР, де є колишні письменники, громадські активісти, борці з тютюном, співаки і представники інших важливих професій. Впевнена, всі вони є профі в тому, чим займалися в попередньому житті.

Так само як і люди, які працювали в медіа і розуміються на теорії і практиці, щиро бажаючи змінити законодавство до європейських практик, враховуючи при цьому реалії, в яких існують украінські ЗМІ, яким сьогодні потрібна незалежність в першу чергу.

Наш законопроект не лобістський, а партнерський, він напрацьовувався за участю юристів, виконавців, медійників, ми повністю врахували досвід Польщі і Франції, він отримав позитивну експертизу науково-експертного управління, Нацради.

Звичайно, він не ідеальний, як і будь-який законопроект, він потребує доопрацювання і це можна зробити до другого читання.

І тому, на відміну від наших колег-авторів 3288, ми не вимагали його прийняття в цілому (а прийняття 3288 в цілому знищить певні форматні радіостанціі, на частоти яких дуже претендують деякі львівяни, не дарма ж одна львівська фракція так затято голосувала за 3288 і протестувала проти 3288-1. В боротьбі з конкурентами можна патріотичний закон запустити, друзі... тому така ненависть до альтернативного, який ніхто і не читав).

Ну і наостанок. Ми хочемо слухати УКРАІНСЬКЕ. Але конкурентне і якісне, тому що воно класне, а не тільки тому, що це "гоп-гоп-гоп" украінською. Я не належу до тих, хто готовий щогодини слухати Поплавського і Ко тільки тому, що це українське. Соррі, у всіх різні смаки, при всій повазі до Поплавського і Ко.

Я взагалі не переконана, що з таким підходом ми зробимо добру послугу аудиторіі і зробимо всіх більшими украінцями. Тому не потрібно такі серйозні теми обговорювати у стилі полум'янмх гасел і в суцільній істериці.

Я - за фахову аргументовану дискусію.

PP. SS. І не треба обвішувати залу ВР плакатами. Це не ваш особистий паркан, друзі. І в жодній іншій краіні світу я не бачила такої неповаги до законодавчого органу, коли самі ж депутати обчіплюють балкон ВР якимись стіннівками з сумнівними гаслами.

РР. SS. Вже наступного тижня ми зі співавторами законопроекту 3288-1 звернемося до регламентного комітету з вимогою розглянути на своєму засідання кілька виступів наших колег і надати ім оцінку: і щодо руки Москви, і щодо інших необгрунтованих звинувачень.

Чекаю разом з колегами публічних вибачень: можливо, це стане уроком для тих, хто замість фахових обговорень йде шляхом приниження своіх колег, які всього - навсього мають альтернативну точку зору, відповідно до норм регламенту подали альтернативний законопроет і готові публічно іі пояснювати.

Ну, і звичайно, чекаємо публічного спокійного і фахового, а не в стилі полювання на відьом, обговорення теми з боку виконавців всіх вікових категорій, депутатів (прохання перед тим прочитати законопроекти), і представників ЗМІ.

Iryna Gerashchenko


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини