MENU

Україна: ключові події незалежності. Випуск IV

3488 0

Щороку українці з трепетом чекають на 24 серпня, адже саме цей день 1991 року змінив хід їхньої історії. Ні для кого не секрет, що цьогоріч Україна святкуватиме 25-річчя своєї незалежності. 

Саме з цієї нагоди редакція UAINFO підготувала для своїх читачів серію випусків, в яким ми разом з вами пригадаємо тернистий та хвилюючий, наполегливий і життєрадісний шлях українців до кращого майбутнього з часів проголошення незалежності. 

2006 рік й досі вважають найфартовішим для української збірної з футболу. У матчі 1/8 фіналу Чемпіонату світу наші футболісти 120 хвилин боролися зі швейцарцями і змогли пройти далі завдяки впевненій грі Олександра Шовковського під час післяматчевої серії пенальті. Зупинитися збірну України змогла лише Італія, чия збірна стала переможницею мундіалю.

 

28 листопада 2006 року Верховна Рада України ухвалила закон "Про Голодомор 1932-1933 років в Україні", яким Голодомор визнаний геноцидом українського народу. 

Дослідники називають різні цифри загиблих під час голодомору: 5, 7, 9 та 10 мільйонів. Але, в будь-якому випадку, мова йде про мільйони безневинних жертв. А з урахуванням непрямих жертв (внаслідок повного фізичного виснаження, тифу, кишково-шлункових отруєнь, канібалізму, репресій, самогубств на грунті розладу психіки та соціального колапсу), за приблизними підрахунками, голодомор забрав життя 14 мільйонів людей. 

Без належної оцінки Голодомору 1932-1933 рр. в Україні - цієї найбільш цинічної форми політичного терору в історичному, соціологічному, правовому і політичному аспектах, неможливо сьогодні уявити історію Європи ХХ ст., збагнути саму суть тоталітаризму. Слід з повною підставою говорити про глобальну соціо-гуманітарну катастрофу в історії людства, а не лише українства.

У 2007-му усі українські вболівальники футболу ночей не спали в очікуванні звістки від Мішеля Платіні: хто ж таки прийматиме у себе чемпіонат Європи з футболу 2012 року.

Вже за п'ять років українські Київ, Львів, Донецьк та Дніпропетровськ і польські Варшава, Познань, Гданськ та Вроцлав приймуть неймовірну кількість футбольних зірок і любителів футболу. У цій гонці українсько-польський дует обставив Італію, Хорватію та Угорщину.

 

18 листопада 2007 відбулася наймасштабніша катастрофа на українських вугільних шахтах після здобуття незалежності в 1991 році - на шахті ім. Засядька загинув 101 шахтар.

О 03:11 ночі на горизонті 1078 під час буріння дегазаційних свердловин (призначених саме для зниження ризику викидів метану) стався вибух метано-повітряної суміші. За вибухом послідувала пожежа, яку гасили 57 відділень (350 осіб) гірничорятувальників з Донецької та Луганської областей.

Локалізувати пожежу і знизити температуру і концентрацію метану в лаві, щоб дістати звідти тіла загиблих, вдалося лише надвечір. На момент вибуху в шахті знаходилося 457 осіб, 357 гірників було виведено на поверхню, з них 28 були доставлені у лікарні. Більшість постраждали від отруєння чадним газом. До 23 листопада були виявлені і підняті на поверхню тіла 89 гірників, 11 зниклих без вісти шахтарів визнано загиблими.



Через два тижні, 1 грудня, коли шахта вже відновила роботу на тому ж горизонті стався другий вибух - 52 гірників постраждали; на наступний день - 2 грудня - третій вибух, загинули 5 рятувальників і ще 30 гірників були госпіталізовані з отруєнням рудничним газом.

Згодом один із травмованих при першому вибуху шахтарів помер, таким чином число жертв в результаті трьох вибухів становило 106 осіб. Журналісти назвали шахту імені Засядька "шахтою-вбивцею".

У 2008 році українські моряки почали масово потрапляти в полон до сомалійських піратів. Самим першим - 28 травня 2008 року - був захоплений суховантаж "Леманн Тімбер", у складі екіпажу якого було 4 українця.

Судно перебувало в полоні в Аденській затоці більше місяця - після переговорів із судновласником пірати відпустили його лише 8 липня, отримавши викуп від німецького судновласника у розмірі 700 тисяч доларів.

25 вересня під час рейсу з України до Кенії було захоплене українське судно "Фаїна" з вантажем зброї на борту та екіпажем з 21 людини. Серед моряків було 17 українців, троє росіян і один латиш. Тоді за перебігом подій слідкував увесь світ.

"Фаїна" везла 30 танків Т-72, зенітні установки і гранатомети для Кенії. Однак незабаром навколо захопленого судна і його вантажу розгорівся міжнародний скандал: американці заявили, що вантаж зброї призначався для Судану, щодо якого діяло ембарго на постачання озброєння. "Фаїна" перебувала в полоні понад 4 місяці - судно було звільнено лише 5 лютого 2009 року.

І знову українські спортсмени дають по себе знати на Олімпійській арені. Ігри-2008 у Пекіні стали для української збірної найуспішнішими за кількістю медалей - 27 у сумі, серед яких 7 перших місць! Це стало справжньою сенсацією, адже перед поїздкою до Китаю за найоптимістичнішими прогнозами у нас мало бути біля 15 нагород. 

А 5 лютого 2008  президент України Віктор Ющенко і Генеральний директор СОТ Паскаль Леми підписали протокол про вступ України у Всесвітню торговельну організацію

 

20 травня 2009 року за фіналом головної події футбольного сезону спостерігала вся країна. У Стамбулі донецький "Шахтар" здобув пам'ятну перемогу над бременським "Вердером" завоювавши Кубок УЄФА. Кращим гравцем поєдинку став автор вирішального голу у одатковий час - бразилець Жадсон.

 

Цікаво, що відбулося в Україні роками раніше? Шукай попередні випусти за посиланнями:

Випуск І

Випуск ІІ

Випуск ІІІ

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини