MENU

Клим Чурюмов: космічний мрійник

2065 0

На 80-му році життя по дорозі з Харкова до Києва помер Клим Іванович Чурюмов - легенда спостережної астрономії, людина нестримної енергії, життєлюб, фанатично відданий науці романтик, який крізь усе життя проніс юнацьке сприйняття астрономії - як любові до прекрасного зоряного неба.

Він став легендою астрономічної спільноти ще в кінці 1960-х, його знали, любили і трохи побоювалися за його невгамовну енергію всі - від Якутії до Петербурга. За своє довге наукове життя він встиг зробити внесок в дослідження сонячно-земних зв'язків, полярних сяйв і іоносфери, конструював астронавігаційну апаратуру для супутників, але головною його пристрастю залишалися комети.

Бути мисливцем за кометами для астрофізика (а саме астрофізиком і був Клим Іванович) - не респектабельна справа, однак Клим Іванович не тільки повернув повагу до цього процесу, а й відкрив нові можливості науково-технологічного розвитку цього напрямку.

Після свого повернення в Київський університет, з кінця 1960-х, Клим Чурюмов систематично організовував експедиції для спостереження комет в найкращі доступні тоді обсерваторії, постійно вдосконалюючи техніку і методику спостережень, методи аналізу та інтерпретації зображень.

Зокрема, в 1969 завдяки його зусиллям відбулася експедиція в астрофізичний інститут в Алма-Ати. До складу експедиції входили і майбутні відкривачі власної комети - Клим Чурюмов і Світлана Герасименко.

Саме вони у вересні 1969 під час спостережень комети Комас-Сола зробили фото, на яких була виявлена ще одна невідома комета, що отримала ім'я своїх відкривачів - «Комета Чурюмова-Герасименко».

У 1972 році Клим Іванович захистив кандидатську дисертацію «Дослідження комет Ікейя-Секі (1967n), Хонда (1968с), Тахо-Сато-Косака (1969) і нової короткоперіодичної комети Чурюмова-Герасименко на основі фотографічних спостережень».

Це не єдине відкриття Чурюмова. У 1986-му він відкрив ще одну комету, яка отримала назву «Комета Чурюмова-Солодовникова» (C / +1986 N1). У 1979 році Чурюмов став членом Міжнародного астрономічного союзу. У 1993 році в Інституті космічних досліджень РАН (Москва) захистив докторську дисертацію на тему «Еволюційні фізичні процеси в кометах».

З 1998 К.І. Чурюмов обіймав посаду професора Київського університету, з 2004 - директора Київського Планетарію. Він був член-кореспондентом Національної академії наук України, читав лекції в Національному авіаційному університеті, багато виступав на різних майданчиках по всьому світу.

Читайте також: Комету Чурюмова-Герасименко сравнили с центрами крупнейших американских городов. ФОТО

Ім'я Чурюмова і його відкриття виявилися в центрі уваги світової громадськості, коли комета Чурюмова-Герасименко стала об'єктом масштабних досліджень, проведених Європейським космічним агентством, після того, як у листопаді 2014 року модуль Philae приземлився на комету Чурюмова-Герасименко, відокремившись від апарату Rosetta. Це приземлення стало першим в історії людства випадком посадки штучного об'єкта на комету.

За більш як 10 років - з 2 березня 2004 - зонд Rosetta подолав 6,4 млрд. км на шляху до комети Чурюмова-Герасименко. З 12 листопада 2014 до 30 вересня 2016 тривала програма досліджень комети - безпрецедентний експеримент, який можна порівняти за значенням з висадкою людини на місячну поверхню.

За два тижні до смерті вченого - 30 вересня 2016 - місія Rosetta була офіційно завершена і орбітальний апарат назавжди опустився на поверхню комети.

Ми отримали дані про будову, склад і морфологію кометного тіла, які дозволяють істотно уточнити наші теоретичні припущення, розширити наші знання про будову Сонячної системи та Всесвіту, уточнити минуле і заглянути в майбутнє. Ми навчилися будувати неймовірно складні космічні апарати і планувати надскладні космічні програми, керуючись романтичними мріями вчених, мотивуючись простою людською цікавістю.

Клим Іванович пішов з життя в той момент, коли на більшість питань, які він ставив у житті, відповіді або вже є, або можуть бути отримані найближчим часом. У цьому сенсі він може бути задоволеним. При цьому, як завжди буває в науці, з'явилося стільки нових питань, що ось тут і починається найцікавіше. Цим займуться вже інші...

Як це часто буває у мисливців за кометами, відкриття комети виглядає цілком випадковим. Але це той випадок, який є проявом жорсткої закономірності: відкриття - не вдача і не шанс, а закономірний результат систематичної методичної праці і захопленості талановитої людини.
Своїм відкриттям, як і всім своїм життям Клим Чурюмов відкрив двері в новий напрям науки, запустив цілий комплекс нових космічних технологій, розвивати які будуть вже нові вчені в новому світі.

Юрій КОСТЮЧЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини