MENU

Українська проблема стає все більш важкою і незручною для західних партнерів - експерт

2592 0

Удастся ли до конца 2017-го года найти точки соприкосновения в минских договоренностях, спрогнозировал в эфире радиостанции Голос Столицы политолог, директор Украинского института анализа и менеджмента политики Руслан Бортник.

Після останньої зустрічі лідерів нормандської четвірки президент України повідомив, що ця "дорожня карта" повинна бути розроблена главами МЗС чотирьох країн до кінця листопада. Вочевидь, цим планам не збутися і вирішення конфлікту на Донбасі знову зависло в повітрі?

- Дійсно, пройшов вже місяць з останньої зустрічі нормандської четвірки, і очевидно, що до цього часу яких-небудь серйозних домовленостей не досягнуто. Це стосується і "дорожньої карти", яку я з самого початку вважав просто імітацією діяльності стосовно реалізації Мінських угод, ніж самою діяльністю. Адже другі Мінські угоди насправді і є такою "дорожньою картою". Вони так і називаються - комплекс заходів. Тому я думаю, що сьогодні єдиним реальним питанням, яке стоїть на порядку денному нормандської четвірки, є продовження дії угод, мінських угод, на 2017 рік.

Нагадаю, що дія їх закінчується в 2016-му році. Це питання є реальне, все решта - це лише імітація діяльності, все решта... Решти питань не можливо прийняти, рішення буде до набуття чинності і початку роботи нової адміністрації, нового президента США, яке відбудеться в січні наступного року.

До того часу навряд чи можливі будь-які прориви і будь-який серйозний суттєвий прогрес в частині Мінських угод.

Читайте також: Брюссель - Україна. Рух без цілі?

Можливо, лише уряд України ініціює питання відновлення торгівлі, можливо, тут, дійсно, буде такий невеличкий крок вперед в частині хоча б відновлення торгівлі з цими територіями.

Заступник голови АП Костянтин Єлісєєв заявляє, що робота на "дорожньою картою" Мінських угод на даний момент триває на рівні консультацій технічних експертів. Що це означає?

- На практиці означає, що, можливо, сторони пропонували одна одній певні якісь свої плани. І сьогодні ці плани знаходяться в якихось виконавців. Але немає навіть натяку на можливий компроміс. І саме тому ці плани знаходяться у технічних експертів, а не в очільників, які спроможні їх погодити і спроможні їх затвердити, ці плани. На такому рівні діалог знаходиться насправді ще з осені 2014-го року, мабуть.

От на рівні технічних консультацій, які відбуваюся між нормандською четвіркою, які відбуваються в рамках мінського діалогу. І поки що особливого тут прогресу не відбувається. Це просто свідчення того, що компромісу немає.

Єлісєєв зазначав, що процес не виглядає обнадійливо. І в Німеччині констатують, що робота над "дорожньою картою" відбувається з великими труднощами. Які питання там є найбільш проблемними?

- Ті самі питання, які насправді стояли перед другими мінськими угодами. Питання - спочатку вибори чи кордон, питання амністії, питання самої модальності, самої технології проведення виборів. І питання повноважень, які отримають місцеві органи влади, і в якій послідовності на цих територіях, яким чином вони будуть формуватися.

Ті питання, які, насправді, вже вирішили другі мінські угоди. Просто, на жаль, сьогодні ми спостерігаємо гру у Мінські угоди, а не їх виконання.

Виконання Мінських угод можливе лише після зміни або геополітичного балансу, або після поразки когось зі сторін в цьому перестояні.

Економічної, політичної поразки. Чи, не дай Боже, військової.

В нас зараз складається патова ситуація?

- Я казав, що після останньої зустрічі, що вона найбільш провальна за всю історію цих зустрічей, жодної погодженої позиції, навіть жодного документу, навіть спільної заяви для ЗМІ.

Очевидно, що нормандський формат на сьогодні в цьому наборі, в наборі Олланд, Меркель, Порошенко, Путін себе вичерпав, він не спрацьовує далі. Це означає, що є проблема самого формату, проблема конкретних персон, які в рамках нього працюють і не можуть досягнути виконання раніше укладених між ними угод.

Читайте також: Європі потрібна не Україна, яка стікає кров'ю, а стабільна і успішна країна - Філіпчук

Може бути, що гальмування робиться спеціально в очікуванні залагодження всіх формальностей в США?

- Насправді, всі очікують інавгурації, яка відбудеться в кінці січня. Формування нової команди США. І головне, що формування нового типу взаємовідносин з РФ. Всі зараз вичікують цей момент, але, все ж таки, час грає не на нашу користь. Адже сподівання на економічний колапс Росії і зміну її позиції себе не виправдали і не виправдають, швидше за все, найближчим часом. Але паралельно з плином часу українська проблема лише стає все більш важкою і незручною для західних партнерів, як валіза без ручки - і не викинути, і не нести далі.

І відходить це на нижчий і нижчий план. Без якогось продуктивного рішення, без якихось продуктивних раціональних пропозицій з українського боку ми зрештою ризикуємо залишитися наодинці з Росією. Без західної підтримки.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини