MENU

Неправосудних рішень стало явно менше - політолог про хід судової реформи

4948 0

Чимало людей питають - чому нікого не садять?

Відповідаю: влітку Верховна Рада проголосувала за судову реформу. Вона впроваджуватиметься поступово, упродовж 2016-2019 років. Але вже зараз ми бачимо, що стало менше явно неправосудних рішень. Судді бояться за своє майбутнє, і не чинять так безстижо, як раніше.

Якщо коротко, то суть реформи зводиться до двох речей: збільшення різностороннього контролю за судовою системою і розвиток самоуправління суддів.

Читайте також: Інтелектуали, замість закликати до судової реформи, вітають самосуди - Пекар

Контроль за судовою системою планується забезпечити з боку кількох суперважливих органів - Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Громадська рада доброчесності.

Вища рада правосуддя складається з двадцяти одного члена, з яких десятьох обирає з'їзд суддів України з числа суддів чи суддів у відставці, решту призначають різні державні органи. Вища рада правосуддя зможе розглядати рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо призначення суддів на посади, та відхиляти їх у разі «обґрунтованого сумніву щодо відповідності кандидата критерію доброчесності чи професійної етики або інших обставин, які можуть негативно вплинути на суспільну довіру до судової влади у зв'язку з таким призначенням або порушення визначеного законом порядку призначення на посаду судді».
Крім того, Вища рада правосуддя даватиме згоду на затримання судді у зв'язку зі злочинним діянням. До формування Вищої ради правосуддя її функції виконуватиме чинна Вища рада юстиції.

Крім блокування призначень, Вища рада правосуддя зможе звільняти суддів з посади суддю у разі порушення ним вимог щодо несумісності або «у разі вчинення істотного дисциплінарного проступку, грубого чи систематичного нехтування обов'язками». Факти, що свідчать про вчинення таких порушень, встановлюються самою Вищою радою правосуддя. Тобто Вища рада правосуддя матиме потужні повноваження для нагляду.

Крім того, недоторканість суддів суттєво обмежено - їх можна буде затримувати на гарячому або одразу після вчинення злочинів. Реформою передбачено моніторинг способу життя суддів на вимогу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя.

Натомість, Вища кваліфікаційна комісія суддів відповідатиме за підбір суддів на посади. Вона складається з 16 чоловік, 8 з яких обирається з'їздом суддів, а решта - з'їздом представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ, з'їздом адвокатів та уповноваженим Верховної Ради України з прав людини.

Допомогатиме вивчати кандидатури на суддів Громадська рада доброчесності, створена з представинків громадських організацій.
Судову реформу критикують нібито за посилення повноважень Президента, хоча насправді там є навіть їхнє формальне урізання (Президент призначатиме 2 з 21 членів Вищої ради правосуддя, а не 3 членів Вищої ради юстиції, як досі).

Навпаки, ця реформа дуже «ніжна» до суддів (пропонується, щоб 10 із 21 членів Вищої ради правосуддя, що матиме право відправляти суддів у відставку або відсторонюватиме їх тимчасово, призначалися з'їздом суддів). Суддівське самоврядування з реальними правами запроваджується практично у всіх органах суддів.

Читайте також: А судьи кто? или Почему переаттестация не решит проблемы судебной системы

Ключовою проблемою є те, що реформа не вирішує питання закритості судової системи. Вона намагається зліпити красу із того, що є. Судова система не відкривається для нових людей, які могли б швидше зруйнувати корупцію в системі.

Приміром, на посаду судді може бути призначений лише той, хто має вищу юридичну освіту та стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше 5 років. Іноді буває, що досвід - це тавро, і краще ніякого, ніж такий.

Передбачено можливість особливого порядку призначень на посади суддів для суддівських помічників. На посаду судді вищої ланки - апеляційного суду, крім досвіду потрібні науковий ступінь у сфері права або стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років. Водночас, з'явилася можливість потрапляння на посади суддів Верховного суду адвокатів з досвідом. Це невелике, а все ж відкриття судової системи.

Але навіть попри це, судова реформа - великий крок до наведення порядку в судовій системі та зменшення кількості безглуздих, куплених і неправосудних рішень.

До речі, реформою передбачено стрімке підвищення платні суддів. Тепер ці люди будуть заможними офіційно, а не підпільними "мільйонерами Корейко". Бо мало що так дорого обходиться суспільству, як дешевий суд.

Дивіться також: Полтавський суддя перетворив церкву на житловий будинок. ВІДЕО

Олександр ПАЛІЙ, політолог


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини