MENU

8-й Гайдарівський форум у Москві: поговорили й розійшлися

1545 0

У Москві завершився 8-й Гайдарівський форум, на якому за три дні виступили понад 800 провідних економістів, фінансистів і політиків Росії, а послухати їх зібралося аж 13 тис. осіб. Обговорювали, як завжди, стратегію соціального і економічного розвитку Росії. Прогнози, як це зазвичай буває на офіційних заходах за участю діючих міністрів і голів держкорпорацій, а також самого голови уряду, виявилися оптимістичними. Незважаючи на неминуче подальше зростання податків і збереження в найближчому майбутньому західних економічних санкцій, ВВП Росії зросте на 1,1% поточного року, а вже в 2021 році - на 1,5%. Такий прогноз, зокрема, дав перший заступник директора-розпорядника Міжнародного валютного фонду (МВФ) Девід Ліптон. При цьому учасники наголошували, що економічні санкції шкодять не тільки Росії, але й усьому світу.

У день відкриття форуму колишній соратник Єгора Гайдара, а нині ректор Російської академії народного господарства і державної служби при Президенті РФ Володимир Мау зачитав звернення президента Росії Володимира Путіна. Там, зокрема, зазначалось: «Важливо, щоб ваші конструктивні ініціативи, потужний інтелектуальний потенціал форуму знаходили застосування на практиці. Розраховую, що вироблені вами пропозиції і рекомендації допоможуть розв'язанню соціально-економічних завдань, що стоять перед Росією, сприятимуть зміцненню міжнародного співробітництва в подоланні спільних глобальних викликів». Власне, далі подібних благих побажань розмова на форумі і не йшла, а вплив ідей, висловлюваних на цьому, колись ліберальному, форумі на фактичний розвиток економіки близький до нуля. Настільки ж невизначено виступив на форумі і Дмитро Медведєв, який заявив, що криза в Росії нібито скінчилась, однак спочивати на лаврах ще рано, оскільки технологічне відставання Росії нікуди не поділося. «Я вважаю, що наростання технологічного відставання в нашій країні є одним з найбільш серйозних викликів, можливо, найсерйознішим викликом, який стоїть перед нашою економікою. Я думаю, це нам теж потрібно обов'язково обговорювати і, звичайно, рішення приймати з цього приводу», - пафосно проголосив прем'єр.

Читайте также: Хотят ли украинцы мира с Россией?

Це мені нагадало діалог Пілата і Ієшуа з «Майстра і Маргарити», що відбувається уві сні прокуратора після страти бродячого філософа: «Вільного часу було стільки, скільки треба, а гроза буде тільки до вечора, і боягузтво, безперечно, одна з найстрашніших вад. Так говорив Ієшуа Га-Ноцрі. Ні, філософ, я тобі заперечую: це найстрашніша вада». Таке враження, що багато учасників форуму уві сні й перебувають.

Подібні прекраснодушні розмови за принципом «все хорошо, прекрасная маркиза» - основний зміст подібних зібрань російської економічної і політичної еліти. В сенс вимовлених слів ніхто тут і не заглиблюється. Яким чином, наприклад, можна навіть намагатися скоротити російське технологічне відставання в умовах збереження західних санкцій і продовження агресивної російської політики на світовій арені, ніхто і не намагається зрозуміти. Адже всі технології на Заході, і ніхто надавати їх Росії поки що не має наміру.

Але тут є ще одна системна обставина, яка перешкоджає технологічному прогресу російської економіки. Остання за своїм станом зараз дуже мало відрізняється від радянської. У ній повністю панують монстри-держкорпорації, а малий і середній бізнес ледь животіє, задавлений податками, і ніякої самостійності і можливостей розвитку не має. Але в усьому світі саме малий і середній бізнес виступають головним двигуном технологічного прогресу в економіці. Таким чином, для подолання технологічної відсталості у Росії просто немає соціальної бази, і в нинішніх політичних умовах вона ніяк не може з'явитись. Тому Медведєву залишається тільки повторювати ритуальні заклинання про необхідність реформи держапарату: «Вся система держуправління як мінімум повинна адаптуватися до об'єкту впливу - насамперед за швидкістю, за якістю прийнятих рішень». Боюся, сам Дмитро Анатолійович не знає, що він тут хотів сказати. А ще прем'єр пообіцяв реформувати економіку «гранично виважено і акуратно». Що ж, молчалінські «помірність і акуратність» завжди були йому властиві. Слова ж Медведєва про необхідність розвитку малого бізнесу та індивідуальної підприємницької ініціативи не варті нічого. Подібні фрази Дмитро Анатолійович говорив і говорить вже багато років, зокрема і під час свого перебування президентом Росії, але на російській економіці це ніяк не позначалося, в усякому разі в позитивному сенсі.

Читайте также: Сколько продержится Беларусь в случае российской агрессии

Показово, що великий інтерес на Гайдарівському форумі викликала суперечка голови «Роснано» Анатолія Чубайса і голови Ощадбанку Германа Грефа. Чубайс ратував за розвиток альтернативної енергетики, зокрема сонячної, стверджуючи, що для цього в Росії створені всі умови. Греф же в цьому відношенні налаштований більш ніж скептично і досить уїдливо зауважив: «Мабуть, поки не винайдено мікроскоп, щоб бачити результати роботи нанокорпорацій, і в результаті ми не відчуваємо змін, тобто бачимо, що щось змінюється, але що - зрозуміти не можемо поки». Оскільки на поновлювані джерела енергії в Росії припадає лише 1% споживання, а з цього числа на вітряну, сонячну і геотермальну енергетику припадає лише 0,1%, думається, що голова Ощадбанку має рацію. Особливо якщо врахувати, що вуглеводневі ресурси, навіть на піку своєї вартості, залишаються в рази дешевше хоч за сонячну, хоч за вітряну енергетику. 

Чудово те, що два стовпи російської ліберальної економічної думки й очільники найбільших державних корпорацій не знайшли іншої теми для дискусії, як енергія сонця і вітру. Очевидно, ця тема хороша тим, що дозволяє не зачіпати злободенну російську політичну реальність, яка ох як далека від ліберальних ідеалів, і навіть від реальності 1990 років, коли змогли розвернутися Гайдар і його команда. Власне, нічого крім балаканини, що імітує рух економічної думки, на таких форумах давно вже не відбувається. Чубайс хоч чесно визнав, що перспектив скасування санкцій у 2017 році немає.

Читайте также: "Следующим президентом США может стать Майк Пенс, и намного раньше 2020 года" - Рабинович

Борис СОКОЛОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини