MENU

Чому в Україні основним споживачем системи охорони здоров'я вважається пацієнт?

1404 0

Останнім часом з'являється все більше "закидонів" у бік Міністерства охорони здоров'я, що все розвалили і не з того розпочали реформу. Все більше з'являється дискусій з цього приводу серед експертів. Але особисто мені дуже не подобається поява у всьому цьому нового тренду - «стьобу» над профілактикою.

Особливо мене зачіпає коли розпочинають говорити про профілактику та первинку в контексті: "Та ви не побачите з цього жодного результату".

У мене зворотнє запитання, а ви можете зробити в системі охорони здоров'я зміни, які принесуть людям відчутний результат уже завтра? Через місяць? Через рік? Тоді вперед! За номінацією на Нобелівську премію.

Маєте знання для критики якості медичної допомоги в нашій системі охорони здоров'я? Будь-ласка, критикуйте. Конструктивна критики не заважає, вона дає поштовх до нових ідей. Але перед цим, будь-ласка, зазначайте період виникнення цих проблем. Адже, погодьтесь, вони виникли не вчора і не зникнуть завтра. І це не лише ж закупівлі. Це проблеми, які системно потрібно вирішувати роками, і не лише шляхом збільшення фінансування. А, на жаль, і методом спроб та помилок також. Інший варіант просто відсутній.

Але що мені дуже не подобається, так це поява тренду щодо "стьобу" над профілактикою. Типу не та у нас наразі система, щоб думати про профілактику. Остання занадто дорога, особливо коли згадуються скринінгові програми. Ще й посилання на фейкові слова в.о. Міністра охорони здоров'я наводять, що замість витрат на лікування тепер будемо витрачати на профілактику. Зазначу, на кимось придумані слова.

Читайте также: Какие дроны? У онкобольных полгода горячей воды нет в палатах - блогер обратился к Супрун

Стоп! Може вже хватить? Нас не навчила антивакцинальна кампанія? Чи ви продовжуєте вважати, що вона розпочалася і набрала загрозливого характеру без вашої участі? Маю на увазі саме працівників дотичних до медичної сфери.

Давайте й далі підтримуйте побудову орієнтованої на пацієнта системи охорони здоров'я (це, до речі, те що мені не подобається в рекомендаціях учасників парламентських слухань "Про реформу охорони здоров'я в Україні"). Ще раз - орієнтована на пацієнта система охорони здоров'я. Напевно ж не просто так написано. Здоровий не буде щорічно діставати з власної кишені чергові 50 млрд. гривень для отримання медичної послуги або придбання лікарських засобів. Чим більше таких пацієнтів, тим краще цій системі. Напевно, тому в пріоритеті пацієнт, а не здоров'я!

Особисто я таку систему не хочу. Орієнтовану на пацієнта медичну допомогу - хочу, систему охорони здоров'я - ні.

Мені не зрозуміло, чому коли заходить розмова про систему охорони здоров'я, то основним її споживачем вважається пацієнт. Той хто звернувся за медичною допомогою та/або кому надається така допомога. Це що? Якщо ти здоровий, то ти цій системі не потрібен?

Але чому? Чому не інвестувати в здоров'я? Це ж вигідно як громадянину, так і державі! Це ж та, нова парадигма, яка виникла після міністерської конференції в Таллінні - зміцнення здоров'я та покращення благополуччя це взаємопов'язані інвестиції в систему охорони здоров'я. Виникла там, але заблукала у нас.

Я здогадаюсь чому. Тому що у нас усе «міфічно» безоплатно. Ми не спроможні рахувати збитки, які несе система надання медичної допомоги від відсутності профілактичних програм.

А британці можуть. Ось нещодавно повідомили, що NHS щорічно витрачає більше 11 мільярдів фунтів на лікування захворювань, причинами яких є куріння, алкоголь, погане харчування та низька фізична активність. 11 мільярдів. Щорічно!

ВООЗ, зазначає, що світова економіка щорічно втрачає понад трильйон доларів через наслідки куріння. У цю суму входять витрати на лікування захворювань, спричинених курінням, і зниження продуктивності праці.

Читайте также: Вкусная и полезная замена майонеза

63 тис. осіб в Україні помирає щороку від захворювань, спричинених курінням. Всі ці смерті можна попередити! Ось для чого потрібна профілактика. А це ж лише тютюн.

Реалії життя такі, що здоров'я в основному створюється вдома, в місці проживання та на роботі. У поліклініках та лікарнях можуть вилікувати лише меншу частину «нездоров'я»!

Знаєте, як на мене, то це добре, що у нас задекларовано розпочинати реформу з первинної медико-санітарної допомоги та системи громадського здоров'я. Саме ці системи створюють сприятливі для зміцнення здоров'я умови, займаються первинною профілактикою, наприклад, консультуванням з питань харчування, вакцинації, фізичної активності, попередженням куріння та зловживання алкоголем.

Тим хто має сумнів щодо озвученого, рекомендую прочитати свіженьку доповідь «Реализация положений Таллиннской хартии: заключительный отчет». Там чітко написано: "переорієнтовуючи послуги на первинну медико-санітарну допомогу та громадське здоров'я, країни роблять медичні послуги більш доступними для людей та мінімізують тягар хвороб, особливо для вразливих груп".

А після цього вже давайте думати, хто за зміни, а хто за "а поговорити"!

Читайте также: В українській медицині відбувається повзуче банкрутство - експерт

Віктор ЛЯШКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини