MENU

12 порад батькам від психолога

3224 0

Ви перетворюєте будинок на продовження школи, зводите спілкування з дитиною до обговорення оцінок. Відносини псуються, іноді навіть на все життя.

1. До 6-7 років мозок дитини об'єктивно фізіологічно не готовий сприймати великі обсяги інформації, а психіка не готова до самих занять. Так що не треба навантажувати дитину "раннім розвитком" до того, як вона піде в школу. Ви втратите гроші, а вона - дитинство.

2. Неможливо, не полюбивши себе, виростити дитину в людину, яка буде себе любити. І не може батько з низькою самооцінкою виховати дітей з високою. Хоча багато дуже стараються.

3. Під час уроків дитина знерухомлена (або їй потрібно бути знерухомленою) по 4-6 годин щодня. Нехай навіть і з перервами, під час яких дітям теж не дають виплеснути накопичену енергію. («Бігав на перерві!» - пишуть у щоденник вчителя). Навіть дорослим важко бути нерухомими так довго. Давно не пробували застигнути годин на п'ять-шість?

Більш того, накопичувати статичну напругу шкідливо, як для фізичного, так і для психічного здоров'я. Тим паче дитячого. Так що не сваріть дітей, якщо від напруги вони починають гризти шкільні меблі. І не підтримуйте в цих нападках вчителів.

На жаль, в наших школах учні не можуть сидіти або лежати на підлозі під час занять. Хоча у всьому світі, саме в молодшій школі, це прийнято. У нас досі існує сталінський канон, як школяр повинен розташовуватися в просторі: поівпопи на стільці, спина пряма, спинки стільця торкаються тільки лопатки, зігнута в лікті ліва рука знизу, права зверху. Якщо хочеш щось запитати, треба підняти праву руку, зігнуту під кутом 90 градусів. Жесть. Знаєте, що відбувається з собакою, якщо з нею довго не гуляють? У неї їде дах, її психіка руйнується. І не на час, а назавжди. Що ж ми від дітей-то хочемо, яких замикають у класах?

Читайте також: Как уберечь ребенка от негативного влияния сверстников

4. Якщо у дитини немає вільного часу, а батькам здається, що її життя сповнене змістом - заняттями спортом, музикою, мовами, поглибленим вивченням деяких предметів з репетиторами, то перше, що дитина зробить подорослішавши, - спробує нічого не робити. І, швидше за все, їй це вдасться і сподобається.

Залишайте дітям по дві години вільного часу щодня. Часу, коли вона або нічого не робить, на вашу думку, чи робить що хоче.

5. У ваших дітей, звичайно ж, є таланти. І непросто прийти до думки, що ці таланти не обов'язково наполегливо розвивати і реалізовувати - якщо дитина сама цього не хоче. Якщо вона і без розвитку своїх талантів добре себе почуває. Талант повинен давати радість - він не для того, щоб його використовували. Не треба напружуватися, шукати педагогів і чекати, «у що це виллється». Найчастіше ні в що не виливається, і в цьому немає нічого трагічного.

6. Коли сучасна дитина, яка звикла до повнометражних мультфільмів, барвистих книг, комп'ютерних ігор, стикається з подачею матеріалу в підручниках, їй стає нудно. Це як якщо ви зараз почнете дивитися мультфільм 57-го року випуску - зрозумієте, що хороший, але чогось не вистачає. Так і дитині в шкільних завданнях і книгах не вистачає фарб, звуків, руху. Словом, їй нелегко підлаштувати сприйняття під цей новий для неї формат. І лінь тут ні до чого.

7. Мами часто дивуються: вдома дитина така добра, любляча, товариська, лагідна, а коли вчителька про неї розповідає, - якийсь вождь червоношкірих. У кращому випадку. Звертаю вашу увагу, що індивідуальна психологія і психологія поведінки в групі істотно різняться. І коли дитина потрапляє в колектив, абсолютно природно, що вона поводиться не так, як вдома, з мамою. І не треба цьому дивуватися. Якщо вона не виявляє явні ознаки агресії, не завдає побоїв іншим дітям, а просто поводится «якось не так» - це не привід лізти до неї із зауваженнями.

8. У молодшій школі дівчатка випереджають хлопчиків і у фізичному, і в психологічному розвитку. Психологічно вони більш стабільні. У пацанів, з об'єктивних причин, гірше, ніж у дівчаток, розвинена дрібна моторика. Звідси і почерк, який мами-перфекціоністки вважають «корявим». Тільки років до 25-ти хлопчики досягають рівня дитячо-підліткової посидючості дівчаток.

9. Приходите ви додому з роботи, ви скучили, дитина скучила. Обійнятися би й піти вечеряти. Так ні, ви перетворюєте будинок на продовження школи, зводите спілкування з дитиною зводите до обговорення оцінок і підготовки уроків. Відносини псуються, іноді навіть на все життя. Тому що якщо 8-9-річна дитина ще якось вас терпить, то 15-річна, вже доросла людина, у відповідь на питання «Знову двійка?» може і послати. І буде права.

10. Моя думка з приводу гаджетів: не купуйте дітям смартфони - купуйте недорогі телефони, які дозволяють писати повідомлення і робити дзвінки. Обмежуйте час, проведений дитиною «в планшеті» і за комп'ютером - 1,5 години в будні і 4 години у вихідні. Якщо ліміт перевищений, вимикайте домашній роутер.

Читайте також: Мифы о детях из детского дома

11. У 6,7,8,9 років мозок дитини і її психіка перебувають у рухомому стані, ще тільки продовжують формуватися. І немає ніяких норм, які визначають її «нормальність». «Кількість знаків в хвилину», всі ці виміри з секундоміром у руках - просто пережиток якийсь! Не зобов'язаний ваш малюк відповідати якимось нормам. На сто відсотків він готовий до уроків тільки після 12 років.

Ми звичайно звикли, що «цвяхи б робити з цих людей» - це комплімент. Але давайте робити з людей цвяхи хоча б не в сім років.

12. У спільному (батьки-діти) приготуванні домашнього завдання головне питання - хто перший почав. Почати має дитина. Якщо вона попросила допомогти з уроками, звичайно, допомагайте. Але якщо ви почали приставати до неї з дурним питанням «Ну як справи в школі?», і це вилилося в сидіння над підручниками, значить, лекції та публікації про те, що уроки з дитиною робити не треба, вам так і не допомогли зрозуміти, що уроки з дитиною робити дійсно не треба.

Михаил ЛАБКОВСКИЙ, практикующий психолог


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини