MENU

Війна без оголошення війни: чого чекати від законопроекту про окуповані території

2990 0

Офіційного тексту законопроекту про реінтеграцію Донбасу поки немає, ескізний же варіант бачили всі, зазначає у своєму блозі на "Новому часі" політолог Володимир Фесенко. Очевидно, що робота над ним ще не завершена, насамперед термінологічна. Однак є кілька ключових ідей, які майже напевно будуть у цьому документі.

По-перше, він повинен стати альтернативою ініціативи Оксани Сироїд з акцентом на те, що мова йде не про відмову від цих територій, мовляв, нехай Росія займається ними, вони просто фіксуються як окуповані. Судячи з різних джерел, новий законопроект теж назве тимчасово неконтрольовані території окупованими, але при цьому буде поставлена мета – повернути ці території. Про це свідчить навіть назва: або про реінтеграцію, або про відновлення територіальної цілісності і суверенітету України. Фіксація статусу непідконтрольних Україні територій – одне з важливих завдань законопроекту.

Читайте також: З'явилася концепція законопроекту про зміну формату АТО. ДОКУМЕНТ

По-друге, законопроект передбачає трансформацію правового режиму АТО в якийсь новий правовий режим. Оскільки громадська думка АТО критикує – пора називати війну війною – в новому законі буде зроблена спроба назвати події, що відбуваються на Донбасі, війною, але без оголошення війни. Трансформація режиму АТО пройде саме в цьому напрямку. Фактично, легалізують участь збройних сил у відображенні російської агресії і створять новий оперативний штаб. Судячи з усього, в прифронтових районах Донбасу буде введений новий правовий режим з елементами воєнного стану. Воєнний стан може бути розширено на інші регіони в разі загострення військових дій.

Новий законопроект повинен назвати війну війною, але без оголошення війни, щоб це не стало приводом для ескалації і нового загострення. Крім того, законопроект надасть президенту більше повноважень із оперативного відображення російської агресії.

Західні партнери, перш за все європейські, оскільки в американців зараз дещо інші інтереси, також висловлювали деякі побажання з цього приводу, закликаючи законодавчо відреагувати на нові реалії. Зокрема, на дії російської сторони: визнання документів російських окупантів і колаборантів ОРДЛО, захоплення українських підприємств у зоні конфлікту тощо. Крім того, потрібно було уявити офіційну альтернативу законопроектові Сироід, що суперечить Мінським угодами.

Читайте також: Переформатування АТО: гібридна відповідь на російську гібридну агресію

Тому неконтрольовані території будуть позначені як тимчасово окуповані, але це повинно бути зроблено так, щоб зберегти відмінність між статусом окупованого Криму і непрямою окупацією Донбасу.

Що стосується візиту Петра Порошенка до Вашингтона, то не думаю, що він безпосередньо пов'язаний із цим законопроектом. Українська делегація, звичайно, проінформує про цю ініціативу, пояснить її, але прямого зв'язку тут усе ж немає. Ці дві події просто збіглися за часом, адже те, що візит може відбутися цього тижня, стало відомо 7-10 днів тому.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини