MENU

За що самі американці люблять США

2187 0

Американці. За день до Дня незалежності США 4 липня я робила бліц-опитування на вулиці - vox populi. Неподалік Конгресу на камеру питала громадян США, за що вони люблять свою країну. Це дуже туристичне місце, тож, окрім шаленої кількості іноземців, фото на тлі Капітолію там роблять американці з усієї країни, в усій її розмаїтості. Але відповіді десятків людей із десятків різних штатів мене розчарували однаковістю. Всі, як один, говорили: «Пишаюсь своєю країною, бо вона вільна, бо всі мають право вільно висловлювати свою думку». Дехто озвучував іншу зовсім неоригінальну фразу: «США - країна необмежених можливостей». А своїх співгромадян майже всі люблять за те, що американці «дуже різноманітні», «привітні» й «завжди готові допомогти».

Мій досвід постійного спілкування із американцями обмежується ліченими місяцями й містами, проте базуючись на перших враженнях, дуже хочеться сперечатись із цими кліше.

«Вільна країна». Так. Але чи можна тут «вільно висловлювати свою думку»? Свобода висловлювання в США не є необмеженою. Хоча ЗМІ в США захищені краще ніж в багатьох інших країнах, проти мас-медіа буває й позиваються. За необережний чи хамський пост в соціальних мас-медіа у в'язницю не кинуть, але можна втратити роботу чи шанс стати студентом престижного університету. У самих університетах заговорили про небезпеку обмеження академічної свободи слова та мислення - виступи непопулярних спікерів інколи скасовуються через студентські протести. Якщо хочете досягти успіху чи просто підтримувати дружні чи ділові відносини, у США треба більше зважати на почуття іншої людини, ніж, за моїм досвідом, в Україні. Студент, який на роботу іншого скаже «Це нісенітниця, марна робота», викличне щире здивування та навіть шок в однокурсників. Треба сказати ввічливо: «Цікава думка, але є суттєві недоліки». Якщо вас запросили в гості, традиційно не прийнято говорити на теми релігії та політики. А зважаючи на останні вибори, про політику взагалі варто говорити обережно: якщо точно знаєш, що співрозмовник поділяє твою думку, а то ризикуєш розсваритись з приємним сусідом.

Фото Maria Prus.

«Необмежені можливості». Вони дійсно є - у громадян США. Відкрити свій стартап із абсолютно неймовірною ідеєю, розвивати сімейний бізнес, отримати грант для навчання у дорогому університеті й планувати кар'єру у спецслужбах, півжиття подорожувати, на шостому десятку кардинально змінити професію й піти знову вчитися.. Люди йдуть за своєю мрією, хоч би якою шаленою вона не здавалась. Але для іноземців все інакше: візи отримати стає дедалі складніше, треба доводити свою «незамінність» і «винятковість», чимало віз мають купу обмежень. І все ж, усі мої знайомі мігранти переконують мене, що заробити гроші й зробити кар'єру - за умови тяжкої багаторічної праці та попри всі мігрантські труднощі, - в Америці можна швидше, ніж, наприклад, у ЄС.

Читайте також: Як Україні вивчити і використати досвід реформ у США

«Привітні». Спитати, як життя, - це правила гарного тону, відповідь на це навіть часом ніхто не чекає. Якщо не скажеш, що все чудово, а почнеш ділитись своїми проблемами - тебе ввічливо вислухають, але свою брудну білизну у відповідь ніхто напоказ не виставлятиме. Водночас, посмішка від касира у магазині, «small talk» із сусідами у ліфті, обговорення мімімішності песика із його хазяїном на прогулянці, комплімент від незнайомця, - все це робить кожен день трохи приємнішим, а ще змушує сподіватись, що трохи такої легкості у спілкуванні додасться і в українців. Але не варто плутати американську привітність, відкритість і ввічливість з українською щирістю.

Фото Maria Prus.

«Готові допомогти». На словах - звісно. І пообіцяти американці можуть усе, що ти просиш. Тільки розраховувати не варто, якщо людина просто каже: «Sure, ok!» Бо виявиться, що треба було їм уточнити всі деталі, підтвердити домовленість кілька разів, а взагалі вони не так зрозуміли й не були впевнені у своїх планах. Виявляється, все через ту ж ввічливість американці не хочуть образити відмовою, й так завуальовано дають собі простір для маневру.

Якби про те, що мені найбільше подобається у США, спитали мене, я б сказала інше. Легкість, із якою американці зриваються із насидженого місця, залишають вдома батьків, родичів, друзів, - і їдуть через усю країну вчитися чи працювати. Комфортно жити тут можна не лише в містах-мільйонниках: всюди є дороги, лікарні, кав'ярні, супермаркети.. - все для повноцінного сучасного життя. І змінити ось так рішуче своє життя вони зовсім не бояться.

Американці менше палять. На це іще колись у Берліні мою увагу звернув каліфорнієць китайського походження. Мовляв, у Європі набагато більше курців. А тепер і я розумію, що дивуюсь, коли бачу людину із сигаретою, які тут шалено дорогі. Місць, де курити заборонено, в США набагато більше, часто відповідні таблички можна зустріти на входах до адміністративних будівель, житлових комплексів, закладів.

Читайте також: Как украинец может накопить себе на пенсию в США?

Фото Maria Prus.

Вибір. Шалений вибір усього. Для підприємців ринок дуже конкурентний, але саме американське суспільство споживання диктує моду всьому світу. Більшість технологічних розробок, більшість наукових відкриттів роблять саме тут. Тут пульсує життя. Тут за день багатіють і втрачають все. Тут дуже важко, але дуже цікаво. Тут можна роками подорожувати по одній країні й не побачити й дещицю Америки. Тут необмежені можливості... А, чорт забирай, таки це кліше - правда.

Maria Prus


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини