MENU

Прямий шлях стати лицеміром і слабаком

2094 0

Найбільша помилка більшості людей — спрощене розуміння моралі, коли не потрібно враховувати кожен конкретний контекст.

Більшість з нас впевнено заявляють, що завжди наслідують абсолютний моральний кодекс, список правил, що діють незалежно від ситуації.

Завжди будь таким, ніколи не будь таким. Завжди будь чесним, ніколи не бреши. Завжди будь розуміючим, ніколи не будь черствим. Завжди будь щедрим, ніколи не будь жаднюгою. І так по списку.

Такі нібито універсальні правила легко запам'ятовуються, з їх допомогою приємно повчати інших, але дотримуватися їх - неможливо. Ніхто цього не робить.

Читайте також: Скажи "ні". Ми мовчазно погоджуємося з речами, які руйнують нас

Навпаки, в кожній конкретній ситуації ми намагаємося зрозуміти, чи потрібно зараз бути чесним, або ж варто збрехати. Чи потрібно бути розуміючим, щедрим, чи ні. Так ми чинимо в дійсності. Більш того, так і повинно бути. Правда, не завадило б при цьому бути більш свідомими, дивитися правді в очі.

Ми не станемо лицемірами, якщо разок збрешемо або побудемо жадібними. Але станемо лицемірами, якщо будемо робити вигляд, ніби ніколи так не чинили. Ніби можна жити за цими нездійсненними моральними принципами. Ніби ми ніколи не стоїмо перед моральними дилемами, і не вирішуємо знову і знову, які дії в яких ситуаціях вчинити.

Ми стаємо мудаками і слабаками, коли спрощуємо мораль. Ми стаємо мудаками, тому що виправдовуємо будь-який вчинок якоюсь «абсолютною» істиною. Ніколи не бреши, але завжди будь дипломатичним. Мудак скаже: «Якщо я не говорю правду, я дипломатичний. Якщо ти не говориш мені правду, ти брехун».

Ми стаємо слабаками, коли втрачаємо впевненість в собі через звинувачення в тому, що не живемо за цими фейковими «абсолютними» правилами. Якщо ми соромимося своїх вчинків, то ніколи не скажемо: «Так, я збрехав, бо вважаю, що це було краще рішення в тій ситуації». Замість цього ми захищаємося, намагаючись переконати обвинувача в тому, що ми ніколи б так не вчинили. Коли мудак говорить нам, що ми порушили принципи моралі, ми вибачаємося.

Читайте також: 6 способов избавиться от нервного напряжения

Ці так звані абсолютні моральні принципи підривають наш моральний зріст. Вирішивши, що завжди потрібно робити те і ніколи не робити цього, ми позбавляємо себе можливості прийняти рішення в кожній конкретній ситуації.

Якщо ми хочемо бути розумнішими, то повинні відмовитися від цих непрацюючих моральних абсолютів і просто прагнути до «мудрості знати різницю» між ситуаціями, в яких потрібно вчинити так чи інакше.

Ми зіштовхуємось з моральними дилемами кожного дня і будемо зіштовхуватись до кінця свого життя. Дилеми не зникають, а контексти все так само змінюються. Дилеми неможливо обійти за допомогою підроблених моральних абсолютів. Їх можна тільки ігнорувати, стаючи лицемірами, мудаками і слабаками.

Джеремі ШЕРМАН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини