MENU

Як незнання заважає українцям заробляти

3676 0

Влада роз'їхалася відпочивати, країна насолоджується літом і спокоєм, гривня міцна, про погане думати не хочеться, словом, "завмерло все до світанку", пише у своєму блозі на "Новому часі" викладач Единбурзької бізнес-школи Іван Компан. Чому б не використати літній спокій і поміркувати не про внутрішні проблеми, а про інвестиції в розвинені ринки капіталу?

Схоже, що українці, які нарешті отримали відносну фінансову свободу, не поспішають нею скористатися. У всякому разі в чергу за е-ліцензіями на переказ $ 50,000 не стоять. Кількість дозволів, виданих на сьогодні регулятором, мізерна. У чому причина?

Головна причина – бідність. Для більшості жителів країни питання інвестування неактуальне. Людям, які живуть без упевненості в завтрашньому дні, абсолютно нецікаво міркувати про світові ринки капіталу. Навіть ті, хто в минулі часи зумів щось зібрати, тепер через брак нових доходів змушені проживати заощадження. Про це яскраво свідчить той факт, що з початку року доларів і євро було продано більше, ніж куплено.

Ще одна – незнання. Як в'язень, який пробув у в'язниці багато років, не знає, що йому робити на волі, так і переважна більшість заможних українців, які мають вільні кошти, не уявляє, як скористатися дарованою фінансовою свободою і губиться у великій кількості питань.

Читайте також: Десять халеп, які не дають вам розбагатіти

Ключових, на мій погляд, три:

1. Яку інформацію про свої багатства доведеться розкрити, щоб отримати е-ліцензію?

2. Які будуть податкові наслідки від інвестування за кордон?

3. У що інвестувати і як вибрати з тисяч цінних паперів, які торгуються на міжнародних ринках капіталу?

Схоже, що український ринок виявився не зовсім готовий до лібералізації, що  звалилася на голову. І не тільки громадяни, інвестиційна фантазія яких протягом десятиліть була обмежена матрацом, депозитом і житловою нерухомістю. На жаль, багато банків теж не поспішають пропонувати своїм клієнтам продукти, пов'язані з інвестиціями за кордон.

Відповісти на всі запитання в форматі колонки неможливо. Та й немає сенсу. Про процедуру отримання ліцензії вам краще розкажуть банкіри. На щастя, є у нас прогресивні іноземні банки, які вивчили питання і готові допомогти клієнтам. У питаннях оподаткування поки що багато "сірих" зон і, звичайно ж, індивідуальних особливостей, тому краще проконсультуватися з юристом. Нам краще зосередитися на питанні "У що інвестувати?".

Якщо хочете заробити, то більша частина активів у вашому портфелі повинна бути інвестована в ринки акцій: окремі компанії, фонди з активним управлінням, ETFи. Вибір за вами і залежить від вашої кваліфікації, наявності вільного часу для аналізу інвестицій і бажання ризикувати. В одній з попередніх колонок я писав, що частку акцій у вашому портфелі можна визначити за формулою "125 – ваш вік", решта облігації. Може, трохи агресивно, але динаміка ринків останнім часом такий ризик виправдовує.

Ключові економічні індикатори в Європі, Азії та США вказують на те, що глобальна економіка більш-менш синхронізувалася й росте. Переважна більшість прогнозів економічного зростання розвинених країн у другому півріччі має досить оптимістичний вигляд. Наскільки стійка така ситуація? На думку багатьох авторитетних фахівців, основним ризиком є відсутність загальної скоординованої економічної політики на американському, європейському й азійському ринках. Якщо така політика не буде вироблена найближчим часом, то успіхи останніх місяців можуть виявитися короткостроковим явищем. Саме тому великі фінансові інститути й не поспішають покращувати прогнози економічного зростання на наступний рік.

Читайте також: Бульбашка біткойна стає все більшою

Що це означає для ринків акцій? Відсутність імпульсу, пов'язаного зі зміною економічних політик радше за все зробить паузу, яку нині взяли ринки акцій, довшою. Швидке зростання S & P 500 на рівні 50% в річному вимірі на початку року змінилося багатомісячних затишшям. Із березня і до сьогодні річний еквівалент зростання лише трохи перевищує 6%.

Схожа ситуація й у Європі. Ефект, спровокований перемогою Макрона над європейським популізмом, випарувався, і головним фактором знову стала політика Європейського центрального банку. Як наслідок, ринки сповільнилися.

Проте поточна пауза не привід для песимізму. Висока вартість акцій, а поточні ціни дійсно перевищують довгострокові середні значення, може бути виправдана зростанням доходів компаній. Якщо в США і Європі за прогнозами більшості аналітиків вони будуть рости в середньому на рівні 10-12%, то цілком можна прогнозувати зростання ринку на рівні двозначних величин. Погодьтеся, це має заманливий вигляд, враховуючи, що надійні українські банки пропонують депозити на рівні 0-1% в доларах, а суверенні українські євробонди торгуються з прибутковістю 6-8%. Ще одним можливим позитивним фактором залишається надія, що незважаючи на всі попередні невдачі адміністрації Трампа їй усе-таки вдасться втілити в життя хоч якісь передвиборчі обіцянки в податковій і бюджетній сфері.

Радше за все, якщо такий прогноз збудеться, то всі позитивні чинники, включаючи зростання економіки, поліпшення на ринку праці і повернення до інфляції, будуть відображені в цінах на європейські та американські акції ближче до кінця року. А до цього протягом найближчих місяців за відсутності будь-яких каталізаторів важко очікувати від ринку значущих успіхів. Може тим українцям, у кого ще є гроші, використовувати це затишшя і придивитися до ринку ближче, перетворивши незнання на знання, яке, як відомо, сила, зокрема для заробляння грошей!


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини