MENU

Після приватизації енергетики українцям варто готуватися до чергового росту тарифів

1403 0

Чи впливає на тарифи приватизація енергетики?

У серпні, коли в Фонд держмайна продавав Ахметову частки в енергетичних компаніях, журналісти мене запитували - як це вплини на тарифи? Моя перша реакція була - "ніяк не вплине, приватизація це окремо, а тарифи окремо". Тим більше, що я за приватну власність в економіці. Але якщо об'єктивно подивитись глибше на українську ситуацію в електроенергетиці, то певні закономірності є.

Факт 1. 
Недавно Укренерго ініціювало зниження свого тарифу на 10%. Так, у них завищений тариф, знижувати можна і більше. Але тариф завищений і у теплової генерації (у більшості приватна), і у сонячних станцій (тариф найвищий у світі, всі приватні), але вони такого не ініціюють.

Читайте також: Влада свідомо здає інтереси українського Криму, – експерт

Укренерго - державна компанія.

Факт 2. 
Формулу Роттердам+ (імпортний паритет ціни вугілля) приватна компанія ДТЕК (власник Р.Ахметов) вимагала ще весною 2015 року. Тоді був розроблений проект "Крєпость", щоб змусити підняти тарифи: 
- тисячі шахтарів на вулиці Києва
- потужна медіа-підтримка, "експерти"
- залучені шахтарські профспілки

Зрештою через рік імпортний паритет (Роттердам+) таки був отриманий - кошти від зростаючих тарифів для споживачів були направлені на фінансування тарифів ТЕС, які виросли майже на 100%.

Державна "Центренерго" не брала участі у цих подіях і не вимагала Роттердаму+.

Факт 3.
Енергоатом. Це найбільший виробник, який за 7 місяців виробив 58% всієї е/е. Але його тариф, мабуть, найнижчий у світі - 0,48 грн за квт-г.

Енергоатом - у державні власності. 
До споживачів цей низький тариф не доходить, бо по дорозі він усереднюється із високим тарифом теплової генерації (приватні) та "зелених" (приватні). По суті державний Енергоатом субсидує інших, приватних, виробників.

Факт 4. 
RAB-тарифи для обленерго. Дмитро Вовк такі завищені параметри РАБ-тарифів пояснює, що це допоможе дорожче приватизувати державні обленерго. Але такі державні обленерго НІКОЛИ не були у списку тих, кого мали переводити на РАБ-тариф. Там були виключно приватні обленерго - саме їм піднімуть тариф у 3 рази, якщо введуть такий РАБ-тариф.

***

Змушений визнати в українській електроенергетиці є закономірність, що приватна власність впливає на ріст тарифів. Про це свідчать факти вище.

Читайте також: Українське вугілля росте в ціні

І якщо політики з екранів телевізора говоритимуть, що спочатку приватизували енергетику, а потім підняли тарифи, то це не такий вже і популізм, а в значній мірі правда. Українські приватні власники завдяки медіа-ресурсам, завдяки лояльним політикам та чиновникам, завдяки потужним фінансовим можливостям дуже агресивно і ефективно лобіюють підвищення їм тарифів.

На жаль, і як би прикро не було це визнавати мені, як прихильнику цивілізованої приватної власності.

Андрій ГЕРУС


Сообщить об ошибке - Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter

Понравился материал? Смело делись
им в соцсетях через эти кнопки

Другие новости по темеПравила комментирования »  


Новости