MENU

Гривня впала. Які причини?

2750 0

Упродовж літа ціна долара на українському валютному ринку була відносно стабільною – приблизно 25 гривень. Зате наприкінці серпня гривня почала стрімко втрачати позиції. Лише за якихось три тижні вартість долара зросла більше, ніж на гривню. І судячи з усього, курс долара щодо гривні продовжить рости – у проекті бюджету на 2018 рік уряд передбачає, що в наступному році американська валюта буде коштувати 29,3 грн.

Наразі гривня припинила падіння. Поки не порушене "затишшя" і не з’явилися нові причини девальвації гривні, UAINFO спробувало розібратися, що ж стало причиною її нещодавнього різкого знецінення.

Оптимістичні причини

У НБУ вважають, що гривня ослабла через тимчасові чинники. Так, за словами заступника голоси Нацбанку Олега Чурія, бізнес отримав значну суму відшкодування ПДВ, що забезпечило його гривневу ліквідність і дозволило зменшити обсяги продажу валюти. Друга причина падіння курсу гривні, за його словами, полягає в тому, що посилився попит на валюту, в тому числі, і через виплати дивідендів "дочками" іноземних компаній. Крім того, переконаний чиновник, спрацював психологічний фактор: на поведінку економічних агентів тисне досвід попередніх років, коли на валютному ринку спостерігалася помірна сезонність.

Читайте також: Проект бюджету-2018: стабілізація бідності і відсутність прогресу 

Причину знецінення національної валюти фінансовий аналітик Андрій Вігірінський вбачає у "порушенні паритету" через активізацію імпортерів. "Восени активність підприємств, в тому числі імпортерів, що потребують валюту, підвищилась. Виникає питання пропозиції валюти. Її у нас часто формують аграрії, але у них зараз лише почався їхній маркетинговий рік. Вони лише збирають урожай. Але за рахунок того, що гроші були вкладені в зберігання, елеватори тощо, то аграрії зараз, на піку, коли пропозицій і грошей у всіх чимало, не поспішають їх продавати", - пояснив він, звернувши також увагу на те, що нещодавно експортерам відшкодували ПДВ.

Песимістичні причини

Екс-міністр економіки Володимир Лановий переконаний: політику девальвації гривні НБУ на 3-5 років узгодив з МВФ. Крім цього, вважає він, падіння курсу гривні вигідне олігархам-експортерам. "Українські олігархи диктують фінансову політику. Їм вигідне поступове зниження курсу гривні і подорожчання долара. Тому що вони заробляють долари і таким чином зменшують гривневі витрати: на зарплату, електроенергію, матеріали тощо. Вони заробляють на різниці курсів", - розповів він.

Читайте також: Продаж валюти як показник бідності населення

Українцям не варто очікувати на те, що гривня коли-небудь зміцнить свої позиції, запевняє економіст Віктор Скаршевський. "Так як в України сировинна економіка, то девальвація гривні буде завжди. І восени, і зимою також відновляться девальваційні процеси. Швидкість процесів буде залежати не від дій уряду, не від кредитів МВФ, а від зовнішньоекономічної кон’юнктури, тобто цін на сировину", - розповів експерт.

P.s. Будь-які дії чи бездіяльність Нацбанку не витягнуть гривню "з болота". Суттєво посилити гривню може лише додатня дельта між експортом та імпортом. А вона досягається завдяки розвитку вітчизняного виробництва.

Марьян Ощановский


Сообщить об ошибке - Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter

Понравился материал? Смело делись
им в соцсетях через эти кнопки

Другие новости по темеПравила комментирования »  


Новости