MENU

Бути донором в Україні: вигадані небезпеки

1846 0

Нещодавно ми створили громадську організацію Національний рух "За трансплантацію". Основною метою для себе обрали - сприяння розвитку трансплантації в Україні. Саме розвитку, а не впровадженню. Адже на сьогодні чинним є Закон України "Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині", Постанови Кабінету Міністрів України та Накази Міністерства охорони здоров'я, які регулюють систему трансплантології. Так, законодавство не є ідеальним, але воно є. І поки точиться боротьба між МОЗом та профільним комітетом ВР, лікарі мовчки проводять трансплантацію нирки, але у дуже малих кількостях - до 10 операцій на рік. Тоді як у листі очікування - понад дві тисячі пацієнтів.

Читайте також: Час дати старт медичній реформі

Окремо зверну увагу на трансплантацію кісткового мозку, адже для проведення таких операцій не потрібно чекати, поки хтось помре. Більше того, діючий закон дозволяє неродинну трансплантацію кісткового мозку. Кожен бажаючий може бути донором. Що ж заважає? Відсутність умов (стерильні бокси) та небажання самої держави. Адже всі існуючі норми просто не виконуються - реєстр донорів існує, але не наповнюється, координаційний центр існує, фінансується, але не виконує своїх повноважень… Хтось ще додасть "наші лікарі не вміють робити ТКМ". Але ж для ТКМ не потрібно нікого різати, щось видаляти, а щось пришивати. ТКМ - це надсильна хіміотерапія, яка вбиває весь імунітет та звичайне переливання крові. Найголовніше - дотриматися стерильних умов протягом певного часу, правильно провести реабілітацію, вчасно відреагувати на реакцію організму пацієнта.

Масла у вогонь підливають деякі сюжети на телеканалах. Нам би популяризувати, інформувати, розповідати про досвід інших країн. Але ж ні, телеканалам, задля рейтингу, потрібні "інтриги, сенсації, розслідування".

Неприємним шоком для мене став сюжет телеканалу ICTV. З однієї сторони, ніби абсолютно нормальна розповідь про те, що українці подалися за кордон продавати нирку, "бо немає за що жити". Але підводкою до сюжету ведуча вразила - розповіла, скільки ж коштують людські органи за кордоном. По перше, я так і не зрозумів, звідки такі цифри взяли журналісти. По-друге, здається при створенні сюжету, автори навіть не поцікавилися, що є правдою, а що - ні. Адже дійсно, пошук донора кісткового мозку у Європейській базі коштує близько 30 тисяч доларів. Але це не заробіток донора. Це пошук самого донора, проведення всіх необхідних обстежень, підготовка до забору кісткового мозку, транспортування тощо. І все це строго регламентується. До того ж, зазначу, що 14 стаття нашого закону про трансплантацію має таку фразу: "За згодою донора його кістковий мозок може бути надано безоплатно або за плату для трансплантації іншій особі".

Ще один нюанс - оскільки донорство дуже ретельно регламентується у всіх цивізілованих країнах, українці не можуть бути донорами, адже наша країна не входить до Євротранспланту. По цій же причині, ні одна європейська країна не проводить трансплантацію органів (нирки, серце, легені, печінка) українським громадянам.

Сам сюжет викликав тривогу ще й тому, що матеріал подали якось однобоку.

Неодноразово вказали на те, що донор після операції стає мало не калікою, що це небезпечно. Звісно, якщо ти стаєш донором органу, залишаєшся, до прикладу, із однією ниркою, то все життя потрібно бути обережним. Але той же кістковий мозок - відновлюється і обмеження для донора - тимчасові. Але сюжет застерігає людей не просто не ставати донором, але й взагалі застерігають від трансплантації. То як ми хочемо розвивати трансплантологію, якщо суспільство лякають усілякими страшилками?

Читайте також: Поболей. Получи от болезни максимум

Невже не можна було подати матеріал під іншим ракурсом? До прикладу, розповісти про те, що у багатьох країнах бути донором - це почесно, що люди таким чином допомагають іншим, що у цивізілованих країнах механізм працює так, що нікого не ріжуть на запчастини у гаражах, але є ось такі винятки. Невже не можна пояснити українцям, що коли пропонують продати орган - це шахраї, адже офіційно продаж органів у цивілізованому світі заборонений, що офіційно у українця не візьмуть орган, навіть кістковий мозок (нагадаю, ми не у Євротранспланті). Тому не варто піддаватися на сумнівну спокусу. Ну і резюмувати - попри всі гарні слова чиновників про підвищення рівня виплат та зарплат, такі ось намагання заробити показують, що частина українців знаходиться за межею бідності…

Юрий АНДРЕЕВ


Сообщить об ошибке - Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter

Понравился материал? Смело делись
им в соцсетях через эти кнопки

Другие новости по темеПравила комментирования »  


Новости