MENU

Оновлення Європи: до 500-річчя Реформації

3065 0

Не скажу, що я є однозначним і переконаним прихильником протестантської конфесії. Я скоріше радий, що католицизм і протестантизм навчилися співіснувати, зберегли й розвинули свої філософські, етичні й культурні традиції, пише у своєму блозі на "Новому часі" міністр закордонних справ Україна Павло Клімкін. Разом вони зробили Європу різноманітнішою й багатшою, надали їй здатності швидше еволюціонувати та краще відповідати на всі виклики історії. 

Але сьогодні, в день ювілею, буде доречно зосередити увагу саме на величезному внескові Реформації в європейську і світову цивілізацію.

Читайте також: Про солідарність: об'єднати тих, хто однаково хоче змін, хоч би як вони ставилися до релігії та церкви

Не буду торкатися релігійних догматів, але незаперечним є те, що Реформація зруйнувала або послабила чимало догм соціальних і класових. Чи не вперше у феодальній Європі прозвучала ідея Свободи, яка нині стала головною європейською цивілізаційною цінністю.

Демократизація релігійного життя, переклад Біблії на місцеві говірки нарешті надали їм статусу повноправних національних мов, а також сприяли бурхливому розвиткові освіти й самобутніх європейських культур. Усе це зрештою стало основою формування сучасних націй і національних держав, тобто того світу, в якому ми живемо сьогодні.

Нова мораль, яка проголошувала головними чеснотами працю, ініціативність і підприємливість, а також відмову від розкоші й раціоналізм, надала потужного імпульсу розвиткові економіки, науки й технологій, залучила до активного суспільного життя нові мільйони людей. Саме це забезпечило європейській цивілізації світове лідерство, яке вона зберігає й зараз.

Читайте також: У чому полягає роль релігії в модерному суспільстві

Ще одним неоціненним спільним досягненням як протестантів, так і католиків є те, що після десятиліть кривавих конфліктів вони змогли порозумітися й уже сотні років живуть разом у мирі та злагоді. Погоджуюсь із тими ученими, які вважають, що це заклало основи сучасного міжнародного принципу мирного співіснування в різноманітності.

Україна, як відомо, є переважно православною країною, але Реформація, безперечно, мала значний вплив і на долю нашого народу, сприяла пробудженню національної свідомості, розквітові української освіти та культури. Сьогодні в Україні прискореними темпами триває процес реформування всіх суспільних сфер відповідно до європейських норм, витоки яких великою мірою беруть початок в демократичних ідеях Реформації. Саме тому її 500-літній ювілей на державному рівні відзначаємо і в Україні.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини