MENU

Про монополізований вугільний ринок і тендер "Центренерго"

2450 0

Отже, "Центренерго" на тендері купив 100 тис тон вугілля. Ціна 2400 грн за тону.

На жаль, ДТЕК не прийшов на тендер, щоб тут виграти конкуренцію і продати своє вугілля. Був лише один продавець вугілля – шахта Краснолиманська.

Звичайно, тендер без конкуренції не міг дати справедливу ринкову ціну. Але навіть він дав ціну 2400 грн, що на 60 грн менше, аніж ціна Роттердам+, яка закладена у тарифи.

Читайте також: Трохи новин з вугільного ринку України

Цікаво розібрати поведінку ДТЕК, бо це була типова поведінка гравця, який має монопольне (домінуюче) становище та ринкову владу.

Отже, в Україніу цьому році видобуток 23 млн тон, а попит українських споживачів десь на 17-18 млн тон. Профіцит вугілля марки Г на рівні 4-5 млн тон.

Із них біля 3 млн тон переганяється на експорт у Європу у вигляді виробленої електроенергії (із ТЕС Західенерго). Але ще 1-2 млн тон залишалося і ДТЕК підтверджував, що планував їх поставляти на Центренерго.

Але також ТОВ "Шахта Краснолиманська" хотіла продати 1-1,5 млн тон на Центренерго. Між ними виник конфлікт, який в економічних термінах мав би завершитися конкуренцією на тендері. Правда у нас так не склалося, конфлікт вилився у заяви профспілок, медіа-атаки і т.д.

На тендер ДТЕК не прийшов. Фактично він вирішив пожертвувати збутом 1,5 млн тон, адже якби відбувся конкурентний тендер і зафіксував ціну, скажімо, 1800 грн, то тоді були б підстави все вугілля марки Г зараховувати у тарифи по ціні 1800 грн.

Отже, у ДТЕК був вибір:

а) Продати весь свій обсяг 19 млн тон вугілля по ціні 1800 грн за тону. Дохід = 34 млрд тон.

б) Не виставляти у ринок ці 1,5 млн тон, продати менше - лише 17,5 млн тон, але по ціні 2460 грн (Роттердам+). Дохід = 43 млрд грн.

ДТЕК обрав варіант (б), що цілком прогнозовано. Так і поступають монополісти у таких випадках. Власне це і є типова ситуація монополії у галузі, коли окрема компанія може маніпулювати ціною так, щоб максимізувати свій прибуток.

Читайте також: Наркотик легких грошей. Держава просто подарувала Ахметову 1,5 мільярда

Я не прихильник просити нижчих тарифів. Я прошу лише чесну конкуренцію, яка сама дасть справедливу ціну електроенергії.

Нагадаю, 85% українського вугілля видобуває компанія ДТЕК. Майже 80% ТЕС володіє компанія ДТЕК. 99% експорту е/е контролює ДТЕК.

А Антимонопольному Комітету України бажаю щастя та міцного здоров'я.

Andriy GERUS


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини