MENU

Шабунін: У парламенті знайшли новий спосіб уникнути покарання за незаконне збагачення

5460 0

Не встигли в ЗМІ закінчити обурюватися законопроектом №7499, яким депутати хотіли скасувати кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, як у парламенті знайшли новий спосіб уникнути покарання за непояснені статки. Тепер депутати хочуть, щоб "дозволи" на розслідування незаконного збагачення НАБУ, Нацполіції та всім іншим правоохоронцям видавало НАЗК.

Такий законопроект №7315 зареєстрували народні депутати Яків Безбах s Костянтин Жеваго ще торік у листопаді. Але після невдалої спроби скасування "незаконного збагачення" про цей законопроект негайно згадали. Уже завтра, 7 лютого, цей продукт страху політиків перед відповідальністю за корупцію розглядатиме парламентський комітет із правоохоронної діяльності під керівництвом пана Кожем'якіна.

Законопроектом №7315 пропонується дозволити розпочинати кримінальні провадження винятково "в разі наявності висновку щодо недостовірності задекларованих відомостей або наявності ознак незаконного збагачення, у рішенні центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику, прийнятому за результатами здійснення повної перевірки декларації (декларацій) осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування".

Тобто кримінальне провадження щодо незаконного збагачення чи брехні в електронній декларації може бути розпочато лише в разі, якщо попередньо декларацію чиновника перевірило НАЗК і побачило в ній ознаки незаконного збагачення або недостовірної інформації. Це означає, що фактично "дозволи" на розслідування незаконного збагачення та брехні в деклараціях руками НАЗК роздаватиме віднині Адміністрація президента й суто стосовно непокірних депутатів і чиновників.

Що це означає?

Враховуючи "ефективність" НАЗК у перевірці е-декларацій, ініціативи на розслідування незаконного збагачення просто не буде. Або навіть радше – буде, але лише щодо неугодних.

Так, станом на кінець 2017 року НАЗК спромоглося затвердити висновки щодо перевірки 143 декларацій із близько 1,2 млн.

Читайте також: Кому може подякувати корупціонер Злочевський

Більше того, за рік роботи НАЗК самостійно виявила ознаки ймовірних злочинів лише в семи деклараціях (незаконне збагачення, брехня в декларації, неподання декларації). У багатьох випадках НАЗК не може зібрати голосів для ухвалення елементарних рішень – так у дев'ятьох справи за зверненнями Центру протидії корупції НАЗК не змогло зібрати голосів для прийняття рішення про початок перевірки, відмову або ж затвердження її результатів.

Нещодавній скандал навколо НАЗК, співробітники якого підтвердили керованість перевірок декларацій з Адміністрації президента, говорить лише про одне – страх високопосадовців перед розслідуваннями НАБУ та бажання Банкової перед виборами контролювати цей процес.

І це не дивно, адже кожна п'ята справа НАБУ розслідується саме за фактом незаконного збагачення чи брехні в деклараціях. У порівнянні із сімома "дозволами" НАЗК, Антикорупційне бюро самостійно розпочало 66 розслідувань за цими статтями.

Цікаво те, що в тих деклараціях високопосадовців, де НАЗК "не помітило" проблем, журналісти або детективи НАБУ знайшли незадекларовані будинки, нерухомість за кордоном або елементарну невідповідність витрат законним доходам.

Так, журналісти запідозрили нардепа від БПП Олександра Третьякова у приховуванні квартири в Тель-Авіві вартістю 5,5 мільйонів доларів. Проте НАЗК підготувало висновок про відсутність порушень у декларації Третьякова. НАЗК дало такий висновок без отримання інформації від компетентного органу іноземної держави щодо майна депутата.

НАЗК дійсно має право затвердити результати перевірки, не дочекавшись певних відповідей від іноземних та українських органів, але цілком можливо, що НАЗК ніколи й не отримає відповідної інформації від іноземців, адже співпраця НАЗК з іноземними органами влади не врегульована належними чином відповідними міжнародними угодами. І зовсім інша справа у випадках, коли такі факти розслідують уже правоохоронці, які можуть направляти відповідні запити в рамках міжнародної правової допомоги.

Нещодавно детективи НАБУ повідомили про підозру в незаконному збагаченні та брехні в декларації Лідії Гаврилової – голови Держаудитслужби України. Детективи за час розслідування зібрали докази, що чиновниця набула за кошти невідомого походження майно на 10 мільйонів гривень і свідомо занизила його вартість у декларації. Чи не єдиним аргументом Гаврилової в суді на свій захист була саме відсутність висновку НАЗК за цими фактами.

Так само ЦПК ще 22 серпня минулого року звернувся до НАЗК щодо перевірки декларації нардепа Дзензерського, який не вказав борги на 3 млрд гривень. Наявність боргів нардепа підтверджено кіпою судових рішень, але НАЗК досі не завершило перевірки.

Читайте також: Більшість українців живе за принципом – "у держави свої проблеми, у мене свої"

Проте в разі ухвалення законопроекту №7315 НАБУ не зможе навіть розпочати справу за таких обставин, навіть маючи на руках докази наявності незадекларованого майна!

Амністія незадекларованого

Ухвалення законопроекту №7315 дозволить чиновникам отримувати повну амністію на незазначення коштовного майна в декларації взагалі. Адже наразі НАЗК, відповідно до затвердженого ними порядку здійснення повних перевірок, перевіряють лише те, що внесено в декларацію, а не повний обсяг того, що підлягає декларуванню.

Це означає, що НАЗК самостійно не перевірятиме інформації про наявність у чиновників незадекларованих офшорів чи закордонної нерухомості, але й не дозволить НАБУ чи Національній поліції розслідувати це в рамках кримінальної справи. Фактично все, що не задекларує чиновник, не перевірятиметься, а отже, й не зможе бути визнаним незадекларованим майном. Привіт усім елітним лондонським квартирам, офшорам чи навіть незадекларованим будинкам тещ, сватів і братів під Києвом. Довести, що держслужбовець живе в ньому і їздить на "Лексусі", оформленим на матір-пенсіонерку можна лише в рамках кримінального провадження й оперативно-розшукових дій, але ніяк не перевірки НАЗК.

Таким чином, один недолугий висновок НАЗК за результатом "перевірки" декларації перетвориться у вічну індульгенцію для корупціонерів, видавати яку будуть на Банковій.

Законопроект Безбаха-Жеваго захистить декларантів-брехунів та незаконно-збагаченців від відповідальності не тільки в майбутньому. У разі його ухвалення адвокати домагатимуться виправдання обвинувачених або навіть закриття раніше відкритих кримінальних справ із незаконного збагачення та брехні в декларації просто на підставі відсутності рішення НАЗК. Для цього НАЗК навіть не доведеться нічого робити. Судіть самі: за декларацію нардепа Дейдея НАЗК взялося наприкінці серпня 2017 року, коли НАБУ вже мало відкрите кримінальне провадження щодо нього, проте нам не вдалося знайти інформацію про результати такої перевірки.

Відповідальність за корупційні статки явно фігурує у страшних снах депутатів. 66 кримінальних проваджень у НАБУ щодо брехні в деклараціях і незаконного збагачення, серед яких депутати від різних фракцій і міністри додають ентузіазму нашим народним обранцям таки знайти спосіб уникнути покарання за брехню та мільярдні статки, які важко пояснити, працюючи десятиліттями на благо бідного українського народу.

Віталій ШАБУНІН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини