MENU

В Одесі виявлено генотип кору B3 (Kabul): у чому його небезпека?

1671 0

Ілюстраційне фото

В Одеській області, де спалах кору протікає найбільш гостро і зафіксовано більше смертей, ніж в інших областях, виявлено агресивний генотип вірусу кору B3 (Kabul), повідомила прес-служба Одеської ОДА.

Саме цей генотип провокує ускладнення, характеризується патогенністю і вірулентністю, йдеться в повідомленні. Опитані 112.ua медики такими відомостями були буквально приголомшені. Вони роз'яснили відмінності в генотипах, а також розповіли про те, що насправді являє смертельну небезпеку в період спалаху кору

В Одеській області, на відміну від інших українських областей, циркулює агресивний генотип вірусу кору B3 (Kabul), що провокує ускладнення та високий рівень захворюваності серед населення, – йдеться в сьогоднішньому повідомленні прес-служби Одеської ОДА.

Читайте також: Корь в Украине: отказ от прививок – путь в Средневековье

"Зазначимо, що в інших областях України циркулюють європейські зразки вірусу D8. І тільки в Одеській обл. крім D8 виявили B3 (Kabul), який характеризується високою патогенністю і вірулентністю. Його агресивність дає високий рівень захворюваності та летальності. Результати лабораторно підтверджені в Копенгагені", – сказано в повідомленні.

Подібні твердження приголомшили медиків, до яких 112.ua звернувся з проханням пояснити особливості небезпечного генотипу. "Ні, я нічого подібного не чув, я, звичайно, почитаю...", – з деякою розгубленістю в голосі сказав експерт МОЗ за напрямом "Інфекційні хвороби, дитячі інфекційні хвороби, паразитологія" Федір Лапій. За словами досвідченого медика, тип генотипу на агресивність вірусу ніяк не впливає.

Також ми звернулися до завідувачки вірусологічної референс-лабораторії (спеціалізується серед іншого на діагностиці кору) Державного закладу "Центр громадського здоров'я МОЗ України Ірині Демчишиної. Саме ця організація займається питаннями визначення генотипів кору і на сьогодні, мабуть, може виступати найбільш авторитетним арбітром у темі.

Перше, що вона повідомила: паралельно з Одесою генотип кору B3 (Kabul) було визначено ще в половині областей в Україні. Медик запевнила, що моніторинг генотипів кору на території України проводиться вже давно і на постійній основі: за часів СРСР зразки відправляли до референс-лабораторії в Москві, а останнім часом (з 2014 року) зразки відправляють до Люксембурга, регіональної референс-лабораторії ВООЗ з діагностики кору та краснухи.

Згідно з останніми даними, в Україні зараз одночасно циркулює шість генотипів кору. "Генотип має значення тільки коли ми оцінюємо ситуацію, з якої країни завезено штам. У нас є штами кору, завезені із Сінгапуру: D8, D4, D3. Генотипи завозили з Румунії, Болгарії, Грузії (де також було багато випадків захворювання на кір). У жінки, яка, наприклад, повернулася з Сінгапуру до України, було визначено генотип захворювання, якого немає навіть у Світовому банку генотипів кору. Тобто навіть аналогів немає. Вона вже благополучно одужала", – розповіла 112.ua Демчишина.

Читайте також: Факти про те, як проводять щеплення у Нью-Йорку

Завідувачка референс-лабораторії уточнила, що результати останнього моніторингу (на підставі якого було встановлено 6 генотипів) було отримано ще у вересні 2017 року. "22 січня чергова партія зразків (близько 70) надіслано до регіональної референс-лабораторії ВООЗ (це аналізи людей, які захворіли в тому числі в січні 2018 року). Чрез 2-3 тижні будуть результати", – сказала вона.

Ірина Демчишина запевнила, що сказати, який з генотипів більш або менш агресивний, неможливо: "Генотип кору також ніяк не впливає на летальність або ускладнення. Восьмеро загиблих від кору в Україні в 2017-2018 роках не були щеплені. Безумовно, вірус кору в організмі кожної людини поводиться по-різному. Але якщо людина захищена – це одне, якщо не щеплена, то, звісно, її шанси на погані наслідки вище. Незалежно від генотипу, вірус кору сам по собі є небезпечним: він вражає і мозкові оболонки, мозок, дихальні системи аж до летальності", - сказала фахівець.

Вона додала, що при кору куди більшу небезпеку становлять супутні захворювання: хронічні (діабет, ожиріння, астма, бронхіти) або респіраторні.

"Ось, зокрема, дівчина, яка загинула від кору, вона була хвора на респіраторне захворювання і не щеплена. Знову ж, перебіг кору може бути ускладнено під час менінгіту. Незалежно від генотипу, при захворюванні бувають два основних і небезпечних ускладнення: енцефаліт і пневмонія", – говорить вона.

"Я не можу сказати, що B3 (Kabul) найагресивніший з усіх генотипів. Йдеться лише про те, що до нинішнього спалаху кору (до кінця 2016 року) він на території країни не циркулював", – зазначила Ірина Демчишина.

Читайте також: Просте пояснення, чому сьогодні в Україні панує такий затятий саботаж щеплень

Будь-який генотип, незалежно від його походження, може призвести до захворювання серед людей, які не мають специфічного імунітету (нещеплених), наголосила завідувачка референс-лабораторії: "Основне завдання, щоб люди зараз почали вакцинуватися, оскільки вакцина захищає від кору, незалежно від генотипу. Логічно говорити не про неіснуючу агресивність генотипів, а про те, що у нас вакциновано проти кору менш ніж 10% населення".

Вакцина, що застосовується для профілактики кору, стабільна та ефективна проти всіх генотипів вірусу, запевнили журналістів співрозмовники.

"Це не грип, при якому є пандемічні варіанти. Ви пам'ятаєте ситуації в 2009-2010 рр., попередні епопеї, коли через зміну вірусу грипу, який циркулював щороку, потрібна нова вакцина. І її склад (вакцини від грипу) змінюється щороку", – сказала Демчишина.

З цим твердженням згоден і Федір Лапій: "Сьогодні при виготовленні вакцин використовують різні вакцинні віруси. Вони можуть належати до різних генотипів", – сказав медик, додавши, що іноді виникають спекуляції на тему, що найбільш ефективними є вакцини від домінантного на тій чи іншій території генотипу вірусу. Тільки в цьому випадку вона, мовляв, ефективна. "Це повна маячня", – підсумував він.

Олена ГОЛУБЄВА, 112.ua


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини