MENU

Лікарчук: роботу вчителя повинні оцінювати колеги і учні

3277 0

Сьогодні мимоволі став учасником дуже симптоматичної дискусії. Професори й доценти потужно обговорювали проблему хто, як і за якими критеріями повинен оцінювати вчителя. Серйозно учені люди майже не сумніваються в тому, що вчителя потрібно оцінювати за результатами ЗНО, за кількістю відмінників і переможців олімпіад, успішними захистами в МАН тощо.

А основними оцінювачами мають бути директори й директриси шкіл, усілякі начальники та методдіячі... Коротше кажучи: як те було іще з часів царя Панька. Я маю абсолютно протилежну думку. Глибоко переконаний, що роботу вчителя повинні оцінювати по-перше - колеги, по-друге - здобувачі освіти. Стосовно колег, то веду мову про колег по цеху. Роботу вчителя біології повинен оцінювати вчитель біології, а не історик; роботу вчителя іноземної мови - вчитель тієї ж іноземної мови, а не математик...

Читайте також: Підсумкова атестація після четвертого класу у 2018 році проходитиме з двох предметів, – Міносвіти

Для цього потрібно мати фахові професійні обєднання вчителів. Поза школою. І надати їм право таку оцінку давати. Стосовно здобувачів освітніх послуг. Переконаний, що їхня оцінка буде обєктивна і дуже важлива. Бо вони вчителя бачать, чують та спілкуються з ним чи не щодня. У старших класах вчителя повинні оцінювати старшокласники, у основній школі - учні та батьки, у початковій школі - батьки.

Таке оцінювання потрібно проводити лише шляхом анонімного анкетування, яке мають здійснювати незалежні інтервюери. Із однозначними відповідями на питання анкети ("Так" або "Ні"). Розумію, що такий підхід буде не вподоби більшості педагогів. Але справжні учителі, яких люблять і поважають діти, подібної оцінки ніколи боятися не будуть. Лише потрібно це робити грамотно. Укладання подібних анкет - дуже нелегка справа. Але результативна.

Потрібно заборонити, щоб оцінювання роботи вчителя здійснювали керівники школи, працівники органів управління освітою, методисти усіх рівнів та фахів. Бо саме від них багато в чому залежить успішність роботи вчителя. Потрібно заборонити оцінювати роботу вчителя на основі відвіданих у нього уроків, за паперами. Категорично необхідно заборонити оцінювати роботу вчителя за якимись показниками, здобутими його учнями, типу: результати ЗНО, перемога в олімпіадах, МАН, конкурси...

Читайте також: Реформа освіти вже нагадує паліндром

І назавжди відмовитися від оцінки роботи вчителя за його участю в шоу типу "Учитель року"... І насамкінець. Чим швидше ми реформуємо систему оцінювання роботи вчителя, тим швидше буде змінюватися вчитель. А це прямий шлях до успіху реформ. Готовий будь-кому і на будь-якому рівні це обгрунтувати.

Ігор ЛІКАРЧУК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини