MENU

Коли якість і депутат – непоєднувані та що має бути натомість

2314 0

Видатний мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів на сторінці свого блогу продовжує втаємничувати широкий загал у тонкощі української мови. Із-поміж іншого професор пояснює, що робить дощ і чому борщ ліпше насипати

Едуард Ростецький із Чернівців хоче знати, як правильно: іде дощ чи падає дощ.

Правильні обидва варіянти.

Читачка Світлана Возна пише: "У нас із колегами виникла невеличка дискусія щодо правильности вживання сполук насипати суп, борщ чи все-таки наливати? За якими джерелами це перевірити?"

Специфічно українським є вислів насипати борщу, юшки, навіть молока. Перевірити це можна в "Словнику української мови в 11 томах", у "Словнику" за редакцією Бориса Грінченка та в инших авторитетних джерелах.

Наприклад: "Насипала Христя молока в тарілочку і поставила снідати" (Панас Мирний); "Насипай швидко борщу – їсти хочеться" ("Словник" за редакцією Бориса Грінченка).

Читайте також: Чому не можна відкривати вікон і дверей

Український рок-гурт "Борщ"

Валентина Олексіївна хоче з'ясувати, як правильно казати: я згідна чи я згодна.

У такому випадку кажемо: я згоден або я згодний, я згодна. А у вислові копія з оригіналом згідна вживаємо саме цієї форми.

Віолета Сліж, відповідальний редактор журналу "Слово між нами", хоче з'ясувати, як правильно говорити й писати: Римо-католицька церква чи Римсько-католицька церква. Я думаю, пише читачка, що правильно все-таки Римсько-католицька.

У словниках є обидва варіянти: і римо-католицький і римсько-католицький. Але на практиці частіше вживають римо-католицький, мабуть, за аналогією з греко-католицький.

Читач Максим хоче дізнатися, як правильно казати про ту життєву ситуацію, коли подружжя вирішує завести дитину. Багато хто вважає, що цей вислів звучить зневажливо, бо заводять хатніх тварин.

Можна сказати: хочемо мати дитину або народити дитину.

Читайте також: Що не так із Анною Ярославною – дочкою Ярослава Мудрого

Олександр Пономарів

Читачку Оксану цікавить, чи потрібно виокремлювати комами в реченні "До мене як депутата Рівненської міської ради звернулися мешканці з проханням провести ремонт вулиці" словосполучення як депутата Рівненської міської ради.

Виділяти комами не потрібно, бо вислів до мене як депутата відповідає російському ко мне в качестве депутата.

До мене як депутата вживаємо замість калькованого до мене в якості депутата.

Читач Дмитро хоче знати, як правильно писати прописом порядкові числівники тисячного та мільйонного розряду, що мають одиницю. Наприклад, 101000-й, 131 000 000-й.

Їх потрібно писати саме так, як написали Ви: стооднотисячний, стотридцятиодномільйонний.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини