MENU

Як повернути виборчі права ВПО та трудовим мігрантам

2162 0

Сьогодні за даними Мінекономрозвитку 30% українців не живуть за місцем реєстрації, тобто є трудовими мігрантами. В прагненні забезпечити достойне життя своїй родині вони переїжджають та інтегруються до нових громад. Наразі також маємо 1,6 мільйонів внутрішньо переміщених осіб (це 9-те місце у світі). 

Всі ці люди є повноправними громадянами, але на практиці часто не можуть реалізувати свої виборчі права, оскільки внесені до списків виборців за місцем офіційної реєстрації. Тобто мільйони українців дискриміновані лише через природне бажання жити краще. Це протирічить базовим міжнародним документам, таким як Загальна декларація прав людини, Керівні принципи ООН з питань ВПО, рекомендаціям ПАРЄ, ОБСЄ, Венеціанської комісії. 

Вирішити цю проблему покликаний законопроект 6240. Він пропонує дати внутрішнім мігрантам та ВПО право голосувати за фактичним місцем проживанням. Для цього їм не пізніше ніж на шостий день після початку виборчої кампанії слід зареєструватись, подавши заяву до органу ведення реєстру виборців. 

Читайте також: Про нашу неповносправність

При цьому вони повинні подати один із шести документів, що підтверджує їхнє проживання саме в цій громаді: 

- Договір оренди житла;
- Документ, що засвідчує підприємницьку діяльність на території громади;
- Довідку про взяття на облік ВПО;
- Документ, що підтверджує право власності на житло там, де виборець хоче проголосувати;
- Документ, який засвідчує догляд за собою; 
- Документ, що засвідчує шлюб або родинні відносини з людиною, яка проживає там, де людина голосуватиме.

Таким чином, ми позбавимось радянських пережитків, де діяла напівкріпацька система прописки, без якої людина була безправною. Одночасно, повернувши виборчі права трудовим мігрантам і ВПО, ми змусимо керівників місцевих громад дбати про всіх людей, які працюють та сплачують податки на їхній території. Бо досі деякі місцеві управлінці штучно ділять людей на «корінних» та «некорінних», розпалюючи ворожнечу серед мешканців та ігноруючи інтереси значної частини населення. 

Розумію, що законопроект 6240 ще потребує значного доопрацювання. Найважливіше, мінімізувати ризики всіляких маніпуляцій голосами в угоду певним політикам чи політичним силам. Тому механізм забезпечення виборчих прав мусить бути максимально чітким. 

Читайте також: Як правильно діяти, якщо вас обікрали?

Зокрема, від колег, які працюють над вдосконаленням законопроекту, звучали слушні пропозиції впровадити ценз фактичної осілості на виборах ОТГ. Тобто зробити так, щоб виборець не «мігрував» від громади до громади і таким чином не створювалися «каруселі» на виборчих дільницях.

Фінальний текст законопроекту мусить бути максимально збалансованим та виваженим й повинен враховувати усі ці фактори. 

Сподіваюсь, парламентський Комітет Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя розгляне цей та інші законопроекти, що стосуються ВПО, дасть їм позитивні висновки й винесе на голосування до сесійної зали.

Ірина СУСЛОВА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини