MENU

Що не так із створенням фінансової поліції в Україні?

1613 0

Що не так із створенням НБФБ VS Фінполіції?

Не буду розписувати, чому не можна приймати проект закону про НБФБ у версії Голови комітету податкової та митної політики VS Порошенко, оскільки по законопроекту вже «пройшлися» усі ключові гравці в Україні (бізнес асоціації, громадські об'єднання, бізнесомбудсмен).

Я вже не кажу про позицію наших найближчих партнерів та донорів країн G7, які чітко зазначили, що законопроект повинен розроблятися у тісній взаємодії з міжнародними партнерами, бізнес спільнотою, парламентарями, ключовими міністерствами та громадянським суспільством. Нажаль, саме через небажання влади співпрацювати з міжнародними партнерами, бізнесом та суспільством були запропоновані альтернативні варіанти проекту закону.

Читайте також: Чому українці створюють тисячі інноваційних технологій, але заробляють на них за кордоном

Це не нові законопроекти, а попередньо розроблені ще існуючою коаліцією парламенту цього скликання (законопроект 4228), а також опрацьований Мінфіном, та так і не направлений в Парламент законопроект від Уряду. Менше всього розбіжностей між урядовим та депутатським законопроектом зразка 2016 року, оскільки вони готувалися на спільній базі. Розроблений з нуля законопроект НБФБ, нажаль, лише занизив планку попередніх напрацювань міжнародними та внутрішніми експертами, бізнесом, парламентарями, урядовцями та науковцями.

Усі учасники процесу єдині в одному: проведення даної реформи та створення нового єдиного незалежного органу з розслідування економічних злочинів, які завдають шкоди економіці держави, суттєве скорочення існуючих правоохоронців в інших правоохоронних органах, підвищення відповідальність такого органу та його підзвітність як державі, так і суспільству, а також якісна зміна в підходах до розслідування фінансових злочинів – необхідна і вкрай важлива!

Але також важливо, навіть при умові створення дійсно незалежного та професійного правоохоронного органу, за яких умов цей інструмент запрацює та чи зможе він бути ефективним?

Оскільки ми вже маємо багато проблем системного характеру щодо створення нових органів, при запуску його роботи у діючій системі державного управління вкрай важливо не повторювати помилки попередніх невдалих реформ, зробити правильні висновки з попередніх помилок та врахувати їх.

Перш за все така реформа має проходити у контексті двох інших ключових:

– реформи з лібералізації податкового законодавства та створення умов для розвитку економіки, бізнесу та залучення інвестицій в Україну;

– реформи системи кримінальної юстиції, що включає в себе реформу всіх трьох рівнів системи: правоохоронних органів (Нацполіція, СБУ, ДБР та ін.), органів підтримання обвинувачення в суді (прокуратура), судів та пенітенціарної системи. 

Чому важливо поводити як цю, так і решту реформ, лише в комплексі?

Для того, щоб зняти питання щодо чисельності такого органу та зосередити його роботу насправді на особливо важких економічних злочинах, недостатньо мати незалежний, професійний та добре оснащений правоохоронний орган з доступом до всіх державних баз даних та з аналітичними здібностями.

Потрібно ще прибрати зайві подразники та перепони, що породжуються корупцією та конфліктом інтересів всередині українського політикуму, та в самих правоохоронних органах. Орган має бути зосередженим лише на розслідуванні справ про розкрадання або несплату податків в особливо великих розмірах, не розосереджувати свою увагу на незначні злочини або штучно створені існуючою системою перешкоди реальному сектору економіки.

Тому, проведення реформи податкового законодавства, зменшення зайвих регуляторних правил та спрощення умов ведення бізнесу вкрай важливо провести ДО запуску цього органу або хоча б паралельно.

Також, щоб уникнути помилок, які були зроблені при створенні антикорупційної системи в Україні, необхідно проводити паралельно зі створенням фінансової поліції реформу всіх етапів проходження кримінальних проваджень: прокуратури, судів та позбавити інші правоохоронні органи підслідності, що відноситься до фінансової поліції.

Про те, що реально реформа МВС та прокуратури свідомо гальмується та створюються умови для заморожування існуючого стану речей, я думаю, зайве говорити. Вже не кажу про саботаж реформи СБУ, до якої навіть і не приступили.

Читайте також: Чому, попри законодавчі зміни, обшуки бізнесу продовжуються

Щодо реформи судової гілки влади – нам потрібні чесні суди всіх юрисдикцій, а не лише суди, які будуть розслідувати злочини щодо корупції! Це ще одна гра, в яку нас втягують, щоб не відбувалася судова реформа або приховати процес підпорядкування судової системи!

Отже, не зважаючи на те, як пройде розгляд законопроектів у Верховній раді, навіть у найкращому випадку – голосування та проходження в першому читанні саме альтернативного законопроекту – виклики надто великі, щоб передчасно радіти.

Лише за умов комплексного підходу до реформ з паралельним проведенням змін щодо умов ведення бізнесу, рівних правил та можливостей для всіх та створення справді дієвої системи невідворотності покарання за здійснені правопорушення – ми зможемо отримати бажаний результат.

У протилежному випадку нас чекає чергова поразка та зневіра суспільства як до влади, так і до ініціатив щодо перетворень в державі.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Святослав ДУБИНА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини