MENU

Діти – це майбутнє України, і в наших силах – забезпечити їм гідне дитинство

2686 0

У ці дні світ відзначає День захисту дітей. Це слушний момент, щоб озирнутися назад й запитати себе, що ми зробили для найменших громадян? І які кроки ще потрібні, аби життя малечі в Україні було щасливим і безтурботним. Адже в сфері захисту прав дітей саме органи державної влади мають можливість змінити ситуацію на краще. Діти – це майбутнє України, і в наших силах – забезпечити їм гідне дитинство.

Як ми можемо захистити інтереси дітей?

В першу чергу, мова йде про повноцінний адвокатських захист неповнолітніх у всіх справах, а не лише про право на юридичну консультацію в наших центрах та бюро правової допомоги. До наших юристів щороку звертаються сотні дітей, які точно можуть сказати, що держава захистила їх права.

Ще один надзвичайно важливий проект Мін'юсту – запровадження системи пробації для неповнолітніх. Це дійсно проблема, за яку ніхто не бажав братися. Через це діти, які зробили помилку, залишалися сам на сам зі своїми бідами і фактично не мали шансу вирватися зі злочинного світу. Але кожен має право на другий шанс.

Запуск пробації для неповнолітніх продемонстрував, що ці діти не втрачені для суспільства. 98% неповнолітніх, які пройшли через пробаційні програми, не вчинили повторних правопорушень.

Це приголомшливий результат, який демонструє: якщо ми – дорослі – системно підходимо до вирішення проблем дітей, їхнє життя може докорінно змінитися.

Скажемо НІ економічному насильству над дітьми

Чи не найбільшою соціальною проблемою новітньої історії України була і є несплата аліментів. Накопичені роками борги лежали мертвим вантажем. Мільйони українських дітей не мали умов для гідного життя та розвитку, зазнаючи, на жаль, досить часто економічного насильства з боку одного з батьків після розлучення.

Минулого року Мін'юст дав старт ініціативі #ЧужихДітейНеБуває, в рамках якої було прийняте законодавство, що значно посилило відповідальність злісних неплатників аліментів.

Результат не забарився: лише за 5 місяців цього року виконавці Мін'юсту стягнули на користь дітей 1,5 мільярда гривень боргів з аліментів. Сотні тисяч малюків отримали кошти, яких не бачили роками.

Натомість 117 тисяч злісних боржників отримали заборону виїздити за межі країни, керувати автомобілем, користуватися зброєю. Накладено 16 тисяч постанов про призначення суспільно корисних робіт. Понад 10 тисяч недобросовісних батьків та матерів оголошено у розшук. Близько 200 тисяч українців внесені до #ДошкиГаньби. І цієї участі не уникнули ні зірки, ні чиновники, ні бізнесмени. Україна має знати своїх "героїв".

Які наші наступні кроки?

Кілька тижнів тому Верховна Рада прийняла у першому читанні 3 надзвичайно важливих законопроекти (N8294, N8295 та N8296). Їх Мін'юст разом з групою народних депутатів на чолі з Іриною Луценко, Андрієм Іванчуком та представниками громадських організацій і практикуючими юристами напрацювали в рамках розвитку ініціативи #ЧужихДітейНеБуває.

Ми передбачили справді серйозні санкції для батьків – як чоловіків, так і жінок, які, на жаль, забули про власних нащадків:

• Збільшення мінімальної суми аліментів на утримання дитини.

• Запровадження системи фінансових санкцій для тих батьків, які не сплачують аліменти своїй дитині більше року – від 20% до 50% від суми боргу.

• Запровадження системи автоматизованого арешту коштів боржників.

• Притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які ухиляються від суспільно корисних робіт.

• Українці, які хочуть увійти до складу Кабінету міністрів, зайняти посади заступників міністра чи посади категорії "А" та "Б", стати прокурором, керівником НАБУ чи членом НАЗК повинні будуть подати довідку про те, що вони не мають боргів перед дітьми більше 6 місяців. Якщо заборгованість чиновника перевищить 12 місяців – це буде підставою для звільнення.

• Звільнення дітей від обов'язку утримувати непрацездатних "горе" батька або матері у випадку несплати аліментів понад 3 роки.

• Усі обмеження першого пакету застосовуватимуться до батьків, які не платять дітям з інвалідністю або тяжко хворим дітям навіть 3 місяці.

Звичайно, запропоновані методи впливу, які примушують боржників нарешті стати батьками, є доволі жорсткими. Проте ми не маємо права відступити, адже це питання не тільки майбутнього дитини, яка зростає в неповній сім'ї, але й майбутнього нашої держави.

При цьому ми усвідомлюємо: наше завдання – не лише стимулювати неплатників аліментів, але й розвивати інститут відповідального батьківства та допомагати добросовісним батькам.

Відтак, важливою складовою законопроекту 9286 є також наступні новації:

• Податкові пільги для батьків, які сумлінно виконують свій батьківський обов'язок, витрачають додаткові кошти на гуртки, навчання, спортивні та будь-які інші секції.

Зараз батьки мають право на податкову знижку, якщо оплачують навчання в українських ВНЗ та спеціальних технічних закладах. Ми плануємо поширити податкову знижку на дошкільну, позашкільну і загальну середню освіту в Україні. Тобто пільги отримають батьки, які записали дитину в приватний садок, музичну школу, спортивну секцію або курси вивчення іноземних мов.

• Фінансові стимули для місцевої влади, яка опікуються дозвіллям і навчанням малечі, розвиває дитячий простір на місцях.

Я закликаю всіх небайдужих громадян приєднатися до нашої ініціативи #ЧужихДітейНеБуває на підтримку другого пакету законопроектів. Адже наша спільна мета – зробити все можливе для того, щоб таке ганебне явище як борги батьків перед власними дітьми зникло в країні повністю. А бути відповідальним батьком чи мати стало нормою нашого життя.

Павло ПЕТРЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини