MENU

Чергова сенсація виборчих рейтингів, або Як партії стати "прохідною"?

2486 0

Якось непомітно пройшла чергова сенсація виборчих рейтингів. 3 липня у прес-центрі агентства "Укрінформ" відбулась прес-конференція за результатами опитування громадської думки, проведеного 21-27 червня 2018 року спільно Центром "Соціальний моніторинг", кампанією "Соціс" і Українським інститутом соціальних досліджень імені О.Яременка. 

І от вже до звичних партій, що долають виборчий бар’єр, виявляється, додалася ще одна – Аграрна партія України. Партія, яка в опитуваннях усіх соціологічних фірм ще місяць тому не набирала й 1% – тут, раптом, отримала 5.1% серед усіх опитаних і 7.9% серед тих, хто визначився з вибором.

Показово, що відповідний прес-реліз є на сайті "Соціального моніторингу", але немає на сайті другого виконавця – "Соцісу". І зрозуміло, бо було б дивним сусідство двох опитувань – травневого, де, за даними "Соцісу", у Аграрної партії 0.4%, а через місяць – вже 5.1%. 

Читайте також: Чим ближче до виборів, тим цікавіше

Що ж таке трапилося? Як партії вдалося лише за один місяць здолати раніше недоступний виборчий бар’єр? "Секрет" дуже простий, і він у двох словах.

От як самі виконавці описують вибірку: "Опитування охопило всю територію країни (за виключенням тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей, АР Крим). Всього опитано 5030 респондентів у 350 різних населених пунктах (за винятком обласних центрів). Стандартні відхилення при достовірних 95 відсотках не перевищують 1,5%." За винятком обласних центрів!!!

Так, соціологи опитують ті групи респондентів, які замовляє замовник. Замовлять дослідження, як голосують блондинки – будуть досліджувати голосування блондинок. Замовили "за винятком обласних центрів" – значить, "за винятком".

Зрештою, соціологи чесно про це написали. 

От тільки тоді в прес-релізі треба писати: "Якби вибори відбулися в наступну неділю і якби в них не брали участі жителі обласних центрів, то результати виборів були б такими".

Виглядає абсурдно? А хіба не абсурд ігнорувати електоральний вибір виборців Києва, Харкова, Одеси, Львова, зрештою, усіх обласних центрів України? 

Ні, зовсім не абсурд, а цілком цілеспрямована технологія. У великих містах не голосують за Аграрну партію? Значить, прибрати з вибірки "небажану" категорію респондентів – в даному випадку, обласні центри.

Читайте також: Українська шизофренія, або Чому не можна вірити соцопитуванням без спеціального тлумачення

І все пройшло успішно! І ніхто питань не ставив – начебто ж, обласні центри не окуповані, то чому ж "за винятком"? 

Нащо це робиться? Свого часу один політтехнолог пояснив: "Соціологічні рейтинги не так впливають на електорат, як на спонсорів". Партія прохідна – значить, слід в неї вкладати гроші (і своїх людей). 

А соціологія тут виступає методом маніпуляції. Колеги-соціологи! Ви згодні слугувати знаряддям у цьому лукавстві? Я б відмовилася. 

Отож, виборча кампанія йде повним ходом! На жаль, по-українськи.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Ірина БЕКЕШКІНА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини