MENU

Оптимизация системы образования. Пригласить преподавателей университетов сдавать ЗНО вместе с абитуриентами

5221 13

Просеивание на адекватность - оптимизация системы образования: Часть #2

Если вы когда-либо имели дело с системой образования Украины - шейр и репост во имя бобра и кармического равновесия.

Намедни, после очень приятной и продуктивной беседы с Иван Примаченко, мне пришла в голову простая в своей сути но имеющая огромный потенциал идея.

Кратко: пригласить преподавательский состав университетов сдавать ЗНО вместе с абитуриентами. Как продление лицензии - раз в N лет.

Все студенты знают, что иногда (увы) бывают ситуации, в силу которых могут возникнуть гипотетические сомнения в том, что преподаватель является компетентным в своей академической специализации (в момент, когда последний чертит на доске формулу, рисуя знак интеграла в зеркальном отражении). Или, например, когда преподаватель делового английского - с трудом оперирует базовыми грамматическими конструкциями, хотя и учит будущих переводчиков. А иногда бывает, что такие люди открывают целые университеты в свою честь, порождая орды себе же подобных.

Всякое ведь бывает, но редко когда с этим что-то можно поделать или предъявить. Особенно полезно знать о таких подводных камнях было бы заранее - выбирая ВУЗ, факультет и специальность. Потому мне в голову пришла следующая мысль.

Отчего бы преподавателям ВУЗов раз в (скажем) три года не сдавать вместе с абитуриентами экзамены ЗНО, необходимые для зачисления на профильные специальности, в рамках которых они ведут свою преподавательскую деятельность? А потом, допустим, делать эту информацию публичной. Вот ведь хохма окажется, если условный профессор некоего условного факультета (читающий, например, в том числе и точные дисциплины у ряда студентов) вдруг провалит, не набрав минимальный балл, ЗНО по математике?

Конечно, никто не будет судить преподавателя квантовой физики за провал на ЗНО по украинскому языку и литературе. Это никакого значения не имеет. Очевидно, эти тесты не будут свидетельством опыта или других навыков. Но, согласитесь, человек, который преподает высшую математику - даже проснувшись среди ночи - не может завалить школьный курс по математике. Едва ли для профессионалов такого высокого уровня подготовка будет трудоемким процессом. Если смогли «зеленые сопляки», то почему не смогут они?

Только общий доступ. Никаких прямых последствий. Просто дать каждому желающему возможность отталкиваться от каких-то объективных показателей, а не мифических рейтингах или «крутизне», выбирая университет для продолжения своего образования.

Чтобы хоть приблизительно понимать, с кем имеешь дело. Заодно и поутихнет этот адский гул, от бьющих себя в грудь кулаком профессионалов особого толка, которые на проверку окажутся троечниками и дилетантами.

Сегодня отправил второе письменное (по почте) обращение в министерство образования (на первое пока не пришел ответ, но еще и рановато):

До: Міністерство освіти і науки України


Від: Кутовий Олександр Вікторович, студент

Звернення

Я, Олександр Кутовий, громадянин України, навчаюсь на другому курсі магістратури економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У даному листі, відповідно до статті 40 Конституції України, я б хотів стисло висловити пропозицію щодо вдосконалення системи оцінювання якості знань та професіоналізму викладацького складу вищих навчальних закладів України.

Суть моєї пропозиції: 1. Зобов'язати викладачів вищих навчальних закладів кожні три роки та на загальних засадах складати іспити ЗНО (Зовнішнє Незалежне Оцінювання) у форматі зазначеним УЦОЯО (Українським Центром Оцінювання Якості Освіти) з дисциплін, які передбачені як обов'язкові для подання абітурієнтами з метою зарахування на програми навчання (бакалаврату) спеціальностей кафедри, в межах якої викладач здійснює викладацьку діяльність. 2. Забезпечити вільний доступ до результатів тестування через відкриті електронні ресурси Міністерства науки і освіти України.

З метою надання можливості абітурієнтам та студентам об'єктивно визначати ступінь професіоналізму викладацького складу (спираючи безпосередньо на об'єктивні результати тестування УЦОЯО, аналогічні тим, які складає абітурієнт/студент, а не суб'єктивні дослідження що спираються на якісні показники), щорічне проходження іспитів ЗНО викладацьким складом є виключним інструментом справедливості та прозорості моніторингу рівня якості вищої освіти в Україні.

Дане тестування не відображатиме такі якості як досвід та глибинні знання викладачів у точних та вузькопрофільних дисциплінах, проте слугуватимуть об'єктивним показником рівня освіченості та загального професіоналізму, що є неодмінною складовою сталого розвитку системи вищої освіти. Очевидно, результати оцінювання з української мови та літератури жодним чином не демонструватимуть рівень професіоналізму викладача з факультету кібернетики або фізики. Проте, цілком природньо, увага зацікавлених осіб буде прикута до іспитів з дисциплін, що тісно корелюють з фактичним полем академічної діяльності викладача.

Таким чином, після впровадження обов'язковості складання вищезазначених іспитів: 1) будуть створені умови для визначення професіоналізму викладацького складу ВНЗ України; 2) будуть створення умови для створення чесних та прозорих рейтингів, що засновані не на експлуатації особистих якостей та здобутків студентів, а безпосередньо на знаннях та професіоналізмі викладачів ВНЗ; 3) відбудеться природній відбір та просіювання складу викладачів від некомпетентних осіб, чий низький рівень навіть базової середньої освіти стане публічним та очевидним; 4) будуть створені умови для подальшого розвитку системи вищої освіти в Україні, звільненої від персоніфікованих та деанонімізованих осіб, які штучно стримують її розвиток.

Дякую за Ваш час та розгляд моєї пропозиції!

Прошу надати мені письмову відповідь на дану електронну адресу у строк до 15 діб (відповіднодо статті 20 Закону України «Про звернення громадян») або повідомити причини, що спричинили відтермінування розгляду звернення та надання відповіді.

З повагою,
громадянин України, студент 2 курсу магістратури економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Кутовий Олександр Вікторович
22.06.2015

Електронна адреса: [email protected]
Контактний номер телефону: +38 066 283 76 91

Моя адреса - Мої номер/серія паспорта

Я не юрист, но сделал всё, что было в моих силах. Поправки и замечания, идеи, комменатарии - приветствуются.

Олександр Кутовий


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини