MENU

Мінохорони здоров'я. Чи можливі зміни?

3425 0

Улітку минулого року в Національному медичному університеті ім. Богомольця відбулися вибори нового ректора, пише в блозі на "Новом времени" Катерина Амосова. Нова адміністрація розжареним залізом знищує хабарництво на кафедрах. Бореться зі "студентами-рішалами". За кожним виявленим випадком робляться організаційні висновки. Відповідно - зріс відсів. А значить, зростає якість освіти, за яку ми несемо відповідальність перед суспільством.

Суттєвою перешкодою для змін є підлеглі міністра охорони здоров'я Олександра Квіташвілі.

Не просувається процес створення університетських клінік. Є практика Європи, де в університетських клініках надається високоякісна медична допомога. Є досвід власної країни, де університетські клініки діяли аж до закриття радянською владою в 1956 році. Є новий прогресивний закон про вищу освіту, яким передбачені університетські клініки при медвишах. Є прецеденти в інших медичних вузах, зокрема, в Одеському, де працюють такі клініки загальною місткістю понад тисячу ліжок. Зрештою, є політична воля міністра Квіташвілі до створення університетської клініки НМУ, закріплена в документі за його підписом. Але певні департаменти МОЗ і перший заступник міністра Олександра Павленко мають іншу думку та щоразу новими відписками блокують цей процес.

Гальмується упорядкування господарчої діяльності НМУ. Рік тому ми почали з того, що примусили орендарів сплачувати комунальні послуги. Після вимоги поставити лічильники та укласти прямі договори з постачальниками нас залишили майже половина орендарів. А решта сьогодні платить державі в рази більше. Перегляд відносин триватиме.

Не всім подобається, що ламаються багаторічні схеми, які ділкам давали надприбутки, а державі збитки. Днями та ж перша замміністра вкотре погодила продовження договору оренди з приватним закладом харчування в нашому гуртожитку на Чоколівському бульварі. За законом, вирішальною є позиція університету. Трудовий колектив НМУ на своїй конференції одностайно проголосував проти. Студенти організували збір підписів, щоб нарешті позбутися неприємного сусідства, бо ходять туди зовсім не студенти, а весь "радіоринок". У гуртожиток, де живуть іноземні студенти, має безперешкодний доступ уся Чоколівка.

Яке діло міністерству до господарчої діяльності університету? У країні зміни відбулися, але вони оминули МОЗ. Тут і далі все "на ручному керуванні". Де більше контролю і втручання - там більше корупційних спокус.

Саме на запобігання цих спокус спрямований новий закон "Про вищу освіту", який надав вишам академічну автономію. Ми хочемо розвиватися, закуповувати обладнання, втілювати нові технології, здійснювати академічні обміни. Для цього потрібні серйозні кошти. Наприклад, інвестиції під конкретні програми досліджень могли б прийти в університетську клініку. А хто буде співпрацювати з університетом, на території якого зовсім не академічна спільнота ласує беляшами, які запиває пивом з-під столу?

Медичні університети потребують не забігайлівок, а університетських клінік, щоби готувати лікарів для України та лікувати українців, заробляти для держбюджету валюту на навчанні іноземних студентів і резидентів, поширювати славу України своїми науковими дослідженнями. У цьому призначення медичних університетів. А міністерство має нам допомагати.

Замість лобіювання харчевні було б зайнятися ввезенням в Україну сучасних сироваток і вакцин, зокрема - від кравця, сказу та ботулізму. Їх відсутність - смертний вирок, а за ненадання медичної допомоги є окрема стаття в Кримінальному кодексі.

У цілому сучасне міністерство охорони здоров'я буде ефективним тільки тоді, коли працюватиме як обслуговуючий центр, а не власник, управлінець і контролер в одній особі. Вишам треба дати можливість розпоряджатися власними коштами на рахунках державних банків, вести власну кадрову політику, формувати навчальні плани. Час припинити втручатися в господарську діяльність університетів. Потрібно створити механізми для реального приватно-державного партнерства. Саморегулювальним організаціям лікарів слід передати функції з зовнішнього оцінювання якості знань і атестації лікарів. І це лише кілька кроків. Попереду - велика путь.

Після місяців внутрішніх змін НМУ нещодавно отримав міжнародний сертифікат якості ISO. Лише на один рік - до наступного аудиту. Зміни тривають. Передаємо цей challenge Міністерству охорони здоров'я. «Слабо» щось змінити?


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини