MENU

Чудернацтва соціологічних рейтингів

5244 0

12 травня в ЗМІ були оприлюднені дані соціологічного дослідження центру ім.Розумкова, яке проводилося з 22 по 26 квітня 2016 року.

Запитання в дослідженні були стандартні, моніторингові, які вже неодноразово ставилися респондентам раніше. Здавалося, нічого дивного у відповідях не мало б бути, але ж чудернацтва з'явилися. І з'явилися у двох питаннях, результати відповіді на які зазвичай називають рейтингом.

Не фахівці навряд чи звернули б увагу на те, що при порівнянні результатів відповідей на запитання "Скажіть, а якби вибори до Верховної Ради України відбулися у найближчу неділю, яким був би Ваш вибір, якби у виборах брали участь такі партії?" та "Якби наступної неділі відбувалися вибори Президента України, то за кого би Ви проголосували?" між всіма респондентами та тими, хто збирається взяти участь у виборах, несподівано виявилось, що рейтинги політичних сил та персональні рейтинги політиків змінилися... в непропорційний спосіб стосовно партій "Батьківщина" та її лідера Юлії Тимошенко і партії "Самопоміч" та її лідера Андрія Садового.

Якщо порівняти два дослідження центру ім. Розумкова - лютневого та квітневого, то виявиться, що в лютому, при розподілі відповідей на вищезгадані запитання пропорція для всіх найрейтинговіших партій та політиків у результатах відповідей - зберігалася. А ось в квітні щось змінилося і лише за два позиціями.

Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 19 по 24 лютого 2016 року. Скажіть, а якби вибори до Верховної Ради України відбулися у найближчу неділю, яким був би Ваш вибір, якби у виборах брали участь такі партії?

Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 22 по 26 квітня 2016 року. Скажіть, а якби вибори до Верховної Ради України відбулися у найближчу неділю, яким був би Ваш вибір, якби у виборах брали участь такі партії?

Як можна побачити в квітневому опитуванні, "Самопоміч", маючи вищий рейтинг ніж у БПП серед всіх опитаних на 0,9%, поступилася їй в рейтингу при переході до "тих, хто збирається взяти участь у виборах" на 0,6%. Так само і "Батьківщина", обходячи Радикальну партію на 0,5% серед усіх, поступається у підсумку на 0,2% серед охочих піти на вибори найближчої неділі.

Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 19 по 24 лютого 2016 року. Якби наступної неділі відбувалися вибори Президента України, то за кого би Ви проголосували?

Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 22 по 26 квітня 2016 року. Якби наступної неділі відбувалися вибори Президента України, то за кого би Ви проголосували?

Порівнюючи результати знову бачимо суттєві розбіжності між лютневим та квітневим опитуванням і знову по представниках "Батьківщини" та "Самопомочі". Так невеличка розбіжність є при однакових показниках базової підтримки в Юрія Бойко та Олега Ляшко, але дані по Юлії Тимошенко та Андрію Садовому вражають зворотною залежністю.

Зазвичай у подібних дослідженнях залежність пряма, хоча й нелінійна. Але ті, хто отримав значно меншу підтримку від загального числа опитаних так само отримують і меншу підтримку від тих, хто збирається йти на вибори. Винятки - дуже рідкісне явище і потребує окремого вивчення, чи, принаймні, пояснення (якщо під час дослідження або за деякий час до нього на його результати мала змогу вплинути якась резонансна подія).

Якщо цього не відбувається та подібні дива не пояснюються, можна припустити що при роботі з даними або припустилися помилки, або ми бачимо приклад маніпуляції. Сподіваюсь, що це, скоріш за все, саме помилка. Бо підозрювати в маніпуляції соціологічну службу центру ім. Розумкова в мене підстав немає.

Юрій ГАВРИЛЕЧКО, для UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини