MENU

Поточні проблеми з Угорщиною і Польщею свідчать про кризу "політики добросусідства" – експерт

2475 0

Відносини України із західними сусідами: як перейти від від створення проблем до їх вирішення 

Як я вже писав минулого місяця, помітне погіршення у відносинах України з західними сусідами стало одним з найважливіших підсумків 2017 року та викликів на 2018.

Читайте також: "Толерувати такі речі не можна". Як Польща присвоює українські назви

Гостра реакція в сусідніх країнах на окремі історичні чи мовні питання, які не були предметом серйозних дискусій всередині країни, стали несподіванкою не лише для широкого загалу, але і для частини політичного істеблішменту, які вважали, що підтримка України на міжнародній арені з боку Угорщини, Польщі є в активі за визначенням.

Реакція з боку вітчизнянного зовнішньополітичного відомства як завжди не відрізняється інновативністю чи хоча би спробою дійсно серйозно проаналізувати причини того, чому все це відбулося.

А списування проблем на руку Москви чи на майбутні вибори у тій чи іншій країні лише підтвердило побоювання, що поточні проблеми з Угорщиною чи Польщею - не випадковість, а логічний результат бездіяльності вітчизняної зовнішньої політики. 

Саме тому минулого місяця ми опублікували дослідження «Що відбувається у відносинах України із західними сусідами?», а сьогодні презентували наші ідеї та напрацювання у Будапешті у наших партнерів з Інституту міжнародних відносин та торгівлі.

Проблеми з угорцями виявились найгострішими - але це лише окремий елемент значно більшої картини. Кризові явища у відносинах з сусідами на західному кордоні України перш за все свідчать про певну кризу як української зовнішньополітичної ідентичності у цілому, так і “політики добросусідства” зокрема.

У останньому випадку така криза зумовлена недостатньою увагою до розвитку відносин із західними сусідами у минулі роки, відсутністю системного аналізу внутрішньої ситуації в сусідніх країнах, їх позицій та інтересів щодо регіональної співпраці.

Також браком якісно виробленої регіональної політики України та політики розвитку партнерства з кожною із сусідніх країн зокрема із залученням усіх органів державної влади, бізнесу та зацікавлених представників громадянського суспільства та експертної спільноти.


За умов російської агресії дружні стосунки України із західними сусідами має бути імперативом нашої зовнішньої політики.

Національні ж меншини мають стати активом, а не проблемою сусідської політики України. Вони повинні сприйматися як ланцюжки, які зв’язують сусідні країни, як важливі канали комунікації та співпраці.

Потрібно вести насамперед діалог та консультації з меншинами виключно через позитив, уникати кроків, які сприйматимуться як послаблення ролі мов. Стаття 7 Закону про освіту є серйозним, проте все ж, не непереборним викликом для дружніх відносин з країнами-сусідами.

Але вона - лише елемент проблеми. Потрібні системні кроки для рестарту відносин із країнами-сусідами:

• Прийняття нової концепції зовнішньої політики України;

• Розробка нової політики добросусідства;

• Деполітизація гуманітарних питань;

• Посилення економічної співпраці;

• Транскордонне співробітництво;

• Налагодження культурної дипломатії.

Читайте також: Мацєревич: Пріоритет Польщі – повернення цілісності України

Дискусія з угорськими колегами була емоційною, гострою, але цілком позитивною. Ми запропонували - давайте визнаємо два принципи, на яких має базуватися рішення: мова освіти має забезпечувати належну інтеграцію в суспільства, в яких живуть представники нацменшин, та повагу до рідної культури і мови.

Посилення рівня вивчення української мови має відбуватися спільно із посиленням і вивчення власної мови, а не за її рахунок - і тоді усі будуть щасливі і задоволені! А баланс скільки яких годин якої мови на яких предметах давайте взагалі виведемо за рівень міждержавних відносин - це справа самих шкіл, батьків учнів, громад, регіонів та експертів на національному рівні. А не сірник у руках безвідповідальних політиканів-популістів. З одного і з іншого боку кордону.

З цим погодились усі. А в юридичному плані взагалі проблем немає - для тих, хто не полінився вивчити усю законодавчу базу даного питання, а не лише скандальну статтю. Було б лише бажання проблеми вирішувати, а не створювати...

Василь ФІЛІПЧУК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини