MENU

Майбутнє електронної системи охорони здоров'я під загрозою

2035 0

Про необхідність стратегічного підходу до розвитку електронної системи охорони здоров'я в Україні (eHealth) я вже писав багато, як і щодо проблем, викликаних відсутністю такого підходу. Зараз це питання стратегії eHealth знову стає надзвичайно актуальним, зважаючи на зміну влади й імовірну зміну керівництва МОЗ.

Обіцянки та зобов'язання

Розробка Національної стратегії eHealth – це не просто примха громадськості, абстрактний успішний міжнародний досвід чи рекомендації міжнародних організацій.

Стратегія електронного здоров'я є 10-річною програмою інновацій, інвестицій і впровадження, що визначає основні цілі електронного здоров'я для України. Тобто доля eHealth аж ніяк не має залежати від виборів та осіб, що обіймають вищі державні посади.

Розробка стратегії – обіцянка й обов'язок МОЗ

Так, на зустрічі всіх ключових зацікавлених сторін впровадження eHealth, що відбулася на початку 2018 року й ознаменувала передачу напрацювань від проектного офісу до новоствореного ДП "Електронне здоров'я", стало цілком зрозуміло, що "найближчими кроками (МОЗ – ред.) стануть визначення нового адміністратора системи та розробка довгострокової стратегії впровадження eHealth в Україні".

Відповідно до п. 28 розпорядження КМУ від 22 серпня 2018 р. N617-р, яким Кабмін затвердив "План заходів із реалізації Концепції розвитку електронного урядування в Україні", чітко визначено єдине першочергове завдання МОЗ (спільно з Державним агентством із питань електронного урядування) на 2018-2019 роки, а саме: "Розробити проект Національної стратегії електронної системи охорони здоров'я". Так, у цьому контексті можна аргументувати, що МОЗ має ще більше ніж півроку на розробку стратегії. Проте зазначені у Плані строки тлумачаться як такі, що реалізуються протягом вказаного періоду.

Читайте також: Уся суть "радикальної" боротьби із Супрун – в інтересах помічниці загарбників ОРДО. ФОТО, ВІДЕО

Тобто, враховуючи комплексність цього завдання, МОЗ (зокрема, заступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк, відповідальний за напрямок eHealth), має активно працювати над розробкою стратегічного документу протягом усього часу, а не розробити його похапцем за декілька місяців до закінчення дедлайну.

Тим часом, станом на травень 2019, ми не бачили навіть чернетки документу. А питання строків стратегії завжди базується на одному простому принципі – чим раніше буде повний опис, як погоджене розуміння розвитку системи, – тим менше проблем виникне.

Зміна влади

Так, найвірогідніший сценарій полягає в тому, що керівництво МОЗ зміниться вже до кінця цього року. І зараз міністерство має ставити перед собою єдину ціль – забезпечити інституційну спроможність наступного складу органу на збереження й розвиток реформи. Проте розуміння розвитку електронної охорони здоров'я є лише в голові в деяких чиновників. Єдиний вихід – залишити наступникам стратегічний документ, який визначив би їхні задання та показав шлях розбудови eHealth на роки.

Важливо розуміти, що електронна охорона здоров'я стосується не лише МОЗу, лікарень і медичних інформаційних систем. eHeatlh – це невід'ємний складник усієї національної системи електронного урядування, де кожна частина є взаємопов'язаною. Відповідно, нове керівництво інших міністерств і відомств має розуміти їх власну взаємодію з eHealth у кроссекторальному контексті. Відсутність чітко прописаної стратегічної взаємодії може породити міжвідомчий хаос.

Вихід є?

Так, вихід є. Якщо відповідальні за напрямок eHeatlh особи в МОЗ зрозуміють уже зараз, до чого може призвести відсутність єдиної стратегії та мобілізують усі власні ресурси, ресурси громадськості та партнерів – стратегія буде розроблена. А реформа, відповідно, не зазнає колапсу після переходу влади.

Читайте також: Спрут реваншу проти Супрун і медреформи

Як член робочої групи з питання діяльності системи "Електронне здоров'я" у Верховній Раді України, експерт групи "Реформа системи охорони здоров'я" в Реанімаційному пакеті реформ я напрацював низку пропозицій щодо розробки проекту Національної стратегії електронної системи охорони здоров'я.

На моє переконання, МОЗ і НСЗУ мають насамперед оприлюднити своє бачення розвитку електронного здоров'я. Це не обов'язково має бути затверджений документ, але щонайменше має бути публічна позиція щодо візії. Також МОЗ і НСЗУ мають визначитися й оприлюднити бізнес-моделі роботи з розробниками медичних інформаційних систем, як гарантії стабільності роботи моделі партнерства бізнесу та держави.

При розробці проекту Національної стратегії електронної системи охорони здоров'я необхідно визначитися з термінологією та архітектурою eHeatlh. Треба узгодити нормативно-правові акти щодо базових питань: безпека даних, ідентифікація, аутентифікація, власники даних, відповідальність і гарантії для пацієнта тощо. Звернути увагу на питання підбору та підготовки кадрів та контролю. Оцінити фактори, що створюють ризики та багато іншого, без чого неможливе якісне впровадження функціонуючої електронної системи охорони здоров'я.

Я впевнений, відповідальні в МОЗ уже розуміють необхідність мобілізації ресурсів для розробки єдиної стратегії. Залишилося лише знайти політичну волю.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Тимофій БАДІКОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини