MENU

Нині доля ймовірного поховання Богдана Хмельницького повністю залежить від Мінкульту

1120 0

Згідно з легендарним пророцтвом, що побутувало в Середній Азії, якщо прах великого полководця Тамерлана (1336–1405) буде потривожений, почнеться велика війна:

“Хто розкриє могилу Тамерлана – випустить на волю духа війни. І буде бійня така кривава і страшна, якої світ ще не бачив споконвіку”.

Розкопки гробниці Тамерлана в Самарканді розпочалися 16 червня 1941 року. При розтині герметичної труни 19 червня випари ароматичних речовин заповнили приміщення гробниці: “дух” войовничого правителя вийшов на волю… Що відбулося через кілька днів – знають усі.

Кістки полководця повернули до мавзолею наприкінці 1942 року за особистим наказом Сталіна. Після цього стався перелом у війні і радянські війська пішли в наступ. У Середній Азії досі вірять у правдивість цієї легенди та пророцтва.

В Україні ж нині хочуть випустити на волю “дух” національно-визвольної революції. В червні громадська організація “Великий льох” заявила, що знайшла поховання засновника української козацької держави Богдана Хмельницького. Ця новина миттєво облетіла чи не всі ЗМІ. А 8 липня в конференц-залі Інституту історії України НАН України відбулася всеукраїнська науково-практична конференція “Усипальниця Гетьмана Богдана Хмельницького: історія, міфи, сучасний стан”.

Участь у ній взяли третій президент України Віктор Ющенко, директор Інституту історії України Валерій Смолій, митрополити Православної церкви України черкаський Іоан та львівський Димитрій, провідні українські науковці з різних академічних установ, університетів та музеїв.

План церкви в Суботові зі знайденою георадаром аномалією. Ілюстрація: vl.in.ua

Під час конференції стало відомо, що насправді в Іллінській церкві в Суботові, яка зображена на 5-гривневій банкноті, станом на сьогодні ще нічого не знайшли. Була лише виявлена за допомогою георадару чітка тривимірна аномалія у центральній частині споруди, довжиною три і шириною 1,3 метра. Цей об’єкт за розмірами цілком походить на підземну крипту або ж склеп. Для того, щоб з’ясувати, що приховує аномалія, потрібно пробурити в підлозі церкви отвір та запустити в нього спеціальний прилад із відеокамерою. Але дозволу на проведення таких робіт керівництво Національного історико-культурного заповідника “Чигирин” і Міністерства культури України не дає. І схоже, що пришвидшити процес досліджень, обійшовши тривалу дозвільну процедуру, членам громадського об’єднання не вдасться.

Читайте також: Більшість народів проблему ідентифікації пройшли ще у 19 столітті. Україна – ні

Згідно з літописом Григорія Граб’янки, тіло засновника козацької держави викинули з могили в Іллінській церкві 1664 року за наказом гетьмана коронного Стефана Чарнецького. Але місцеві перекази стверджують, що українського гетьмана козаки перепоховали в Холодному Яру ще до появи тут польського війська. Відомостей про плюндрування могили Хмельницького в Суботові не збереглося в жодному історичному документі чи спогадах поляків про події середини 1660-х років. Це переконливо показав у своїй доповіді доктор історичних наук, модератор конференції Тарас Чухліб. Переказ у літописі Граб’янки, написаний на початку XVIII століття, міг бути свідомою містифікацією літописця, яка мала на меті демонізацію, як антигероя, Чарнецького і поляків взагалі.

Тож міфи міфами, а факт залишається фактом – попри численні дослідження Іллінської церкви в Суботові, починаючи з ХІХ століття, ані могили, ані останків Хмельницького там досі не знайдено. Проте, ця знахідка зрештою матиме для українців неабияке значення. Переконаний, що вклонитися реальній (а не віртуальній, як зараз) могилі засновника української козацької держави Богдана Хмельницького підуть сотні тисяч людей. Значення цього місця зможе зрівнятися, а то й перевершити Чернечу гору у Каневі. Тоді й національний дух буде кому підживлювати! І надихати на перемогу в московсько-українській війні.

Читайте також: Київська кухня часів Богдана Хмельницького: шляхетські прянощі та київський аперитив

Голова ГО “Великий льох”, народний депутат України Павло Костенко в своєму виступі зазначив: “Російська імперія століттями знищувала та приховувала будь-яку інформацію, яка стосувалася теми національної ідентичності українців. А коли не могла викорінити історичну пам’ять – нав’язувала міфи. Внаслідок такої пропаганди ми навіть не знаємо, де поховано більшість українських гетьманів та інших видатних українців, завдяки яким Україна сформувалася як держава”.

Сьогодні настав час розвінчувати ці міфи. Залучивши новітні технології нині маємо шанс розгадати таємниці минулого, викрити містифікації, створити меморіали національних героїв.

Скоро зміниться керівний склад Мінкульту. Можливо, нові чиновники не будуть чекати хабаря і швидко дадуть дозвіл на необхідні дослідникам роботи в Іллінській церкві. Тоді й почуємо продовження, а може й закінчення цієї майже детективної історії, що триває вже понад 350 років.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Євген БУКЕТ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини