Україна створила систему керування військами. Пентагон витратив на це десятиліття та мільярди доларів – WSJ
Український військовослужбовець перехоплює російські повідомлення, поряд з ним працює група повітряної розвідки (Фото:REUTERS/Clodagh Kilcoyne)
Українська армія широко використовує мережу, яка пов’язує бійців, розвіддані та зброю під назвою Дельта – здешевлену версію системи MacGyver, на розробку якої Пентагон витратив десятиліття та мільярди доларів, пише The Wall Street Journal, інформує UAINFO.org з посиланням на NV.
«Ті, хто знаходиться під обстрілами, найкраще вчаться»
Мережа Дельта використовує супутниковий зв’язок і дає українським солдатам розвіддані, координацію і точність, що дозволяють протистояти російській армії, яка перевершує українську за чисельністю та кількістю озброєння.
Українські системи зв’язку побудовані на стандартному обладнанні та поступаються масштабам, пропускній здатності та безпеці мережі Пентагону, але ветерани американських та союзницьких проектів з оцифрування вважаютьь, що успіх України у створенні віртуальної системи командування та управління на льоту дає Заходу цінні уроки.
«Урок у тому, що ви повинні були впроваджувати інновації, а ми — ні», — сказав Глен Грант, британський підполковник у відставці, який має досвід цифровізації збройних сил і який з 2014 року працював зі збройними силами США та України над оборонною реформою. Він вважає західні збройні сили «занадто повільними і занадто важкими», щоб швидко застосовувати нові технічні рішення для бойових завдань.
Дельта — платформа для спостереження за полем бою, яку Міністерство оборони та служби безпеки України побудували відповідно до стандартів НАТО, але значною мірою закинули, розповів Ярослав Гончар, співзасновник неурядової організації Аеророзвідка, яка допомагає українській армії з безпілотниками для розвідки з 2014 року.
Україна використовувала систему для консолідації інформації з дронів та супутників, а також від чат-ботів з такими назвами як Stop Russian War, через які українці можуть надсилати інформацію.
За словами Гончара, майже кожен підрозділ, який брав участь у боях за Київ минулої весни, використовував систему Дельта, до якої підрозділи можуть отримати доступ з ноутбука чи планшета. «Ті, хто знаходиться під обстрілами, найкраще вчаться», — зазначив він.
Система Дельта стала дешевим імпровізованим аналогом результату величезних зусиль, над якими Міністерство оборони США та інші західні військові працювали протягом багатьох років — захищена цифрова матриця, яка пов’язує командирів, бійців, зброю та розвідку, говорять західні фахівці з оборони, знайомі з українськими системами.
Одним із важливих компонентів українських військових технологій стало рішення SpaceX надати тисячі терміналів зв’язку Starlink на початку війни, кажуть українські солдати та командири.
Більшість підрозділів мають такий термінал, іноді замаскований картоном або сміттям, щоб його не помітили ворожі дрони.
США намагаються швидше впроваджувати нові технології, зокрема через мережу неурядових інноваційних центрів під егідою Defensewerx, які пов’язані з Пентагоном, але не пов’язані з його бюрократією. Вони використовують цивільні винаходи у військових цілях та заохочують мозковий штурм.
Тепер ці центри, і зокрема Sofwerx, пов’язаний із Командуванням спеціальних операцій США, вивчатимуть приклад України, повідомили люди, знайомі з їхньою роботою.
Винахідливість мотивованих людей
В Україні існує процвітаюча індустрія технологічного аутсорсингу та хакери, які діють поза законом. Мотивовані люди часто є інженерами-програмістами, які підключаються за допомогою цифрових сервісів, таких як зашифрований месенджер Signal та мереж таких компаній, як SpaceX Ілона Маска. Інструментами української партизанської війни стали мобільні додатки, 3D-принтери та споживчі дрони.
Українські підрозділи модифікують стандартні дрони за допомогою ременів, якими можна керувати дистанційно, щоб скидати гранати на ворожі позиції.
Як українські, так і російські підрозділи зазвичай використовують модифіковані версії невеликих комерційних безпілотників для розвідки та атак.
Роман Перімов, який очолює підрозділ з розробки нових військових технологій у бригаді української армії, розповів, що українські солдати використовують 3D-принтери для виготовлення компактних пластикових ременів безпеки, які кріпляться до популярних комерційних безпілотників, щоб їх можна було озброїти гранатами. На ременях є недорогі датчики світла, що прикріплені до механічної застібки. Коли оператор дає дрону команду увімкнути миготливі вогні в його нижній частині, датчики вловлюють світло і приводять в дію застібку, що звільняє гранату. За словами Перімова, загальна вартість такої системи, надрукованої на 3D-принтері, становить від 10 до 15 доларів.
«Вона не завдає великої шкоди, але може знищити транспортний засіб або пару солдатів», — пояснив він.
Наразі підрозділ Перімова вивчає можливість використання стратостатів (вільних аеростатів, призначених для польотів у стратосферу, тобто на висоту понад 11 км — ред.) комерційного призначення для розвідки або передачі інформації на великі відстані на полі бою.
Одним з елементів успіху України в галузі інновацій є те, як різні військові частини та українські технологічні компанії працюють над власними новими військовими технологіями. Їхній підхід іноді більше нагадує низку гаражів Силіконової долини, ніж проєкт, який фінансує Пентагон.
«Ми навіть не можемо підписати контракт досить швидко», — говорить Бред Хелсі, інженер і колишній офіцер спеціальних операцій США, який зараз навчає американських солдатів тому, що він називає макгайверингом для вирішення невідкладних завдань. За його словами, завершення угоди Пентагоном може зайняти рік. «Наша нова мантра має звучати так: „Як бути українцем“», — сказав Хелсі.
Один з українських підрядників розробляє озброєні наземні електричні транспортні засоби з дистанційним керуванням та дистанційно керовані кулемети. Останніми місяцями компанія демонструвала технологію, але її засновник відмовився від коментарів.
Крім того, програмісти, які раніше створювали системи для спрощення нарахування заробітної плати для приватних компаній, створили систему з відкритим вихідним кодом для автоматизації розрахунку заробітної плати солдатів. За словами людей, які беруть участь у проєкті, тепер вони створюють програмне забезпечення для зберігання обладнання.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки