Річки ртуті та смертельні пастки: чому досі не відкрито гробницю першого імператора Китаю
У 1974 році в китайській провінції Шеньсі фермери натрапили на одну з найважливіших археологічних знахідок усіх часів і народів: вони знайшли фрагменти людської фігури, зробленої з глини. Археологічні розкопки показали, що поле розташоване над низкою ям, які були забиті тисячами теракотових моделей солдатів і бойових коней у натуральну величину, не кажучи вже про акробатів, поважних чиновників та різних тварин.
Вчені вважають, що місія цієї теракотової армії полягала в охороні розташованого неподалік мавзолею Цінь Шихуанді, першого імператора династії Цінь, який правив з 221 по 210 рік до н.е. Як повідомляє IFLScience, у той час, як велика частина некрополя навколо мавзолею уже досліджена, сама гробниця імператора ніколи не відкривалася, попри величезну кількість інтриг, які її оточують, інформує UAINFO.org з посиланням на "Фокус".
Основною причиною цієї нерішучості є те, що археологи стурбовані, як розкопки можуть пошкодити гробницю, втративши важливу історичну інформацію. Наразі доступ до гробниці можливий лише за допомогою інвазивних археологічних методів, що пов'язано з високим ризиком заподіяння непоправної шкоди.
Читайте також: У Китаї біля мавзолею Цінь Шихуанді знайшли понад 200 нових постатей теракотових воїнів
Один з найяскравіших прикладів цього — розкопки міста Троя в 1870-х роках Генріхом Шліманом. Через свою поспішність і наївність він знищив майже всі сліди того самого міста, яке мав намір віднайти.
Вчені висунули ідею використання певних неінвазивних методів для того, щоб зазирнути всередину гробниці. Одна з ідей полягає у використанні мюонів, субатомних продуктів зіткнення космічних променів з атомами в атмосфері Землі, які можуть проникати крізь структури подібно до сучасного рентгенівського випромінювання. Проте, до реалізації таких методів ще далеко.
Розкриття гробниці може принести й смертельні небезпеки для перших дослідників. У розповіді, написаній давньокитайським істориком Сима Цянем приблизно через 100 років після смерті Цінь Шихуанді, він пояснює, що гробниця обладнана пастками, які призначені для вбивства будь-якого порушника.
"Побудовані палаци та мальовничі вежі для сотні чиновників, а гробниця наповнилася рідкісними артефактами й чудовими скарбами. Майстрам наказали виготовити арбалети та стріли, влаштовані так, щоб вбити кожного, хто увійде в гробницю. Ртуть використали для імітації ста річок, Янцзи та Жовтої річки, а також великого моря, і вона налаштована на механічний потік", — йдеться у записах історика.
Читайте також: У Франції знайшли святилище, де приносили в жертву римських легіонерів. ФОТО
Навіть якщо 2000-річна зброя вийшла з ладу, потік рідкої ртуті становить серйозну небезпеку не тільки для дослідників, але й для довколишнього середовища. Це може звучати як порожня погроза, але наукові дослідження вивчили концентрацію ртуті навколо гробниці та виявили значно вищі рівні, ніж можна було б очікувати на типовій ділянці землі.
"Ртуть може виходити через тріщини, які з'явилися в структурі з часом, і наше дослідження підтверджує стародавні літописні записи про гробницю, яка, як вважається, ніколи не була відкрита чи розграбована", — роблять висновок автори однієї статті 2020 року.
Наразі гробниця Цінь Шихуанді залишається запечатаною і недослідженою, але не забутою. Проте, коли настане час, цілком можливо, що науковий прогрес нарешті зможе заглибитися в таємниці, які пролежали тут непорушно близько 2200 років.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки