Росія краде українське зерно: як і куди його вивозять, – розслідування NGL
Країна-агресор Росія лише за 2023 рік вивезла з окупованої частини Запорізької області майже 212 тисяч тонн зерна приблизною вартістю 46 мільйонів доларів. Українське збіжжя у Туреччину, Лівію та Ізраїль вивозить спеціально створена для цього росіянами держкомпанія, причетні до цього і європейські компанії.
Про це стало відомо із розслідування незалежного антикорупційного центру NGL.media, інформує UAINFO.org.
Його автори проаналізували російські експортні дані. Йдеться зокрема про митні декларації, де експортером чи декларантом є російський "Государственный зерновой оператор" (ГЗО) – основний експортер збіжжя з окупованих територій.
На початку 2023 року це підприємство підпало під санкції США, пізніше санкції наклала Україна та Велика Британія. Проте ГЗО успішно обходить ці обмеження, використовуючи для торгівлі на міжнародних ринках компанії-прокладки.
Торгівля зерном через компанії-прокладки
Так, у 2023 році ГЗО експортувало 212 тисяч тонн українського збіжжя приблизною вартістю 46 млн доларів. З цього об’єму зерна 145 тисяч тонн підприємство експортувало безпосередньо, а ще майже 67 тисяч тонн через російські компанії-прокладки, де ГЗО вказане декларантом.
Ці компанії "Агрогруп", "Самсон", "Тезорі Делла Терра", "Глобал Трейд" та "Женіді Груп" потрібні Росії для маскування. Саме з ними міжнародні покупці укладають договори про закупівлю зерна, що дає їм можливість стверджувати, що безпосередньо у ГЗО вони нічого не купували. Також, використовуючи посередників, ГЗО додатково маскує українське походження зерна.
Читайте також: Туреччина перестала пускати через Босфор російські судна із зерном і зброєю, – спостерігачі
Формально українське зерно завантажують на кораблі на міжнародно визнаній території Росії – у порту "Кавказ" у Керченській протоці (Краснодарський край РФ). Це дає можливість вказувати у митних документах "країна походження зерна – Росія", після чого збіжжя благополучно експортується іноземним компаніям.
"Насправді ГЗО може відвантажувати зерно через захоплені українські порти у Бердянську чи Маріуполі, що значно ближче до окупованого Мелітополя, де базується ця компанія, пояснює журналістка проєкту SeaKrime Центру "Миротворець" Катерина Яресько", – сказано в статті.
Яресько припускає, що частину збіжжя з Мелітополя росіяни можуть вивозити суходолом до порту "Азов" у Ростовській області РФ. Вже там його можуть перевантажувати на російські судна, які транспортують його у порт "Кавказ".
Хто купує у РФ українське зерно
Найбільшим покупцем зерна у російських компаній, де ГЗО є декларантом, а часто й експортером, є турецька компанія Trans World Agro Tarim Ihracat Ithalat Limited Sirketi. Їй росіяни продали майже 134 тисячі тонн збіжжя вартістю 28,6 мільйона доларів США.
Trans World Agro була створена у грудні 2022 року громадянином Ізраїлю Леоном Мейсом, а директором цієї формально турецької компанії став українець Леонід Пашковський. Проте вже у грудні 2023 року новим власником і заодно директором став ще один українець – 63-річний Дмитро Лисканіч, моряк з Херсона.
Читайте також: Поляки провели наймасштабнішу диверсію з українським зерном
На другому місці серед покупців українського зерна, за даними митних декларацій, перебуває компанія Daliland Alliance Ltd, зареєстрована на Маршалових островах. З шести партій зерна для цієї компанії, у чотирьох декларантом і експортером вказаний ГЗО. Ще у двох партіях експортером є російська фірма "Глобал Трейд", але декларантом вказаний Тімохін Владислав Анатолійович. Людина з тим же прізвищем вказана також у більшості митних декларацій, де фігурує ГЗО.
На третьому місці за обсягами купівлі збіжжя опинилася швейцарська компанія Vivalon AG – її причетність до вивозу українського зерна уже зацікавила найвпливовішу швейцарську газету Neue Zürcher Zeitung. У вересні-жовтні 2023 року Vivalon AG купила п’ять партій зерна у російського експортера "Самсон". У цих митних деклараціях ГЗО всюди вказаний як вантажовідправник і декларант вантажів. Загальна вартість вантажів склала 4,9 мільйона доларів.
Ще 4,6 тисячі тонн кукурудзи мали б вивезти до Туреччини для Krugozor lines lojistik deniz hava kara tasimiciligi limited sirket. Це турецька компанія, засновником якої до вересня 2022 року був громадянин Азербайджану Ельбрус Хусейнов, який давно працює як з Туреччиною, так і з Росією. Восени 2023-го фірма перейшла у власність іншої громадянки Азербайджану Махнур Хусейнової.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки