Гра Росії в мінські домовленості, і як Україні їй протидіяти
У кінці року закінчується термін виконання других Мінських угод зі врегулювання ситуації на Донбасі, нагадує в своєму блозі на «Новому часі» політолог Петро Олещук. Сьогодні дедалі частіше говорять про можливість продовження мінського процесу, тобто відстрочки виконання угод або їх перегляду.
Однак цей сценарій вигідний насамперед Росії. Таким чином, РФ фактично на невизначений термін звільняється від необхідності виконання своєї частини домовленостей, а оскільки процес мирного врегулювання наче продовжується, то щодо питання запровадження нових санкцій проти неї не йдеться.
Вважаю, що Росія спробує домогтися цього, і деякі кроки в цьому напрямку вона вже робить. Мова йде і про затишшя на фронті, і про заяву Лаврова щодо проведення виборів на контрольованих російськими окупантами і колаборантами територіях Донеччини та Луганщини на основі українського законодавства, і деякі заяви, які лунають від окупаційних адміністрацій, мовляв, там не виключають можливості передачі Україні контролю над кордоном.
Всі ці заяви з боку Росії та її колаборантів повинні демонструвати наміри РФ реалізувати Мінські угоди. Більше того, Москва може говорити, що в принципі готова виконати домовленості, але часу залишилося мало, тому їх можна було б і продовжити. Росія в такому випадку нічого не втрачає: ніхто не вводить проти неї санкції і не притягає до відповідальності за невиконання угод.
Натомість для України подібний сценарій не дуже вигідний, оскільки за фактом зводяться нанівець всі зусилля, які були реалізовані для виконання Мінських угод. Крім того, це дозволяє Росії піти від відповідальності.
Так що РФ, швидше за все, буде грати в цю гру. І західні партнери України цілком можуть піти на такий сценарій, оскільки хоч якийсь компроміс з Росією їм здається більш перспективним, ніж негайна ескалація конфлікту на Донбасі.
Якщо все піде за цим сценарієм, на нас чекає замороження конфлікту в його нинішньому стані на невизначений термін. Очевидно, якщо ніхто не погодиться на пропозиції Росії, то вона цілком може піти на активізацію бойових дій на Донбасі. При цьому достатньо активно, хоча і в обмежених територіальних рамках.
Що робити Україні в подібній ситуації? Їй потрібно наполягати на чіткому виконанні прийнятих угод, в тому числі і на терміни їх реалізації. Якщо написано, що мінські домовленості мають бути виконані до кінця року, значить потрібно цього досягати. Україна і так пішла на велику кількість компромісів, тому їй невигідно затягувати цей процес ще далі.
Києву час поставити питання руба: або ми реалізуємо Мінські угоди так, як вони прописані, і в ті терміни, які окреслені, або потрібно шукати інші шляхи для здійснення тиску на Росію.
Хоча, на жаль, сценарій затягування виконання угод та замороження конфлікту мені здається більш ймовірним.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки