MENU

ЄСПЛ визнав, що українське довічне покарання порушує права людини

2789 2

Сьогодні, 12 березня, сталася велика подія для тисяч українців. Європейський суд уперше прийняв рішення щодо довічного позбавлення волі.

Рішення прийнято у справі довічно засудженого Петухова. Суд нарешті визнав, що українське довічне покарання порушує права людини. Тепер є твердий юридичний аргумент: в Україні немає реалістичної перспективи звільнення від цього покарання. Мізерний шанс на помилування не є такою перспективою. Як наслідок, Україна порушує право цих засуджених не бути підданим катуванням та іншому неналежному поводженню чи покаранню (стаття 3 Конвенції).

А тепер почнеться процес, який покаже глибину дна української правової системи.

Читайте також: Переможцями конкурсу до Верховного Суду стали племінник Ківалова, юрист Порошенка та члени ВРП, які покривали "суддів Майдану"

Засуджені довічно почнуть масово звертатися до районних судів на підставі рішення Європейського суду. Відповідно до закону, рішення Європейського суду є джерелом національного права. Тобто на рішення Петухова можна посилатися як на норму права тв звільняти окремих засуджених довічно. Однак поки не буде змін до Кримінального кодексу, суди боятимуться це робити. Не в останню чергу через побоювання суспільного гніву, але й через рівень юридичної культури. Вони масово відмовлятимуть у застосуванні рішення Петухова, не дивлячись на обов'язок це робити. Хоча можливі й судові рішення-винятки: вони будуть найцікавішими з юридичної (і політичної) позицій.

Крім того, слід очікувати що з цього приводу скаже Верховний Суд, адже саме він має тепер переглянути питання звільнення Петухова. Верховний Суд може задати тон усім нижчим судам. На додаток, у Конституційному суді розглядається конституційна скарга щодо відсутності перспективи звільнення від довічного. Після рішення Європейського суду Конституційному судові буде дуже складно відмовити в задоволенні конституційної скарги.

Читайте також: Чому судова реформа в Україні з тріском провалилася

Поки триватимуть всі ці юридичні баталії, люди й надалі сидітимуть у в'язницях без жодної надії. Тим часом у парламенті й далі тлітиме без розгляду непріоритетний проект закону "Про пенітенціарну систему", який мав би нарешті виправити цю проблему.

Поки з вирішенням проблеми телитимутьсяся, можна прогнозувати, що Європейський суд і надалі встановлюватиме порушення прав засуджених у низці інших подібних справ. Поки що з точністю можна сказати єдине – "далі буде"... А поки Україна й надалі знаходиться на першому місці у Європі за кількістю засуджених довічно без перспективи звільнення.

Мої вітання Михайлові Тарахкалу й Ірині Бойковій, а також всій Гельсінській спілці з прав людини, які зробили цю перемогу можливою!

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Вадим ЧОВГАН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини