MENU

Чи повторить Мадуро долю Януковича

2896 1

Сьогодні ті світові спостерігачі, які пильно стежать за розвитком ситуації у Венесуелі, намагаються відгадати загадку, навіщо Путін перекинув у цю країну російських військових. Рупор російського президента Дмитро Пєсков відповідати на запитання журналістів з цього приводу відмовився, порадивши звернутися до Міністерства оборони. Але воно теж мовчить. Тим часом в аеропорт Каракаса прибули два російських літаки. Військово-транспортний Ан-124 привіз 35 тонн невідомого вантажу. А на пасажирському Іл-62 прибули 99 російських військових на чолі з начальником Головного штабу Сухопутних сил генералом Василем Тонкошкуровим. Як повідомив місцевий журналіст Хав'єр Майорка, «у президентській ложі аеропорту їх зустріли керівник відділу міжнародних зв'язків (венесуельської армії) віце-адмірал Маріанні Мата, представники російського посольства і венесуельських збройних сил».

Читайте також: Неминуча проблема для Путіна

Судячи з того, що очолює делегацію високопоставлений російський генерал, йдеться про прибуття саме кадрових російських військових, а не про вагнерівців або бійців ще якоїсь ПВК. Офіційно російські військові прибули в Каракас у рамках військового співробітництва між Росією і Венесуелою для обговорення контрактів про постачання озброєнь і бойової техніки, які були укладені ще до початку двовладдя в Венесуелі. Але надто вже багато військових прибуло в Каракас. Якби їх було осіб 10-20, насправді могло б ітися про якихось експертів, необхідних для переговорів. Але йдеться нібито не про укладення якихось нових угод, а про обговорення вже чинних, і це виглядає ще більш дивно.

Неназваний венесуельський чиновник заявив, що російські військові приїхали, щоб обговорити технічне обслуговування обладнання, а також тренування і стратегію. Невже Ніколасу Мадуро в момент, коли президентське крісло хитається під ним як ніколи раніше, заманулося висунути російській стороні якісь рекламації за раніше поставлену техніку. Або вимагати додаткові тренування венесуельської армії російськими інструкторами і дострокової поставки раніше замовлених танків, літаків, ракет або підводних човнів. Втім, якийсь вантаж росіяни з собою, безперечно, привезли. Але це навряд чи танки або ракети. Для придушення повстання власного народу сил і засобів у венесуельській армії, якщо вона, звичайно, не відмовиться від підтримки Мадуро, і так вистачить. Для відбиття ж можливої військової інтервенції Колумбії і Бразилії при логістичній підтримці США ніякого російського озброєння не вистачить. Хіба що Путін по дружбі підкине Мадуро дюжину атомних бомб. Але цей сценарій, як видається, все-таки з жанру наукової фантастики.

Цілком можливо, що секретний вантаж, який прибув із росіянами, - це золото та інші дорогоцінні метали, гостро необхідні венесуельському диктатору, відрізаному від міжнародної банківської системи. Втім, вантаж може містити і зброю. Але тоді, швидше за все, йдеться про легку стрілецьку зброю, боєприпаси і бойову техніку тієї роти росіян, яка прилетіла в Каракас разом із генералом Тонкошкуровим. Що характерно, виходячи з даних авіатрекерів, російські літаки прибули до Каракаса з Сирії через Дакар. Такий маршрут теж свідчить швидше про наявність на борту спецназівців і необхідного для них озброєння, спорядження та бойової техніки. Вагнерівців же, судячи з низки непрямих ознак, немає в Сирії вже щонайменше з кінця минулого року, хоча вони могли покинути цю країну і раніше.

Як можна припускати, сотня російських військових залишиться в Венесуелі, хоча не дуже зрозуміло, в якій якості. Чи то вони дійсно покликані охороняти Мадуро і в разі його повалення, неважливо яким шляхом, не допустити його арешту, зокрема за участю його власних венесуельських охоронців, і забезпечити його благополучну евакуацію з Венесуели, як свого часу Януковича з України. Чи то росіяни будуть виконувати роль радників у венесуельській армії в разі початку в країні громадянської війни або іноземної військової інтервенції. Чи то браві офіцери почнуть спішне обладнання російської військової бази у Венесуелі. Можливо, Путін сподівається, що наявність такої бази здатна запобігти поваленню Мадуро як військовим, так і мирним шляхом.

Державний секретар США Майкл Помпео вже попередив свого російського колегу Сергія Лаврова про те, що «Сполучені Штати і країни регіону не будуть сидіти склавши руки, коли Росія загострює напруженість у Венесуелі. Подальше введення російського військового персоналу в підтримку незаконного режиму Ніколаса Мадуро у Венесуелі створює ризик продовження страждань венесуельського народу, який у переважній більшості підтримує тимчасового президента Хуана Гуайдо». По всій видимості, за цією заявою послідують і якісь дії з боку США, оскільки криза в Венесуелі наближається до розв'язки, а дозволити собі програти тут Вашингтон просто не може. Програш у Венесуелі призвів би до катастрофічного падіння авторитету США серед їхніх союзників, і не тільки в Латинській Америці.

Читайте також: Как в Венесуэле началась война за еду

Тим часом у Венесуелі стався черговий блекаут в електроенергетиці, який залишив без світла великі міста країни, включаючи Каракас. Сильно підозрюю, що причина нового масштабного відключення електрики лежить не стільки в неефективності та зношеності енергосистеми Венесуели, скільки в політиці Мадуро, який, позбавляючи електрики столицю та інші міста країни, вкрай ускладнює опозиції координацію протестних виступів, зокрема через соцмережі, в той час як армія, поліція і найважливіші урядові установи, маючи в своєму розпорядженні резервні генератори, володіють набагато більшими можливостями для координації дій проти опозиції.

Проте Гуайдо закликав до нових протестів для повалення Мадуро наступної неділі, оскільки «прийшов час підготуватися до проведення операції «Свобода» і здійснити максимальний тиск для остаточного припинення узурпації». Для цієї мети по всій країні повинні бути створені «Комітети допомоги свободі», які, очевидно, покликані відігравати роль паралельних органів влади. Цілком можливо, що цей і наступний тиждень стануть вирішальними для розв’язання венесуельської кризи. Однак без переходу на бік визнаного США, Євросоюзом і більшістю латиноамериканських держав президента Венесуели значної частини армії і поліції мирні протести самі по собі навряд чи призведуть до повалення Мадуро.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Борис СОКОЛОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини