MENU

Мисливці-збирачі користувалися місячним календарем ще 20 тисяч років тому

339 0

Мисливці-збирачі користувалися місячним календарем ще 20 тисяч років тому

Автори нового дослідження стверджують, що незрозумілі рисочки на малюнках верхнього палеоліту — це протописемність, яка допомагала нашим предкам виживати в умовах льодовикового періоду.

Дослідження опубліковане в Cambridge Archaeology Journal, інформує UAINFO.org.

На сьогодні наскельні малюнки різних періодів знайдені приблизно в 400 печерах на території Європи та Британських островів. Найдавніші з них датовані віком близько 42 тисячі років. Здебільшого це незрозумілі нам абстрактні постаті. Ще є дещо давніші символічні малюнки, що приписуються неандертальцям, але їх статус як живопису на сьогодні все ще не зрозумілий.

Читайте також: Загублене місто хетів: вчені знайшли нові підтвердження його місцезнаходження

Впевнено можна казати, що близько 37 тисяч років тому жителі Європи почали малювати тварин. Граціозні коні та відбитки долонь – ось та картина, яку ми зазвичай пов'язуємо з палеолітичним печерним мистецтвом. Але не все так просто.

Приблизно 20 тисяч років тому люди, які жили в Європі, почали доповнювати малюнки тварин незрозумілими лініями, точками та Y-подібними символами. Автори дослідження припустили, що точки та лінії, розташовані поруч із зображеннями тварин, які на перший погляд здаються абстрактними, насправді є складною системою протописемності, яка показує розуміння людьми того часу сезонів розмноження важливих місцевих видів.

Мисливці-збирачі користувалися місячним календарем ще 20 тисяч років тому

Люди європейського верхнього палеоліту були мисливцями-збирачами, які їли багато м'яса таких видів тварин, як коні, олені та бізони. Коли ці тварини сезонно збиралися до стада, вони ставали вразливішими для людини. Тому вміння обчислювати сезони розмноження у такій ситуації ставало дуже корисним. Автори нового дослідження вважають, що мисливці-збирачі володіли не тільки таким вмінням, але й вміли записувати результати своїх обчислень.

Розглядаючи загальну кількість знаків (точок та ліній), знайдених у сотнях печер, дослідники виявили, що всі вони поділяються на серії, і жодна з серій не містить понад 13 знаків, що відповідає 13 місячним місяцям кожного року.

"Ми припускаємо, що ці серії передають інформацію про поведінку тварин у ті чи інші місяці", - пишуть автори.

Читайте також: Зроблена 16 тис. років тому: у штаті Айдахо знайдена найдавніша в Америці зброя

Вони зазначають, що весна «з її очевидними сигналами про закінчення зими та відповідними міграціями фауни до місць розмноження» могла стати точкою відліку для місячного календаря.

Загалом автори вивчили понад 800 таких серій міток, які оточували зображення тієї чи іншої тварини. За їхніми словами, вони виявили сильну кореляцію між кількістю міток та місячними місяцями, в які конкретні види тварин спаровуються.

Розвиваючи свою гіпотезу, вчені зосередили увагу на Y-подібному знаку, який, на їхню думку, належить до певної події у життєвому циклі тварини. Аналогічний статистичний аналіз підтверджує їх висновок про те, що розташування Y-подібного знака в кожній серії знаків сигналізує про сезон пологів того чи іншого виду тварин.

Крім того, автори вважають, що деякі знаки могли нести інформацію про ймовірність та частоту того чи іншого погодного явища, наприклад, снігопадів чи гроз.

«Здатність надавати абстрактні знаки явищам навколишнього світу, фіксувати минулі події та передбачати майбутні були глибоким інтелектуальним досягненням», — сказано у роботі.

Дослідники також припускають, що така система запису може бути витлумачена як засіб письма, або, можливо, протописемна система. Якщо їх висновки правильні, то це зразки самої ранньої форми писемності у Homo sapiens.

Читайте також: Образ бога Себека. У гробницях стародавньої єгипетської знаті знайдено голови крокодилів

Насамкінець вони зазначають, що доведеться зробити велику роботу з вивчення настінного мистецтва — все ще є знаки, які досі не розшифровані.

Висновки авторів роботи як мінімум щодо протописемності видаються дещо передчасними. Водночас етнографи фіксували наявність місячного календаря у ряду племен мисливців-збирачів близького до нас часу. То чому б йому не існувати у палеолітичній Європі?

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини