MENU

Бетон з марсіанського грунту виявився вдвічі міцнішим за звичайний

1196 0

Бетон з марсіанського грунту виявився вдвічі міцнішим за звичайний

Перед тим, як відкривати постійні бази на інших планетах, потрібно вирішити, з чого їх будувати. Доставляти тонни матеріалів із Землі надто складно та дорого, тому вчені та інженери розробляють методи, які дозволять використовувати для цього місцеві ресурси. Нову таку технологію нещодавно представила команда Аледа Робертса із Манчестерського університету.

Британські вчені представили новий рецепт виготовлення бетону з марсіанського або місячного реголіту, картопляного крохмалю та солі. Отриманий матеріал StarCrete виявився набагато міцнішим за звичайні марки бетону і може стати основою для будівництва населених баз на сусідніх небесних тілах. Про це вчені пишуть у статті, опублікованій у журналі Open Engineering, інформує UAINFO.org.

Матеріал StarCrete виготовлений з імітатора марсіанського грунту, крохмалю і невеликого додавання солі. Лабораторні випробування показали, що його міцність на стиск досягає 72 мегапаскалів – приблизно вдвічі більше, ніж у найпоширеніших марок звичайного бетону. А при використанні не марсіанського, а місячного реголіту міцність перевищує вже 90 мегапаскалей.

Читайте також: Енергію для баз на Марсі зможуть постачати вітрогенератори

Робертс та його колеги займаються проблемою «інопланетного» бетону не перший рік. Якийсь час тому вони продемонстрували вкрай незвичайний матеріал, в якому як сполучний матеріал використовується плазма людської крові. Його міцність на стиск досягає цілком прийнятного рівня 40 мегапаскалів, але, звичайно, вимагати від космонавтів постійно здавати кров заради будівництва — не найкраща ідея. Тому відтоді вчені шукають зручніший варіант сполучного матеріалу для марсіанського та місячного реголіту.

Передбачається, що більшу частину їжі для майбутніх колоністів вирощуватимуть на місці, і одним із найперспективніших продуктів вважається картопля. Робертс і його співавтори показали, що крохмаль, що міститься в картоплі, може стати відмінною заміною альбуміну крові при виробництві «інопланетного» бетону. За розрахунками вчених, 25 кілограмів висушеної картоплі буде достатньо для отримання приблизно пів тонни будівельного матеріалу. У перерахунку на стандартну цеглу це більш ніж 210 штук, а для будівництва трикімнатного будинку потрібно близько 7,5 тисяч.

Читайте також: Вчені знайшли на Місяці печери з температурою плюс 17 градусів

Крім наповнювача (місячного або марсіанського реголіту) і сполучного матеріалу (крохмалю), рецепт StarCrete включає невелику добавку магнію хлориду, який помітно підвищує міцність «інопланетного» бетону. Ця добавка була присутня і в попередній роботі команди Робертса, де вони використовували плазму крові, а сіль магнію пропонували отримувати зі сліз. Тепер учені відзначають, що її можна витягати й безпосередньо з місцевого грунту.

Удосконалювати та комерціалізувати нову технологію буде стартап DeakinBio, заснований розробниками з Манчестера. Вони очікують, що рецепт може знайти застосування не лише у космосі. Адаптований до земних умов, він дозволить отримувати «зеленіші» матеріали для будівництва та скоротити викиди вуглекислого газу, пов'язані з виробництвом звичайних цементу та бетону.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

 

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини