MENU

Ліки за рецептом: пігулка від самолікування чи нова морока для українців?

909 0

Ліки за рецептом: пігулка від самолікування чи нова морока для українців?

31 березня в Україні спостерігався справжній аншлаг в аптеках. А все тому, що відсьогодні, з 1 квітня, в нашій країні запроваджують електронний рецепт на рецептурні препарати. І якщо купівля, наприклад, антидепресантів й раніше була неможливою без рецепта, то новина про рецептурний "Німесил" стала шоком для тих, у кого він був ледь не ліками проти усіх хвороб.

Здавалось би, а що такого у тому, що просто поруч з паперовими лікарняними будуть й електронні? Невже це має викликати такий ажіотаж в аптеках? У нашій країні – так, пише журналістка УНІАН Ольга Робейко, інформує UAINFO.org.

З досвіду своєї родини можу сказати, що ніхто досі не запитував паперових рецептів на рецептурні препарати, хоча вони й були отримані від лікарів. Про що це свідчить? Про відсутність контролю продажу таких ліків, про безвідповідальність фармацевтів чи про те й інше?

А з появою е-рецепта все суттєво зміниться, адже тепер продаж рецептурпних препаратів контролюватиметься, термін дії такого рецепта буде обмеженим, ним не можна буде кілька разів скористатися, його буде анульовано одразу після придбання за ним ліків.

Тож до чого це все я: чи не всі ліки, які ви сьогодні раптом побачили в списку рецептурних, й раніше мали б видаватися за рецептом. Та чомусь на практиці було інакше: навіть якщо ви прийшли з паперовим рецептом, на нього ніхто й не дивився.

Читайте також: "Корвалол", "Німесил" та протизаплідні засоби: які ліки від квітня можна купити лише за рецептом

Нагадаю, з 1 серпня 2022 року запровадили електронний рецепт на антибіотики, а  з листопада 2022 року – на ліки, що містять психотропні та наркотичні речовини. Та я з упевненістю можу сказати, що у багатьох аптеках не вимагали рецептів під час купівлі антибіотиків. Тож, може, й зміни з 1 квітня 2023 року теж залишаться лише приводом для суперечок у мережі. Час покаже.

Відучора у нас – справжній плач у соцмережах й словесний бунт у чергах до аптек. "Вбивають свій народ!", "Кого не знищили Ковідом, доб’ють е-рецептами!", "Не на часі, у нас війна!", "А як тепер людям з дітьми?", "Рівняємося на Європу, ось тільки організація роботи лікарів, в яких треба отримати рецепт, геть не європейська", - пишуть коментатори у Facebook.

Я не можу не погодитися з тим, що й справді у нас не настільки добре організована робота медичної системи, щоб щоразу за потреби ми могли вчасно! отримати консультацію потрібного медика й рецепт на ліки. І я кажу не лише про державні поліклініки, а й про приватні медзаклади. Ймовірно, з часом, після врахування МОЗом всіх "пробілів" в новій практиці з рецептами, ми й справді всі оцінимо такий європейський досвід й припинимо народну забаву під назвою "самолікування".

Так, в українців і справді є своєрідна дуже шкідлива для їхнього ж здоров’я розвага: займатися самолікуванням. І лікарі вже просто били на сполох через те, що люди масово "закидаються" антибіотиками. Довго не минає кашель в дитини – антибіотик без походу до лікаря, нежить й температура – антибіотик. Розвивається антибіотикорезистентність, й потім за реальної потреби ваш організм просто не реагує на такі препарати. Й, звичайно, буде винен медик, який ніяк не може вилікувати, а не ви, хто випив до цього низку антибіотиків.

Й, до речі, не можу тут не згадати про "Німесил", за яким у мережі влаштували "плач". Люди кинулися вигрібати його в аптеках, адже бездумно приймають цей препарат за кожної нагоди. У мене є знайома, яка вважає його чудодійним засобом від головних болів. До лікаря вона, звичайно, з цією проблемою, яка накриває її ледь не щодня, не звертається. Пояснення, що таким "лікуванням" вона "вбиває" печінку, не діють. Тож, можливо, тепер цей лікарський засіб будуть застосовувати у справді потрібних випадках.

Читайте також: "Немає елементарного": волонтерка просить долучитися до збору коштів на потреби поранених військових у лікарні Павлограда

Дещо двоякі думки у багатьох щодо одного з популярних препаратів екстреної контрацепції під назвою "Постинор". Його можна випити лише протягом 72 годин для переривання процесу запліднення. Він і справді дуже небезпечний, якщо часто вдаватися до такого екстремального методу. Та згадаймо випадки, коли рашисти гвалтували наших жінок, звичайно, ці тварини не думали про контрацепцію. Тож для таких українок, ймовірно, цей препарат стане гарантією того, що в їхнє тіло не вторгнеться таке небажане нове життя. І його продаж за рецептом у цих випадках – доволі сумнівне рішення.

Звісно, почитати в інтернеті, що випити під час застуди, болю в підребер’ї чи постійних мігреней, - набагато простіше, ніж звернутися до лікаря й вже від нього отримати рецепт чи просто список призначення. Так, зараз у нас, українців, дещо дивний темп життя, й залежить він від повітряних тривог, відключень світла й тому подібного. Тож спланувати й реалізувати похід до лікарні – іноді ще той квест. З власного досвіду скажу, що часом записатися до лікаря неможливо й за тиждень-два, а тому виникає логічне запитання: а тепер скільки доведеться чекати – місяць? Та пам’ятайте про те, що у невідкладних та критичних випадках ви можете викликати "швидку", не зволікайте з цим.

Відповім на справедливе обурення ще однієї групи тих, хто страждає через появу е-рецепта: а як же тепер волонтерам купувати ліки для потреб військових, які перебувають на передовій? У МОЗ пояснили, що ОВА, підрозділи Сил оборони, волонтерські й благодійні організації можуть закуповувати рецептурні ліки гуртово у дистриб'юторів й без рецепта. Сподіваємося, це й справді працюватиме.

Читайте також: Домашня аптечка під час дії воєнного стану в Україні: що необхідно мати

А в населених пунктах, де точаться активні бої, також під час воєнного стану аптеки можуть відпускати ліки без рецепта, виняток – психотропні та сильнодійні речовини.

І ще один важливий момент: рецепт на ліки можна отримати не лише у сімейного лікаря, але й у медика державного чи приватного закладу, без підписання декларації. І ви можете зв’язатися з лікарем телефоном або записатися на онлайн-прийом. Тільки це ж, напевно, означає додаткові витрати, якщо йдеться про лікаря приватного закладу та його прийом. А ще деякі найхитріші медзаклади, інтернет-сервіси замовлень ліків або ж і самі аптеки можуть непогано збагатитися, відкривши, наприклад, цілодобові онлайн-приймальні для видачі е-рецептів.

Залишається все ж почекати кілька днів, щоб оцінити, як насправді працюватиме продаж рецептурних препаратів, чи не "ляже" наша система охорони здоров’я через наплив охочих отримати рецепти на ліки та чи не зметикують аптеки, як заробити на цих нововведеннях.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

 

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини