MENU

Скандал із 80 млн грн на реставрацію Софії Київської: в якому стані святиня

362 0

Скандал із 80 млн грн на реставрацію Софії Київської: в якому стані святиня

Новий тендерний скандал спалахнув довкола виділення коштів на реставрацію Софійського собору. Йдеться про 80 мільйонів гривень на покрівлю і позолочення куполів. Багато українців обурилися через таке використання коштів під час війни.

Про це йдеться у сюжеті кореспондентки ТСН Неллі Ковальської, інформує UAINFO.org.

За 40 днів до початку великої війни із Софії Київської впав хрест. У холі Софійського собору встановили фрагмент хреста, який за 40 днів до початку повномасштабної війни впав з південної бані храму. Завідувач собору Ігор Нетудихаткін каже, що тоді це був шок, і громада сприйняла це за недобрий знак.

Спеціалісти оглянули хрест, що впав, і жахнулися. У 1970-ті, за радянської влади, коли хрести реставрували, припустилися страшних порушень: чорний метал вкрили кольоровим. Тоді в заповіднику розпочали експертизу хрестів і куполів. Там кажуть, що куполи 40 років ніхто не реставрував.

Читайте також: У Лаврі на Трапезному храмі почорніли хрести: що сталося

2 березня 2022 року хрест під сирени повітряної тривоги повернули на купол. Через місяць окупанти відступили від Києва. А за півтора року заповідник оголосив тендер на ремонт хрестів, куполів і покрівлі собору. На це потрібно 80 мільйонів гривень, проте українців це вкрай обурило.

Завідувач сектору технічного нагляду та реставрації Олександр Кравченко розповів, що через пошкоджену покрівлю є затікання. Це може знищити олійний розпис доби козацького бароко, та й сам унікальний храм.

Кореспондентці також показали дах собору. Щоб потрапити вверх – доводиться повзти. Пан Олександр пояснює – 50 років тому, коли робили цей дах, припустилися тих самих помилок, що і з хрестами. Відтак, і хрести, і куполи, і покрівля – дихають на ладан.

"Тут є непридатний до нормальної експлуатації стан, тут є аварійний, як хрести, позолота, і тут є задовільний. Доброго стану тут навіть ніде немає", – каже він.

Читайте також: Лавра і могила Шевченка: ЮНЕСКО внесло 20 локацій в Україні до списку об'єктів під посиленим захистом

Генеральна директорка заповідника Неля Куковальська згадує, що проблеми з покрівлею київського собору стали очевидними у 2015 році, і відтоді вона просила гроші на ремонт, проте нічого не вдалося отримати.

Два мільйони, що виділили на цей рік, будуть використані на заміну хрестів. Нові вже зробили коштом меценатів за понад три мільйони. Держава має оплатити лише монтаж. Але зупинятися на цьому не можна.

"Якщо ми втратимо Софію, ми втратимо ознаку нашої національної ідентичності. Софія – це ознака нашої нації, це місце, де народжувалася держава!", – каже Неля Куковальська.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини