MENU

Фурса: На внутрішньому ринку триває зміцнення гривні

2079 0

Здоровий глузд починає потихеньку повертатися в наш тлінний світ, пише у своєму блозі на "Новому часі" інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Першими поставили тренд голландці, що прокатали свого популіста на виборах, тепер ось естафету прийняли французи. Зрештою, саме вони були одними з перших, хто заварив у світі цю кашу з демократією, попутно відрубавши голови всім, хто проти, так що їм і вигрібати. Ринки позитивно сприйняли результати французьких виборів. У понеділок вранці, коли стало ясно, що Макрон виходить у фінал зі зручним спаринг-партнером у вигляді Ле Пен, інвестори і спекулянти приступили до покупок. Найактивніше росли європейські індекси, лідерство серед яких захопили французькі банки, що відкрилися в понеділок зростанням у 10%. Пішов вперед і курс євро, радіючи, що його ніхто не буде скасовувати найближчим часом. Принаймні в Парижі. Допоміг євро і спокій ЄЦБ, і раптове зростання інфляції в Німеччині, яка натякає, що запустити зростання ставок та інфляції в Європі може вийти раніше, ніж у США.

Гарний настрій панував і по іншу сторону океану, й мова навіть не про Австралію, де, здається, завжди панує гарний настрій, а про американські торгові майданчики. Радіючи за європейців, фондові індекси США повернулися до рубежів історичних максимумів. Індекс S&P500 відкриє п'ятницю на позначці в 2388 пунктів. При цьому ринки досить байдуже поставилися до представленого президентом Трампом плану по зниженню податків. План сам по собі гарний, особливо для мешканців Волл-Стріт. Востаннє таке зниження податків для бізнесу й багатих здійснив ще Рональд Рейган 1986 року. А він, як відомо, гаряче вподобаний Трампом, який, імовірно, теж у душі актор. Але біда в тому, що після низки невдач ринки не вірять у те, що у Трампа вийде. Що ж, хоча б у керуванні очікуваннями новий президент США досяг успіху.

Читайте також: Марафон, а не спринт: здобутки й невдачі реформування української економіки

Поки на ринках запанував оптимізм (а як же старе як фінансовий світ "sell in May and go away"?), і гроші продовжують текти рікою на ринки, що розвиваються. Не зміг залишитися осторонь від такого бенкету "Миронівський хлібопродукт", що здійснив новий випуск. Компанія, викупивши частину старого боргу, розмістила нові семирічні папери зі прибутковістю 7,75%. Трохи нижче, ніж розмістився Кернел фще зовсім недавно. Що, напевно, було принципово для менеджменту емітента. І тепер, уже давши привід для відкриття шампанського то у Версалі під Києвом, то на яхті у відкритому морі. Обсяг випуску склав $500 млн, при цьому попит досяг $1,9 млрд. Все як і у Кернела, практично. І якщо б в Україні ще залишалися компанії, здатні на вихід на ринок єврооблігацій, то їм треба було б стрімголов бігти туди. Але таких дуже мало.

Ставки на український державний борг залишаються в діапазоні 7,5%-9,0%, пропонуючи кращу прибутковість у світі. Наші ставки залишаються на такому високому рівні зокрема й тому, що найбільший утримувач Franklin Templeton продовжує позбавлятися від своїх паперів. Цього тижня стало відомо, що їх позиція декількох фондів скоротилася вже в два рази. Ускладнюючи Мінфінові не тільки підготовку до виходу на ринок за прийнятними ставками, але і змушуючи уряд шукати нового якірного покупця. Тому що старому тепер більше до душі Латинська Америка. Але радуючи більш дрібних покупців, які пливуть біля акули і підбирають смачні залишки. А українська прибутковість є дуже смачною стравою.

На внутрішньому ринку триває зміцнення гривні. І якщо до падіння гривні без причин всі вже звикли, то до її зростання ще не дуже. А конкретної причини для зміцнення поки немає. Гривня росте просто тому, що вона зростає. І тепер усі побігли продавати свої долари. Що добре видно як за статистикою купівлі-продажу банків на роздрібному ринку, так і за співвідношенням ціни чорного ринку до міжбанку. Цього тижня спред чорного ринку до офіційного досяг 30 копійок. І при цьому курс чорного ринку нижче, ніж на офіційному. Такого ще не було. Як довго це триватиме, сказати складно. Але поки не відбудеться істотної зміни на макрорівні, у торговому балансі, процес зміцнення курсу може підтримувати сам себе. Чим більше гривня зміцнюється, тим більше охочих продати долар. Подивимося, що буде, коли нас наздожене ефект блокади. Але поки макростатистика продовжує радувати. Чого тільки варте зростання будівництва на 20% у першому кварталі рік до року. І досить високий ВВП (3%) за підсумками того ж першого кварталу.

Читайте також: Персональний тренер: чому Україні потрібен МВФ

У фінансовій сфері все без особливих змін. І це літо ще не почалося. Ставки потихеньку знижуються, що не може не радувати. Поки це стосується тільки банківських депозитів і прибутковості державних бондів, але от-от до осені ми побачимо кредитування. А може й поява корпоративних облігацій на локальному ринку, про існування яких, як і про сам ринок, багато хто вже встигли забути.

Ключовою новиною в банківській сфері, яка зі трепетом очікує ім'я нового очільника НБУ, стали зміни серед покупців Сбербанку Росії в Україні. Від цих самих покупців Ощадбанку Росії відвалилася пристойна частина, що прикривала хоч трохи кремлівський сором. Norvik відмовився від участі в угоді. Чи то так було задумано спочатку, чи у процесі раптом відкрили для себе наявність санкцій проти материнського банку, що вкрай ускладнює операції. А український ринок акцій, як завжди, показує свою особливу позицію.

Поки все прогресивне людство росте, українські фондові ринки почали капати. У деякі дні капали просто-таки стахановськими темпами. У підсумку, індекс УБ закрився в четвер на позначці в 1011 пунктів, а ф'ючерс раптово опинився на позначці в 967 пунктів, істотно відстаючи від індексу. А тут, як і в співвідношенні чорного й офіційного ринку валют, всі звикли до інших позицій, але той, хто завжди був зверху, раптово опинився внизу. Така от українська весна.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини