Марафон, а не спринт: здобутки й невдачі реформування української економіки
Реформи вимагають часу та терпіння. Погляньмо на факти в банківській та фінансовій галузях.
1. Облікова ставка НБУ знижена з 14% до 13%. Нещодавно вона була 22%. Це означає здешевлення ставки кредитування.
2. Інфляція минулого року була 12%. Цього очікується від 8 до 11%. Ще два роки тому вона сягала 40-60%.
3. НБУ продовжує нарощувати резерви. Зараз є 16+ млрд доларів. Порівняйте це із 7 млрд на кінець 2014-го. Резерви потрібні, щоб втримати ситуація за умов шоків, зокрема тих, що можуть бути створені Росією) та коли виплати України перевищують надходження.
Читайте також: Українська економіка: що потребує невідкладного реформування
4. Пом'якшуються валютні обмеження. Наприклад, обсяг обов'язкового продажу валютних надходжень для бізнесу зменшено з 65% до 50%.
5. Платоспроможні банки (ті що залишились на ринку) погашають рефінанс. Із початку року їхня заборгованість зменшилась на 34%.
6. Можливо, найважливіше те, що курс є керовано гнучкий. Попри блокаду та політичну нестабільність, курс не дуже скаче. Ринки та люди починають звикати, що курс може коливатись, і це не є катастрофа.
Також є прогрес у законодавстві. Готується новий закон про валютне регулювання. Є просування з питаннями захисту кредиторів, що необхідно для того, щоб банки почали кредитувати економіку.
Так, є великі негативні речі. Багато банків було закрито. Курс обвалений, ціни виросли. Але на мою думку, і закриття банків, і обвал курсу – це наслідки нездорового образу життя економіки та банківської сфери України. Криза та війна загострили проблеми, що накопичувалися в Україні роками чи десятиріччями. Шахрайські банки, відсутність нагляду (кажуть, сумками заносили гроші Арбузову й іншим попереднікам, що нагляд дивився в інший бік), недисциплінована фінансова політика уряду (борги та забаганки фінансувалися за рахунок емісії), бажання втримати стабільність гривні, не маючи на це економічного підґрунття (за часів Януковича, кажуть, боялись до нього підійти і сказати, що гривню потрібно девальвувати, бо не стане резервів)...
Читайте також: Україна й реформи: чому так повільно
Багато є проблем і після Януковича. Не можна замінити п'ять чи п'ятдесят людей в уряді чи НБУ і змінити систему ухвалення рішень, навчити бюрократів думати по суті, чи наростити компетенції й сучасне розуміння економіки у тисяч службовців та "експертів". Все це потребує часу й вимагає боротьби нового та розумного зі старим і дурним. Це марафон, а не спринт. Є перемоги і є поразки.
Днями був у Чиказькому федеральному резервному банкові й розмовляв із заступником міністра фінансів Мексики. Вона порадила просто спокійно продовжувати робити свою роботу. І тоді, каже, коли інстутуції стануть сильнишіми та більш здоровими, люди почнуть їм довіряти і стане легше всім у країни. Keep calm and go on!
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки