MENU

Чому росіяни сліпо вірять кремлівському телебаченню, – російський соціолог

5837 4

Нове опитування Левада-центру показало: всього 3% росіян вважають, що за отруєнням Скрипалів стоять російські спецслужби. Тут може бути лише два пояснення, пише в блозі НВ Лев Гудков.

Перша причина – безперервний вплив російської пропаганди, яка довбає в одну точку: Росія непричетна, жодних доказів немає, все це прояв русофобії і ворожості Заходу. І тут потрібно враховувати масованість впливу російської пропаганди і повного контролю Кремля над інформаційним полем. Особливо в провінції – куди й інтернет не дуже доходить – реальність складається з телевізійної картинки.

Інша причина – внутрішній опір і небажання росіян взяти відповідальність за дії керівництва. Тому тут треба брати не тільки ці 3%, але і тих, хто мав труднощі з відповіддю або відповів, що «це може бути хто завгодно» – а таких майже 69%. Тобто тим самим вони вдають, що не чують альтернативної інформації про те, що отруєння здійснили саме російські спецслужби. Довести або підтвердити росіяни цього не можуть, тому й заперечують їхню причетність.

Росіяни зайняті своїми проблемами

Такі відповіді не свідчать про страх обговорювати подібні теми. Просто росіяни відчувають дискомфорт, оскільки Росію, з якою більшість себе ідентифікує, звинувачують у таких злочинах. Тут картина масових настроїв приблизно така сама, як і стосовно інших політичних вбивств або замахів – Анни Політковської або Бориса Нємцова. Це цілком виразний, що йде від радянських часів, конформізм – небажання протиставляти себе загальній думці, яка ідентифікується з точкою зору з телевізора.

Читайте також: Пропаганда Кремля в дії: як травмують український мозок

Так, у серпні довіра до Путіна серйозно знизилася, але ми маємо справу з організованою громадською думкою, і там не відбувається значних змін. Тема отруєння Скрипалів – безальтернативний випадок, і люди приймають її, оскільки в строгому сенсі це не дуже стосується їхніх життєвих інтересів. Росіяни зайняті своїми проблемами, а Путін для них радше телеперсонаж, якому вони готові висловити схвалення, нічим не розплачуючись за це.

Ці люди не беруть участі в політиці, оскільки вважають, що у них немає можливості на неї впливати. Опозиція дискредитована, і це відсутність вибору – або те, що психологи іноді називають навченою безпорадністю або апатією, а також не включеність і відчуженість від громадських справ – дуже важлива характеристика стану суспільства при авторитарному режимі. Власне, це несуча конструкція таких режимів. Їм необов'язково потрібні нові ідеології – досить просто створити умови, коли люди не хочуть ні в чому брати участь, оскільки не вірять у можливість зміни.

Читайте також: Яскравий приклад впливу масованої пропаганди на свідомість

Пенсійна реформа стала каталізатором роздратування, яке наприкінці літа різко піднялося в очікуванні того, що Путін все-таки відмовиться підписати цей законопроект. А коли він підписав, це відчуття роздратованої безпорадності ні в що не вилилося. Тому хоч рейтинг довіри до Путіна в серпні знизився, у вересні і жовтні він вже тримався на одному рівні.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини