MENU

Яка різниця між "дотримуватися" та "додержуватися" – блог Пономарева

1346 1

Блог Пономарева

Видатний мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів на сторінці свого блогу продовжує втаємничувати широкий загал у тонкощі української мови.

Влад Ясен зауважує: перед вступом на посаду народні депутати України складають у Верховній Раді присягу. У ній є такі слова: "Присягаю додержуватися Конституції України та законів України" (текст узято зі статті 79 Конституції України). Буду вдячний, якщо дасте роз'яснення щодо доречности вживання слова додержуватися замість слова дотримуватися.

Росіянізмом слово додержуватися не є. Раніше на Наддніпрянщині вживали тільки слово держати. Згодом його витіснило на другий план дієслово з Правобережжя тримати. Одержувати, додержуватися тривалий час були дуже поширені. Але відбувається вирівнення основ. Оскільки в сучасній літературній мові на першому місці тримати, то молодші покоління українців кажуть отримувати, дотримуватися, а старші поки що віддають перевагу лексемам одержувати, додержуватися.

Читайте також: Чому Google не любить українську мову 

Запитання від Олексія Дейкуна. Як перекласти українською мовою вислів занять себя чем-то? 

Занять себя чем-то – узятися за щось, заходитися навколо чогось.

Де ставити наголос у слові зазвичай?

Правильний наголос зазвИчай. Про це свідчить уривок із вірша Максима Рильського: "Тож затемна він почвалав на став, зігнувшися ще більше, ніж зазвИчай". А зазвичАй придумав хтось із безграмотних словникарів.

Сергій Хоптяк пише: читав, що коли дієслово означає рух у якомусь напрямку, то можливе вживання як до, так і у (в). Чи буде помилкою всюди вживати у (в) – пішов у Єгипет, вирушив у Капернаум? І як правильніше: увійти в храм чи до храму?

Конструкції з прийменником у(в) та до – рівнозначні. Можна казати поїхав до Києва і поїхав у Київ, увійшов до храму і увійшов у храм, вирушив до Єгипту і вирушив у Єгипет (на першому місці побудови з до). Пішов у Єгипет – у літературній мові казати не можна, бо навряд чи хтось з України дійде до Єгипту пішки.

Читайте також: Війна ідентичностей: Україна опинилася перед новими викликами

Як відмінювати згідно з новим Правописом слово чверть: чверти, аналогічно до смерти, чи чверті?

У родовому відмінку чверти.

Ольга Кравчук повідомляє: маю суперечку з колегою. Вона впевнена, що хліб печений у множині буде хліба, а мені здається, що хліба – це про злаки, збіжжя, а коли йдеться про печений хліб, то у множині буде хліби. Як же правильно?

Правильно так, як каже читачка. Хліба – це злаки, збіжжя, а хліби – печений продукт.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Олександр ПОНОМАРІВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини