На українському ринку праці формуються негативні тенденції
Початком становлення ринку праці в Україні є ухвалення Закону "Про зайнятість населення", що офіційно визнавав існування у країні безробіття. Формування національного ринку праці відбувалося повільно й суперечливо. З одного боку, для людей відкрилися нові можливості для самореалізації, з другого - з'явилися нові проблеми, насамперед пов'язані з різким зниженням попиту на робочу силу, появою безробіття.
У життя пересічного українця безробіття ввійшло як наслідок системної економічної кризи, як невід'ємна складова ринкових реформ. В Україні на сьогоднішній день проблема безробіття є досить актуальною і маловивченою.
Негативною рисою ринку праці України є вимушена неповна зайнятість, або приховане безробіття. Його існування зумовлене надлишком робочої сили, потрібної для виробництва конкурентоспроможної продукції.
На сьогоднішній день однією з проблем є дисбаланс між потребами ринку праці й сучасним станом освітньої підготовки. Спочатку держава витрачає зайві кошти, навчаючи студента за спеціальністю, що не користується попитом у роботодавців, а потім перенавчаючи того ж випускника, який стає на облік у центрі зайнятості.
Упорядкувати ситуацію можна лише за умови формування, з урахуванням потреб ринку, держзамовлення на фахівців, встановивши чіткий зв'язок між ринком освітянських послуг і відповідною потребою у спеціалістах різного рівня кваліфікації. Перш за все потрібно пов'язати підготовку спеціалістів із конкретними замовниками, підприємствами, організаціями, де планується їх працевлаштування.
Також неприпустимим є те, що на ринку праці висококваліфікованих працівників використовують на робочих місцях, де не потрібно значної професійної підготовки. Крім того, державні кошти втрачаються на перенавчання спеціалістів замість пошуку відповідних їх фаху й освіті робочих місць.
Досить цікавим є те, що збільшення кількості робочих місць в українській економіці протягом 2002-2005рр. досягалося шляхом розширення сфери самозайнятості та малого бізнесу. У 2005 році 40% робочих місць було створено у сфері самозайнятості, і лише 20-25% у економічній діяльності, пов'язаній з високими технологіями.
Аналізуючи тенденції, можна дійти висновку, що заходи, вжиті для подолання безробіття, переважно сприяли його пом'якшенню, а не усуненню основних причин, що його продукують. Другим висновком є те, що українське безробіття з циклічного за характером перетворилося на структурне, Вже сьогодні поряд з безробітними на ринку праці існують численні вакансії, замістити які досить проблематично. Можна передбачити, що в перспективі загальний рівень безробіття в Україні залишиться помірним, тоді як невідповідність робочих місць та робочої сили зростатиме.
Реальною противагою безробіттю може бути лише система продуктивної зайнятості. Також слід звернути увагу на те, що останнім часом формуються негативні тенденції:
- скорочується питома вага населення працездатного віку, зокрема осіб 30-44 років;
- збільшення питомої ваги самозайнятих, що супроводжується скороченням питомої ваги найманих робітників та роботодавців.
Наприклад, коли чисельність самозайнятих збільшилась з 9,6 до 15%, при цьому частка працюючих за наймом скоротилася з 87,5 до 83,6%;
- складається нераціональна структура за видами економічної діяльності.
Враховуючи особливості безробіття в Україні, можна виокремити деякі підходи до його обмеження.
З боку попиту:
- інвестиційна політика.
При цьому створення робочих місць має відбуватись у високотехнологічних виробництвах, у сільській місцевості та у моноструктурних населених пунктах.
- податкова політика.
Прогресивним кроком став би перехід на пряме оподатковування сукупного валового доходу родини, як це прийнято в європейських країнах;
- підтримка виробництва в моноструктурних містах, а також підприємств на стадії кризи замість того, щоб стимулювати міграцію населення з цих міст;
З боку пропозиції:
- упровадження єдиної інформаційно-аналітичної служби зайнятості;
- удосконалення статистики робочих місць, виведення її з тіні;
- підготовка робочої сили, кваліфікація і перекваліфікація працівників відповідно до потреб ринку праці i заявлених потреб роботодавці.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки