MENU

Чи побачимо різкий розворот нового грузинського уряду в бік Москви?

3221 1

На початку третьої декади грудня містом Тбілісі поповзли чутки про швидку відставку прем'єр-міністра Іраклія Гарібашвілі. До середи 23 грудня всі напружено чекали брифінгу глави уряду. Вже було очевидно, чому він буде присвячений, але численні прес-служби відомств уперто стверджували, що зустріч із пресою буде присвячена підсумкам року, що минає.

Початок брифінгу кілька разів переносили, що наводило на думку про гостре кулуарне протистояння. Хтось хотів відставки Гарібашвілі, хтось навпаки намагався цього не допустити, хтось уже примірявся до нових посад. За конституцією Грузії, відставка прем'єр-міністра тягне за собою звільнення всього кабінету.

І ось зовсім спокійний Іраклій Гарібашвілі оголосив про своє рішення піти з обійманої посади. Як і належить, перелічив досягнення Грузії в період його роботи. До них, на його думку, належать: звільнення народу від диктату влади, деполітизація силових структур і судів, майбутнє скасування візового режиму з країнами ЄС. Потім подякував мільярдеру Бідзіну Іванішвілі, який привів його в політику, зазначивши, що, залишаючи пост прем'єра, він лише наслідує його приклад, який подав у відставку з цієї посади на піку популярності. «У нас молода демократія. Ніхто не народжений для того, щоб довічно займати керівний пост. Треба вміти йти і прищепити таку демократичну традицію грузинській владі... Посади - це тимчасове явище. Вічні лише Господь і Батьківщина». Ще Гарібашвілі подякував трьом своїм дітям і особливо дружині Нануці Тамазашвілі, без яких не зміг би витримати напруженої роботи на посаді прем'єра.

Зі сказаного прем'єром залишилося незрозумілим, чому він пішов з роботи. Якщо все так добре, то зовсім не обов'язково наслідувати приклад свого попередника. З іншого боку, всі в Грузії знають, що справи в державі зовсім не такі хороші, як їх представив Гарібашвілі. Рейтинг його коаліції «Грузинська мрія» дуже низький. Його особистий рейтинг теж не був на достатній висоті. До нього приклеївся ярлик «людини Іванішвілі». Начебто без консультацій із босом прем'єр жодних рішень не ухвалював.

На думку грузинських експертів, зміна кабінету міністрів жодного разу не обговорювалась навіть у вузькому колі керівництва «Грузинської мрії». Саме тому більшість спостерігачів вважає, що рішення прийняв мільярдер Бідзіна Іванішвілі, який визнав за необхідне оновити уряд напередодні чергових парламентських виборів, намічених на осінь 2016 року.

Таку думку в ефірі Радіо Свобода висловив директор міжнародної школи кавказьких досліджень, професор університету Іллі Чавчавадзе Георгій Нодія. «Відставка Іраклія Гарібашвілі - «очікувана несподіванка». Думаю, головним усе-таки є передвиборний контекст: у «Грузинської мрії» доволі низький рейтинг. Треба було щось робити, і, мабуть, вирішили ... вірніше, вирішив реальний керівник коаліції Бідзіна Іванішвілі, що треба створити як мінімум ілюзію оновлення, потрібні свіжі обличчя і нові надії. А для цього необхідно змінити прем'єра і, можливо, ще кількох міністрів».

Інтрига щодо кандидатури нового прем'єр-міністра зберігалась недовго. Як повідомляє ТАСС, парламентська більшість, що складається з членів коаліції «Грузинська мрія», представить главу МЗС, віце-прем'єра Георгія Квірікашвілі (раніше він був міністром економіки) кандидатом на пост прем'єр-міністра країни.

Про Квірікашвілі можна сказати, що людина він урівноважена, не відзначається ніякими ескападами. Як зазначив Георгій Нодія, «Гарібашвілі бував надміру різким не тільки щодо опозиції - « Єдиного національного руху», а й до журналістів. Можливо, стиль нового прем'єр-міністра виявиться більш конструктивним».

Очікується, що разом з головою уряду пости залишать ще кілька міністрів. Зокрема міністр фінансів Нодар Хадурі, міністр освіти Тамара Саникідзе і держміністр із цивільної рівноправності та реінтеграції Паата Закареішвілі.

Як вважають експерти в Тбілісі, новий прем'єр напевно не буде проросійським політиком, хоча сірий кардинал Грузії Іванішвілі нажив свій капітал у Росії і не захоплюється антиросійською риторикою. Він, судячи з усього, залишається прихильником європейської інтеграції «в межах розумного». І наступник Гарібашвілі повинен продовжити цю лінію, забезпечивши як мінімум відносний спокій у взаєминах із Росією і Заходом.

Деякі грузинські спостерігачі вважають, що новий уряд здійснить певний розворот Тбілісі в бік Росії. Як доказ наводиться оголошення Москвою певного ослаблення візового режиму для громадян Грузії. До того ж заступник міністра закордонних справ Росії Григорій Карасін заявив, що Росія готова відновити дипломатичні відносини з Грузією. Напевно, в Кремлі знали про зміни в Тбілісі і зробили низку авансових дій.

До того ж, як вважає професор кафедри світової політики і міжнародних відносин Російського державного гуманітарного університету Маріне Деметрадзе, за всіх очевидних мінусів «маріонеткового» уряду, у нього, з точки зору Москви, є й плюси. Зокрема, ні Іванішвілі, ні сформованому з його негласної згоди кабінету, швидше за все, не буде жодного діла до російсько-грузинських відносин. І в цій ситуації саме Москва зможе визначати умови діалогу з Тбілісі.

Дещо спірне твердження. Навряд чи ми побачимо різкий розворот нового грузинського уряду в бік Москви. В ефірі телекомпанії «Руставі 2» спецпредставник прем'єр-міністра Грузії з питань відносин із Росією Зураб Абашидзе твердо заявив: «На цьому етапі ми не розглядаємо можливості відновлення дипломатичних відносин із Росією. Це питання може стати на порядку денному, якщо будуть зроблені серйозні кроки щодо відновлення територіальної цілісності і суверенітету Грузії». Іншими словами, Москва повинна відмовитися від Абхазії і Південної Осетії. Такий поворот за даних умов просто неможливий. Швидше Кремль піде на якісь поступки в Сирії або на Донбасі.

Про щось серйозне у відношенні з Росією можна буде говорити тільки у разі заміни міністра оборони Тінатін Хідашелі. Її висловлювання викликають серйозне роздратування в Москві. Однак вона цілком прийнятна для Заходу, зокрема для США.

Опозиційний «Єдиний національний рух» не має наміру брати участі у консультаціях щодо формування уряду. Та їх ніхто і не запросить для цього. Один із лідерів опозиції, Гіга Бокерія, заявив, що ім'я нового прем'єра не має ані найменшого значення, оскільки реальним керівником уряду був і залишається «російський олігарх, мільярдер Бідзіна Іванішвілі». Соратники колишнього президента Михайла Саакашвілі діяльно готуються до майбутніх парламентських виборів. З урахуванням падіння популярності «Грузинської мрії» у них з'являються певні шанси збільшити своє представництво в парламенті.

Ось тоді й почнеться найцікавіше.

Юрій Райхель


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини